توضیح وزیر نیرو در مورد مقابله با سیلاب های احتمالی

به گزارش ناق، وزیر نیرو در باره آمادگی برای روبرو با سیلاب های احتمالی هفته آینده گفت: اکنون آمادگی ها نسبت به سال های قبل بیشتر شده است و همکاری نزدیکتری هم بین سازمان هواشناسی و وزارت نیرو در بخش پیش بینی ها وجود دارد.

توضیح وزیر نیرو در مورد مقابله با سیلاب های احتمالی

به گزارش خبرنگاران از ایسنا، رضا اردکانیان امروز در حاشیه مراسم افتتاح 2670 میلیارد تومان پروژه های صنعت آب و برق برای سه استان کشور در جمع خبرنگاران با بیان اینکه سال گذشته و امسال پنج برابر سال های پیش لایروبی رودخانه ها اجرا شده است، اظهار کرد: نتیجه این اقدام آن شد که در سیلاب های جنوب و شرق کشور که در زمستان 98 و بهار 99 و نیز پاییز امسال داشتیم میزان خسارت کم بود و حداکثر بهره برداری از این منابع هم شد.

وی با بیان اینکه آمادگی های لازم برای سازگاری با شرایط حدی آب و هوایی ناشی از تغییر اقلیم در مجموعه وزارت نیرو در حال فراهم شدن است، اضافه کرد: امید است که در سازمان برنامه و بودجه نیز این موضوع در لحاظ کردن منابع مورد توجه قرار گیرد.

اردکانیان تاکید کرد: موضوع مهندسی رودخانه و لایروبی رودخانه ها باید در بودجه عمومی مورد توجه بیشتری قرار گیرد.

وزیر نیرو اضافه کرد: با توجه به پذیرش تدریجی مواجهه با شرایط حدی، سیلاب های مکرر و بعضا خشکسالی های پی در پی، برای چنین شرایطی آماده می شویم که در برنامه ریزی ها تاثیر خواهد داشت و سازمان برنامه و بودجه در تخصیص منابع این را لحاظ می کند.

وی گفت: شرکت های آب منطقه ای جزو دستگاه هایی هستند که اتکای آنها صرفا به منابع دولتی است و مهندسی رودخانه و لایروبی باید در بودجه عمومی مورد توجه بیشتری قرار گیرد.

اردکانیان اظهار کرد: دستمایه خوبی به لحاظ عینی و ساز و کاری داریم و آن هم گزارش هیئت رسدگی به سیلاب هاست که سال گذشته تشکیل شد و خلاصه حاصل کار این هیئت در مجموعه ای است که اکنون در اختیار همه شرکت ها قرار گرفته است. رئیس جمهوری هم به 14 تا 15 سازمان مرکزی کشور ابلاغ هایی را راجع به دنبال کردن این راهکارها داشته است.

وزیر نیرو با بیان اینکه امیدواری زیادی هست که همکاری بین دستگاهی توسعه پیدا کند، اظهار کرد: مدیریت سیلاب یک کار بین بخشی است و هر چقدر در این زمینه تمرین بیشتری داشته باشیم سیلاب نفع بیشتری برای ما خواهد داشت.

وزیر نیرو گفت: امروز اتکای صنعت برق به منابع دولتی بسیار ناچیز است، اگرچه در بخش آب هنوز شاید در حدود نیمی، اتکا به این منابع وجود دارد.

به گفته اردکانیان، یکی از دلایل پیروزیت صنعت آب و برق در سال های اخیر که با تحریم ها هم همزمان شد، این بود که توانست در عین تامین آب و برق برای بخش های مختلف، در سال جهش تولید تابستان را بدون خاموشی پشت سر گذاشته، تعهدات برای صادرات انرژی را به صورت کامل جوابگویی کرده و همچنین 11 درصد انرژی بیشتری به تولیدکننده های عمده کشور عرضه شود.

وی اضافه کرد: این حاکی از آن است که بیش از هر چیز، دست اندرکاران عرصه آب و برق پیروز شدند هدف تنوع بخشی به منابع مالی را عملی کنند.

اردکانیان اظهار کرد: با تایید دولت و تصویب مجلس، وزارت نیرو از سرمایه گذاری مستقیم بخش خصوصی، سرمایه گذاری هایی که این بخش با استفاده از صندوق توسعه ملی در قالب وام برای طرح ها هزینه می کند، فاینانس خارجی، فاینانس داخلی(مکانیزم ماده 56)، تسهیلات بانک توسعه اسلامی و ساز و کارهایی که در بودجه سال های مختلف بوده، استفاده کرده است؛ به نحوی که در دولت تدبیر و امید، طبق آخرین آمار حدود 60 هزار میلیارد تومان منابع غیربودجه عمومی و 6.7 میلیارد یورو از این منابع جلب و جذب شده است.

وی گفت: با توجه به مجموعه محدودیت های موجود، قرار دریافت منابع داخلی وزارت نیرو در مکانیزم تبصره 14 و محدود شدن دسترسی ها به منابع صنعت آب و برق، تاخیرهای جدی ایجاد شده بود و مشکلاتی به وجود آمد که موجب می شد بدهی های ما به موقع تعدیه نشود.

اردکانیان اظهار کرد: در لایجه بودجه 1400، دولت تصویب کرد منابع داخلی آب و برق از مکانیزم تبصره 14 خارج شود که این اتفاق بزرگی است و با تصویب آن در مجلس، در سال 1400 وزارت نیرو قادر خواهد بود هم طرح ها را سریع تر به ثمر برساند و هم تعهدات خود را ایفا کند.

وی همچنین در خصوص بدهی های وزارت نیرو به بخش خصوصی با بیان این که بدهکار قابل اعتماد و خوش حسابی هستیم، اظهار کرد: وزارت نیرو در نیمه سال 1396 به میزان قابل توجهی بدهی داشت که با روش های مختلف از جمله تعدیه بدهی ها که آن موقع حدود 40 هزار میلیارد تومان بود، از طریق تهاتر(بدهی دولت از بابت مابه التفاوت قیمت تمام شده و تکلیفی) و با ساز و کارهای بودجه بخشی از این بدهی ها پرداخت شد.

وزیر نیرو گفت: بخش خصوصی هم بابت مالیات و دیگر موارد به سیستم دولتی و بانکی بدهی دارد که توانستیم این چرخه را به گونه ای به هم وصل کنیم تا گشایشی ایجاد شود و بر اثر این گشایش کماکان بخش خصوصی مشتاق به مشارکت فعال است.

وی ادامه داد: امید است با تصویب لایحه بودجه 1400 در مجلس، بویژه صنعت آب و برق از اولین روزهای سال آینده بتواند تاثیر این ساز و کارها را در گشایش بیشتر در کار با بخش خصوصی نشان دهد.

اردکانیان اظهار کرد: معوقه ما به بخش خصوصی با مجموعه طرح هایی که اجرا شده حدود 30 هزار میلیارد تومان است.

وزیر نیرو با بیان این که خیلی از بدهی ها پرداخت و در عین حال، طرح های بسیاری هم اجرا شده است، گفت: امید زیادی وجود دارد که سال 1400 سال خیلی بهتری از نظر تسویه حساب های مالی با کسانی که با وزارت نیرو کار می کنند، باشد.

منبع: جام جم آنلاین
انتشار: 3 بهمن 1399 بروزرسانی: 3 بهمن 1399 گردآورنده: nagh.ir شناسه مطلب: 1342

به "توضیح وزیر نیرو در مورد مقابله با سیلاب های احتمالی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "توضیح وزیر نیرو در مورد مقابله با سیلاب های احتمالی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید