آتش سوزی هتل آسمان، عمدی یا غیرعمدی؟

آتش سوزی هتل آسمان، عمدی بود یا غیرعمدی؛ این پرسشی است که حدود 40 روز پس از این رخداد در نشست خبری مدیرعامل سازمان آتش نشانی و خدمات ایمنی شهرداری شیراز مطرح شد.

آتش سوزی هتل آسمان، عمدی یا غیرعمدی؟

ایرنا: محمدهادی قانع در جمع خبرنگاران به بیان گزارش نهایی آتش نشانی درباره آتش سوزی در این هتل در حال ساخت پرداخت و گفت: کارشناسان بر این مسئله که برشکاری دلیل آتش سوزی هتل آسمان بوده اطمینان دارند اما اینکه این رخداد عمدی یا غیر عمدی اجرا شده، توسط کارشناسان دادگستری در حال آنالیز است.

وی با اشاره به رخداد آتش سوزی سینما بهمن (مترو سابق) شیراز در نزدیکی هتل آسمان گفت: کارشناسان دادگستری همچنین آنالیز عمدی یا غیرعمدی بودن این حریق را نیز در دستور کار دارند.

سینما بهمن شیراز که قدیمی ترها آن را به نام سینما مترو می شناختند پس از حادثه آتش سوزی نهم خردادماه، به طور کامل تخریب و آوار آن نیز غروب آدینه 11 مردادماه جاری از محل تخلیه شد.

اعلام حریق در آسمان، 40 دقیقه پس از شروع آتش سوزی

مدیرعامل سازمان آتش نشانی و خدمات ایمنی شهرداری شیراز در بیان گزارشی از کوشش ها برای خاموش کردن آتش در هتل در حال ساخت آسمان گفت: حوالی ساعت 11 صبح 12 مرداد 98 گزارش آتش سوزی هتل آسمان در سامانه 125 آتش نشانی شیراز ثبت شد.

قانع ادامه داد: اولین گروه در کمتر از دو دقیقه به محل این حادثه اعزام و در دقایق اولیه 30 نفر از افرادی که در طبقات این هتل گیر افتاده بودند نجات داده شدند و بعد از آن عملیات خنک سازی انجام شد و به گفته اساتید دانشگاه و متخصصین سازمان نظام مهندسی ،ستون های اصلی این سازه به دلیل خنک سازی مداومی که صورت گرفته مقاومت خود را از دست نداده اند.

وی با بیان اینکه گزارش علت ایجاد این حادثه را 12 نفر از کارشناسان آتش نشانی شیراز انجام داده اند، گفت: انجام برشکاری در طبقات بالایی و سقوط گدازه های آن به طبقات منفی که در آن محل نیز بیش از دو هزار و 500 تشک دپو شده بود علت این آتش سوزی از سوی کارشناسان آتش نشانی شیراز اعلام شده است.

او توضیح داد: احتمالا به دلیل بروز حریق در طبقات منفی هتل آسمان از زمان بروز این حادثه حدود 30 تا 40 دقیقه گذشته بوده تا کسانی که در محل حاضر بودند متوجه و آتش نشانی را خبر نموده اند.

پرونده ای روی میز

مدیرعامل سازمان آتش نشانی و خدمات ایمنی شهرداری شیراز گفت: کاربری هتل آسمان در خیابان کم عرض مساله ای است که تحقیقات درباره آن به مشاور طرح واگذار شده که در آینده در مورد آن تصمیم گیری خواهد شد.

هتل 18طبقه آسمان ساعت 11 صبح روز 12 مردادماه براثر آتش دریافت 2هزار تشک که در طبقه منفی 2 انبار شده بود، دچار آتش سوزی شد. خاموش کردن آتش بیش از 14 ساعت زمان برد. به دلیل آسیب بسیار به سازه های این هتل و حرارت بیش از 400 درجه سانتیگرادی این آتش سوزی، مسئولان به منظور امن سازی محیط و جلوگیری از ریزش احتمالی ساختمان خیابان رودکی را برای مدتی مسدود و برای حفظ امنیت ساکنان و کسبه این منطقه، این بخش شهر را تعطیل و تخلیه کردند و پس از ارائه گزارش کمیته فنی، این خیابان بازگشایی شد.

نام هتل آسمان در سال های اخیر به دلیل آنچه نقض حریم درجه یک مجموعه زندیه و ارگ کریمخانی نام گرفت، بارها بر سر زبان ها افتاده بود.

گفته شد ساخت چندین طبقه اضافه در این هتل مانع اصلی برای ثبت جهانی مجموعه زندیه شیراز در فهرست میراث جهانی یونسکو است.

هتل آسمان در خیابانی کم پهنا به نام رودکی مستقر است که هتل های دیگری نیز در این خیابان فعالیت دارند.

منبع: توریسم آنلاین
انتشار: بروزرسانی: 25 مهر 1398 شناسه مطلب: 374

به "آتش سوزی هتل آسمان، عمدی یا غیرعمدی؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آتش سوزی هتل آسمان، عمدی یا غیرعمدی؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید