ایران اتهامات تکراری در بیانیه کمیته عربی در قاهره را مردود خواند

به گزارش ناق، سخنگوی وزارت خارجه کشورمان ضمن رد اتهامات تکراری و مردود مطرح شده در بیانیه کمیته عربى در قاهره، کوشش بی ثمر برخى کشورهاى عربى در طرح ادعاهاى بى اساس را اصرار بر استمرار اشتباهات سیاسى گذشته خواند.

ایران اتهامات تکراری در بیانیه کمیته عربی در قاهره را مردود خواند

به گزارش گروه سیاست خارجی ناق، سید عباس موسوی سخنگوی وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران ضمن رد اتهامات تکراری و مردود مطرح شده در بیانیه نشست دوازدهم کمیته عربى در قاهره علیه جمهوری اسلامی ایران ، کوشش بی ثمر برخى کشورهاى عربى در طرح ادعاهاى بى اساس را اصرار بر استمرار اشتباهات سیاسى گذشته خواند.

سخنگوی وزارت امور خارجه اضافه کرد: جمهوری اسلامی ایران تکرار اتهامات بی اساس علیه حاکمیت ابدى بر جزایر سه گانه خود در خلیج فارس و فرافکنى بعضی کشورهای عرب ناکام در سیاست منطقه ای را دلیل ناتوانی آن ها در درک واقعیت های منطقه و دنیا می داند.

موسوی همچنین از اینکه بعضی به جاى تکیه بر قدرت کشورهاى حوزه خلیج فارس، ادعاهاى واگرایانه، بى پایه و غیر مستند در مورد امنیت کشتیرانى در این پهنه حیاتى و مطرح شده از سوی بیگانگان را با عجز خویش مورد استقبال قرار می دهند، ابراز تاسف کرد.

سخنگوی وزارت امور خارجه اصرار بر اشتباهات بی حاصل گذشته را در شرایطی که منطقه نیازمند عقلانیت و واقع بینی است حرکت در مسیری غلط دانست که نتیجه ای جز افزایش مسائل در منطقه به دنبال نخواهد داشت.

به گزارش فارس، کمیته وزارتی چهارجانبه کشورهای عربستان سعودی، مصر، امارات و بحرین بار دیگر ایران را به مداخله در امور کشورهای عربی متهم کرد.(اینجا بخوانید)

کمیته وزارتی چهار کشور عربی در بیانیه مذکور خود همچنین ایران را نقض توافق هسته ای متهم کرد و از این کشور خواست به تعهدات ذیل برجامی خود و قطعنامه 2231 شورای امنیت سازمان ملل متحد در این رابطه و برنامه موشکی خود پایبند باشد.

به گزارش خبرگزاری رسمی عربستان سعودی (واس)، این کمیته همچنین خواست اظهارات مقام های جمهوری اسلامی ایران در مورد کشورهای عربی را دخالت در امور این کشورها خواند و آن را محکوم کرد.

عربستان سعودی، مصر، بحرین و امارات در نشست دیروز خود با طرح این ادعای خود که ایران خطوط کشتی رانی در آب های خلیج فارس، تنگه هرمز و دریای سرخ را تهدید می نماید، بر ضرورت مقابله قاطعانه و با قدرت در برابر هرگونه کوشش های ایران تأکید کردند.

این کمیته بار دیگر جزایر سه گانه ایرانی تنب بزرگ، تنب کوچک و ابوموسی را جزایر اشغال شده امارات عربی متحده خواند و اظهارات مقامات ایران در مورد این جزایر ایرانی را محکوم کرد.

منبع: خبرگزاری فارس
انتشار: 22 مهر 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: nagh.ir شناسه مطلب: 362

به "ایران اتهامات تکراری در بیانیه کمیته عربی در قاهره را مردود خواند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ایران اتهامات تکراری در بیانیه کمیته عربی در قاهره را مردود خواند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید