بازگشت حریری از پاریس به بیروت؛ آیا دور تازه ای از کشمکش ها در انتظار لبنان است؟

به گزارش ناق، سعد حریری نخست وزیر پیشین لبنان پس از سفری حدوداً سه ماهه به پاریس آدینه شب به لبنان بازگشته است.

بازگشت حریری از پاریس به بیروت؛ آیا دور تازه ای از کشمکش ها در انتظار لبنان است؟

به گزارش گروه بین الملل ناق، سعد حریری نخست وزیر پیشین لبنان پس از سفری حدوداً سه ماهه به پاریس آدینه شب به لبنان بازگشته است، اما به نظر نمی رسد بازگشتی معمولی باشد و از تحرکات پیدا و پنهان جریان 14 مارس و خود اظهارات حریری پیداست که احتمالاً دور تازه ای از کشمکش های سیاسی در این کشور آغاز گردد.

حریری بعد از استعفای معنادار خود در اکتبر گذشته به دنبال اعتراضات مردمی بی سابقه و به تبع آن تشکیل دولت جدید فعالیت چندانی نداشت و به دور از انظار عمومی بود، اما گویا با توجه به تداوم مسائل مالی لبنان همزمان با نزدیک شدن موعد انتها وعده صدروزه حسن دیاب نخست وزیر کنونی برای تهیه طرح نجات مالی با هدف عبور از بحران، فرصت را برای آغاز کار سیاسی متفاوتی مناسب دیده است؛ اما نه در قامت یک دولتمرد، بلکه به عنوان رهبر اپوزیسیون مقابل دولت جدیدِ تحت حمایت حزب الله و جریان آزاد ملی به رهبری میشل عون رئیس جمهور لبنان.

البته مسائل لبنان و عراق و دیگر مناطق درگیر بحران چیزی نیست که یک شبه حل وفصل گردد، کرونا با تحمیل خود به عنوان یک بازیگر ناخوانده دیگر در منطقه و دنیا بر عمق این بحران هم افزوده است.

اکنون در این شرایط بسیار سخت مالی لبنان، سعد حریری در حالی به لبنان بازگشته است که در دهم آوریل دولت دیاب را غیرمستقیم تهدید کرد و در توئیتی طرح مالی آن را خودکشی مالی خوانده و گفته است که اگر شرایط سر و سامانی نگیرد به زودی موضع دیگری اتخاذ خواهیم کرد.

فعلاً ماهیت این موضع دیگر تعیین نیست، اما تحرکات نیروهای سیاسی 14 مارس، تهدیدات و نقدها تند روزهای اخیر تا جایی که ولید جنبلاط حسن دیاب را کینه توز و کارمند جبران باسیل وزیر خارجه سابق لبنان خوانده است، نشان می دهد که هفته ها و ماه های آینده در این کشور پرتنش خواهد بود.

فعلاً باید منتظر پلان های اصلی برنامه اپوزیسیون جدید لبنان ماند؛ برنامه ای که از پشتیبانی منطقه ای عربستان و بین المللی آمریکا و فرانسه برخوردار است.

+

منبع: خبرگزاری تسنیم
انتشار: 27 خرداد 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: nagh.ir شناسه مطلب: 934

به "بازگشت حریری از پاریس به بیروت؛ آیا دور تازه ای از کشمکش ها در انتظار لبنان است؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "بازگشت حریری از پاریس به بیروت؛ آیا دور تازه ای از کشمکش ها در انتظار لبنان است؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید