بیانیه کشورهای اروپایی علیه ایران، مهم است که برجام را حفظ کنیم

به گزارش ناق، فارس نوشت: جمعی از کشورهای اروپایی با انتشار بیانیه ای مشترک، ضمن تکرار ادعاهای بی اساس علیه ایران بر ضرورت حفظ برجام تأکید کرده اند.

بیانیه کشورهای اروپایی علیه ایران، مهم است که برجام را حفظ کنیم

برای سفر به تور اروپا با بهترین کارشناسان مشورت کرده و بهترین برنامه سفر را انتخاب کنید.

برای سفر به تور اروپا با بهترین کارشناسان مشورت کرده و بهترین برنامه سفر را انتخاب کنید.

بلژیک، استونی، فرانسه، آلمان، لهستان و انگلیس در بند آغازین این بیانیه نوشته اند [ما] معتقدیم اکنون بیش از هر زمان دیگر مهم است که برجام را حفظ و قطعنامه شماره 2231 شورای امنیت سازمان ملل متحد را به طور کامل اجرا کنیم.

کشورهای اروپایی با این حال مقطع زمانی فعلی را چالش انگیز و برداشتن گام های جدید از سوی ایران را بسیار نگران کننده توصیف کرده اند.

در این بیانیه آمده است: با وجود این، ما وارد برهه ای چالش انگیز در این خصوص شده ایم. جدیدترین گام هایی برداشته شده توسط ایران نگران کننده و حاوی تلویحات جدی در زمینه منع اشاعه هستند.

در ادامه این بیانیه، با اشاره به هشتمین گزارش آنتونیو گوترش، دبیر کل سازمان ملل متحد در خصوص اجرای برجام آمده است: همان طور که در جدیدترین گزارش دبیر کل سازمان ملل معین شده، ضروری است که تلاش های دیپلماتیک شدید ادامه پیدا کرده و دستاوردهایی که سخت به دست آمده اند حفظ شده و تقویت شوند.

کشورهای اروپایی در بخش دیگری از بیانیه از اقدام آمریکا در احیای تحریم ها علیه ایران انتقاد کرده اند: در این خصوص، ما متأسفیم که ایالات متحده آمریکا- مضاف بر خروج از برجام در روز 8 مه 2018- تمامی تحریم های ملی خودش را بازاعمال کرده و تصمیم گرفته معافیت های مربوط به تجارت نفت با جمهوری اسلامی ایران را تمدید نکند و از تمدید کامل معافیت های مربوط به پروژه های منع اشاعه در چارچوب این توافق خودداری کند. این اقدامات با اهداف معین شده در توافق و قطعنامه 2231 مغایرت دارند.

در ادامه این بیانیه آمده است: ما عمیقاً از گام های نگران کننده ای که ایران در ماه های اخیر برای کاستن از تعهدات هسته ای خود ذیل توافق برداشته نگران هستیم. عمیقاً از ایران می خواهیم بدون تأخیر این گام ها را به عقب برگرداند و از برداشتن گام های تنش آمیز بیشتر خودداری کند.

کشورهای اروپایی، بی توجه به ناکارآمدی ساز و کار موسوم به اینستکس، از پیشرفت های اخیر اجرا شده در چارچوب این ساز و کار استقبال کرده اند.

آنها ادعا کرده اند: ما پیشرفت های اخیر در عملیاتی سازی کردن اینستکس به منظور تسهیل تجارت مشروع با ایران و تصمیم اتخاذشده از سوی 6 کشور اروپایی برای سهام دار شدن در آن و ملحق شدن به سه عضو بنیان گذار این ساز و کار را به رسمیت می شناسیم.

کشورهای اروپایی در بند پایانی این بیانیه، به تکرار ادعاها درباره فعالیت های موشکی ایران پرداخته و از آن ابراز نگرانی کرده اند: ما شدیداً درباره یافته های دبیر کل سازمان ملل در خصوص فعالیت هایی از ایران که با ضمیمه B قطعنامه 2231 ناسازگارند نگرانیم. این مسئله، ادامه فعالیت های موشک بالیستیک ایران از جمله آزمایش و پرتاب این موشک ها را شامل می شود.

23311

منبع: خبرآنلاین
انتشار: 3 بهمن 1398 بروزرسانی: 11 مهر 1399 گردآورنده: nagh.ir شناسه مطلب: 610

به "بیانیه کشورهای اروپایی علیه ایران، مهم است که برجام را حفظ کنیم" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "بیانیه کشورهای اروپایی علیه ایران، مهم است که برجام را حفظ کنیم"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید