توسعه واکسن کرونا به شکل اسپری و قرص

به گزارش ناق، محققان توسعه دهنده واکسن کووید 19 در دانشگاه آکسفورد مشغول بررسی روش های دیگر انتقال واکسن به بدن از جمله اسپری استنشاقی و قرص هستند.

توسعه واکسن کرونا به شکل اسپری و قرص

به گزارش خبرنگاران از مهر، به گفته یکی از محققان ارشد توسعه دهنده واکسن کووید 19 در دانشگاه آکسفورد، مردم این کشور می توانند در آینده از واکسن هایی به شکل قرص استفاده کنند.

پروفسور سارا گیلبرت به اعضای مجلس انگلیس اعلام کرد او و تیمش مشغول توسعه روش های نوین انتقال واکسن به بدن هستند که نیازی به تزریق ندارد و واکنش ایمنی قدرتمندتری را ایجاد می کند.

این گروه از محققان در حقیقت مشغول بررسی ارائه واکسن به شکل اسپری استنشاقی (مشابه واکسن آنفلوآنزا برای بچه ها) یا قرص (مشابه واکسن فلج اطفال) هستند.

چنین دستاوردی نه تنها خبری شادمان کننده برای افرادی است که از سوزن می ترسند، بلکه چالش ذخیره و نگهداری واکسن در مرحله عرضه بین المللی را برطرف می کند.

پروفسور گیلبرت معتقد است استفاده از اسپری استنشاقی یا قرص های سلول های ایمنی در ریه، گلو و بینی را بهتر هدف می گیرد و تأثیرگذار تر است.

او در همین خصوص به کمیته علم و فناوری مجلس این کشور گفت: در حال حاضر تمام واکسن های ارائه شده، باید به بدن تزریق شوند اما لزوماً این بهترین روش برای ایجاد ایمنی در مقابل یک عفونت ویروسی دستگاه تنفسی نیست. ما می خواهیم سیستم ایمنی در بخش بالای سیستم تنفسی و سپس قسمت پایینی آن (که ویروس عفونت ایجاد می کند) فعال باشد. واکسن های آنفلوآنزا که به شکل اسپری استنشاقی هستند را می توان روشی مناسب برای انتقال واکسن به بدن در مقابل ویروس کرونا به حساب آورد. واکسیناسیون به وسیله قرص نیز ممکن است.

به گفته گیلبرت، ارزیابی روی هر دو این روش ها آغاز شده و توسعه آن نیازمند مدت زمان است. همچنین باید ایمنی و کارآمدی چنین واکسن هایی بررسی شود.

منبع: جام جم آنلاین
انتشار: 24 فروردین 1400 بروزرسانی: 24 فروردین 1400 گردآورنده: nagh.ir شناسه مطلب: 1507

به "توسعه واکسن کرونا به شکل اسپری و قرص" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "توسعه واکسن کرونا به شکل اسپری و قرص"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید