افزایش 29 درصدی فراوری نیروگاه های حرارتی برای کاهش خاموشی ها

به گزارش ناق، معاون راهبری فراوری شرکت برق حرارتی با اشاره به افزایش 29 درصدی فراوری نیروگاه های حرارتی برای کاهش وقوع خاموشی در دو ماه نخست سال جاری، گفت: میانگین فراوری این واحدها در فروردین ماه هشت هزار مگاوات و طی اردیبهشت ماه پنج هزار مگاوات نسبت به سال گذشته افزایش یافته است.

افزایش 29 درصدی فراوری نیروگاه های حرارتی برای کاهش خاموشی ها

ناصر اسکندری، معاون راهبری فراوری شرکت برق حرارتی اضافه نمود: سال گذشته تشدید شرایط بیماری کرونا موجب شده بود تا بسیاری از مشاغل تعطیل شده و به تبع آن میزان مصرف برق نیز کاهش محسوسی پیدا کند، اما از ابتدای سال جاری با بهبود نسبی شرایط بیماری کرونا و رعایت پروتکل های بهداشتی با افزایش فعالیت مشاغل گروه های مختلف، شاهد رشد قابل توجه مصرف برق در کشور بوده ایم.

وی ادامه داد: از سوی دیگر رشد طبیعی مصرف برق سالانه در کشور به همراه افزایش استفاده از ماینرها، عدم حضور موثر نیروگاه اتمی، رشد قابل توجه دمای کشور در کنار استفاده زودتر از سیستم های سرمایشی و همچنین افت شدید بارندگی و به تبع آن کاهش توان نیروگاه های برق آبی موجب شده است که طی دو ماه ابتدایی سال جاری، میانگین فراوری نیروگاه های حرارتی 29 درصد افزایش یابد تا عدم فراوری سایر نیروگاه ها از این طریق جبران گردد.

اسکندری اعلام کرد: بخشی از این افزایش فراوری توسط ظرفیت جدید نیروگاهی به میزان تقریبی یک هزار و 500 مگاوات تامین شده است و بقیه آن مربوط به افزایش فراوری نیروگاه های جدید است که بار بیشتری از مصرف برق را بر دوش کشیده و یا با جابجایی و سرعت بخشیدن به فعالیت های تعمیرات واحدها باعث افزایش فراوری در این مقطع زمانی شده ایم.

معاون راهبری فراوری شرکت برق حرارتی اعلام کرد: در حالی که متوسط رشد اوج مصرف برق در 10 سال گذشته 4.1 درصد بوده، این رقم سال جاری بیش از 21 درصد افزایش یافته است.

وی اضافه نمود: بدین منظور برای جبران کسری فراوری سایر نیروگاه ها و افزایش بار اتفاق افتاده، واحدهای فراوری برق حرارتی با تمام توان و آمادگی مناسب در مدار فراوری قرار گرفته اند تا ضمن افزایش 29 درصدی فراوری برق موجب کاهش وقوع خاموشی در کشور شوند.

پیشتر وزیر نیرو از افزایش 19 درصدی مصرف برق نسبت به سال گذشته خبر داده بود.

رضا اردکانیان، وزیر نیرو با اشاره به در پیش بودن ایام گرم سال و ضرورت مدیریت مصرف انرژی در کشور، گفت: وزارت نیرو با تمام ظرفیت در کوشش برای خدمات رسانی برقی در سراسر کشور است. البته اصلاح الگوی مصرف احتیاج امروز جامعه ایرانی بوده و با توجه به سطح بالای میانگین مصرف انرژی در کشور باید کارهای فرهنگی و اقناعی لازم برای مدیریت مصرف انجام گیرد.

وزیر نیرو شرح داد: خاموشی های اخیر در کشور ناشی از دو مسئله مهم خشکسالی و مصارف غیرمتعارف است و باید در این راستا تدابیر جدی اندیشیده گردد.

منبع: اتاق بازرگانی ایران
انتشار: 25 خرداد 1400 بروزرسانی: 25 خرداد 1400 گردآورنده: nagh.ir شناسه مطلب: 1607

به "افزایش 29 درصدی فراوری نیروگاه های حرارتی برای کاهش خاموشی ها" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "افزایش 29 درصدی فراوری نیروگاه های حرارتی برای کاهش خاموشی ها"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید