افشاگری فرمانده جدا شده از کردهای سوریه

به گزارش ناق، یک فرمانده عالی رتبه جدا شده از کردهای سوریه، اطلاعات مهمی از ساختار و نوع روابط و سیاست های گروه نیروهای دموکراتیک سوریه (قسد) به زبان آورده است.

افشاگری فرمانده جدا شده از کردهای سوریه

به گزارش گروه بین الملل خبرنگاران در منطقه وسیعی شامل بیش از سه استان سوریه که بزرگترین و غنی ترین منابع طبیعی را دارد و به خاطر غنی بودن از منابع گندم و سایر محصولات، سبد غذایی سوریه لقب گرفته، گروهی از افراد- که به طور کلی غیر سوری هستند- با دستوراتی که از خارج از مرزهای سوریه می گیرند، امکانات این منطقه را به دست گرفته اند. این گروه تحت پوشش اداره خودگردان در شمال شرقی سوریه، فعالیت می نماید.

به نوشته وبسایت تلویزیون سوریه، با توجه به درگیری های اخیر این گروه با دولت سوریه در الحسکه و قامشلو، بسیاری از سوری ها در خصوص میزان واقعی قدرت و نفوذ اداره خودگردان از خود سوال می نمایند. آنها اعتقاد دارند این، یک پروژه کاملا خارجی است و توسط آمریکا و بسیاری از کشورهای غربی طراحی شده و حمایت می گردد. نیروی سوریه دموکراتیک (قسد) ستون این پروژه نیروهای نظامی است که خود را نماینده این اداره می داند. این نیرو روابط استراتژیکی با ائتلاف بین المللی به رهبری آمریکا دارد، اما ائتلاف در نقش پدرخوانده آن نیز ظاهر می گردد و باید گفت مولفه قدرت پروژه اداره خودگردان فقط به قسد محدود نمی گردد، بلکه با توجه به ماهیت افرادی که آن را در سایه راهنمایی می نمایند، این نیرو با هدف سهولت در کنترل تصمیمات نظامی، سیاسی و مالی با ساختاری سازمان یافته برای آنان ایجاد شده است.

سرهنگ طلال علی سلو، سخنگوی رسمی سابق قسد که در عین حال یکی از اعضای فرماندهی کل این نیرو بود، قبل از اینکه در انتها سال 2017 از قسد جدا گردد، اسراری را در خصوص اداره خودگردان افشا کرد. این افشاگری به ویژه در خصوص روشی است که رهبران گروهک حزب کارگران کردستان (پ.ک.ک)، اداره خودگردان را از دو بُعد نظامی و سیاسی یعنی شورای سوریه دموکراتیک راهنمایی می نمایند.

ساختار سایه ای پ.ک.ک، حاکم اصلی شمال شرق سوریه

به تدریج، حتی رسانه های خارجی به این نتیجه رسیده اند که اعضای پ.ک.ک، مشهور به رهبری قندیل، کنترل نماینده اصلی و تنها راهنمایی نماینده اداره خودگردان شمال شرق سوریه هستند. این امر واقعیتی است که مردم محلی طی پنج سال با آن روبرو بوده اند. نفر اول و مسئول کل این شرایط، صبری اوک یکی از رهبران ارشد پ.ک.ک و اولین صادرنماینده دستورات در حوزه های مالی، سیاسی و نظامی در منطقه ای از سوریه است که پ.ک.ک. آن اشغال نموده و نفر دوم نیز نورالدین صوفی، یکی دیگر از رهبران ارشد پ.ک.ک. می باشد.

طلال سلو با اشاره به قسد به فرماندهی مظلوم عبدی و نام های جعلی دیگری مانند شاهین جیلو و فرهاد عبدی شاهین می گوید نام اصلی وی مصطفی خلیل عبدی است. او در خصوص ساختار این رهبری در سوریه صحبت می نماید و می افزاید جنبه های مالی منطقه توسط شخصی به نام علی شیر اداره می گردد، در حالی که آلدار خلیل جناح سیاسی را در دست دارد و الهام احمد نیز به او یاری می نماید. اسماعیل دریک و نورژین یوسف مسئول آسایش (دستگاه امنیتی) اداره خودگردان هستند. وظیفه کنترل نظامی بر منطقه رقه و حومه آن به عهده حسن محمد علی با نام اصلی زوهاد کوبانی است در حالی که دیرالزور تحت نظارت پولات ژان اداره می گردد. سلو ادامه می دهد که زندگی رهبران پ.ک.ک به طور کلی نظامی است، لذا اصلا در میان مردم حضور ندارند. همچنین، ازدواج نمی نمایند و تشکیل خانواده نمی دهند.

روابط پ.ک.ک با نیروهای آمریکایی و ائتلاف در سوریه

آمریکا و بسیاری از کشورهای اروپایی از سال 1997 پ.ک.ک. را در لیست تروریستی خود قرار داده اند، اما همکاری نزدیکی بین طرفین در سوریه وجود دارد، که به نظر طلال سلو این اقدام در راستای منافع آمریکا در سوریه است. وی در ادامه می گوید ائتلاف و نیروهای آمریکایی به خوبی از نفوذ اعضای پ.ک.ک. مطلع هستند. همچنین آمریکا می داند این چهره ها و دیگر افراد وابسته به پ.ک.ک در سوریه از اداره خودگردان حمایت می نمایند و بعضی از این رهبران در داخل پایگاه های آمریکایی در شمال شرقی سوریه مقر دارند و مظلوم عبدی نیز در یکی از این پایگاه ها مستقر است.

طلال سلو همچنین تایید کرد پس از آنکه آمریکا قصد خود را برای تامین سلاح برای گروه خاصی با هدف مبارزه با داعش اعلام نمود، آمریکا حتی قبل از تشکیل قسد در اکتبر 2015، نیز از اعضا و رهبران پ.ک.ک حمایت می کرد و قسد عمدتا از یگان های مدافع خلق و یگان های مدافع زن به عنوان شاخه مسلح پ.ی.د. و شاخه پ.ک.ک. تشکیل شده است.

آقای سلو معتقد است که حضور پ.ک.ک در سوریه با پشتیبانی نیروهای آمریکایی صورت می گیرد، چون اگر آمریکا حمایت نکند، ترکیه آن گروه را ریشه کن خواهد نمود. زیرا ترکیه حضور پ.ک.ک. در نزدیکی مرز خود را تهدیدی علیه امنیت ملی خود می داند.

در این زمینه، سلو همچنین تایید کرد که رهبران و اعضای پ.ک.ک در سوریه برای خود زمین یا چیزی در نظر نمی گیرند، چون می دانند آینده آنان با تهدید روبرو است. با این حال، آنها از بودجه و سلاح های ویژهای که ائتلاف در اختیار قسد قرار داده، استفاده کردند و توانستند به وسیله عراق به قندیل منتقل نمایند. چون گذرگاه های شمال شرقی سوریه در کنترل آنان قرار گرفته است. پ.ک.ک. می تواند از این سلاح های اهدایی آمریکا علیه ترکیه و ایران (به وسیله پژاک) نیز استفاده کند.

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 26 اسفند 1399 بروزرسانی: 26 اسفند 1399 گردآورنده: nagh.ir شناسه مطلب: 1449

به "افشاگری فرمانده جدا شده از کردهای سوریه" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "افشاگری فرمانده جدا شده از کردهای سوریه"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید