ادعای رویترز درباره بازرسی آژانس از نطنز

به گزارش ناق، ایرنا نوشت:خبرگزاری رویترز روز چهارشنبه ادعا کرد به گزارشی دست یافته مبنی بر اینکه بازرسان آژانس بین المللی انرژی اتمی امروز از تاسیسات هسته ای نطنز بازدید نموده اند.

ادعای رویترز درباره بازرسی آژانس از نطنز

به گزارش رویترز، آژانس درباره ابعاد حادثه ای که در این سایت رخ داد اظهار نظری نکرده است.

در بیانیه ادعایی آژانس آمده است: بازرسان آژانس به فعالیت های نظارتی و راستی آزمایی در ایران ادامه داده و امروز هم در مرکز غنی سازی نطنز بودند.

بیانیه یادشده می افزاید: آژانس به ارائه گزارش درباره تحولات مرتبط با برنامه هسته ای ایران، به شورای حکام ادامه می دهد.

دیروز لارنس نورمن خبرنگار ارشد وال استریت ژورنال به نقل از منابع مطلع گفته بود که بازرسان آژانس امروز در نظنز خواهند بود.

این خبر در حالی است که سایت نظنز هفته جاری شاهد خرابکاری بود. همچنین سید عباس عراقچی معاون سیاسی وزارت امور خارجه و مذاکره کننده ارشد هسته ای کشورمان از شروع غنی سازی 60 درصدی اطلاع داد.

معاون سیاسی وزیر امور خارجه سه شنبه در نامه ای به رافائل گروسی مدیرکل آژانس بین المللی انرژی اتمی اعلام نمود که غنی سازی 60 درصدی را شروع می نماید.

عراقچی همچنین اعلام نمود: یک هزار سانتریفیوژ دیگر با 50 درصد ظرفیت بیشتر به ماشین های موجود در نطنز، علاوه بر جایگزینی ماشین های صدمه دیده، اضافه می گردد.

وی با اشاره به خرابکاری در تاسیسات نطنز گفت: هزار سانتریفیوژی که در نطنز نصب خواهد شد سوای پنج هزار و 60 سانتریفیوژ موجود است که احتمال صدمه دیدن تعدادی از آنها وجود دارد که البته جایگزین خواهند شد.

عراقچی از تحویل نامه دیگری به آژانس بین المللی انرژی اتمی در روز سه شنبه اطلاع داد و گفت: در این نامه اعلام نمودیم که ما غنی سازی 60 درصد را شروع خواهیم کرد. غنی سازی 60 درصد یکی از نیازهای ما برای فراوری برخی از داروهای خاص یعنی داروهای رادیوایزوتوپ است.

هجدهمین نشست کمیسیون مشترک برجام از 13 فروردین ماه جاری به صورت برخط با حضور نمایندگان ایران و کشورهای 1+4 شروع شد و ادامه آن به صورت حضوری در وین ادامه یافت.

311311

منبع: خبرآنلاین
انتشار: 15 اردیبهشت 1400 بروزرسانی: 15 اردیبهشت 1400 گردآورنده: nagh.ir شناسه مطلب: 1544

به "ادعای رویترز درباره بازرسی آژانس از نطنز" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ادعای رویترز درباره بازرسی آژانس از نطنز"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید