طالبان برای شرکت در نشست استانبول شرط گذاشت

به گزارش ناق، به گزارش خبرنگاران به نقل از جمهور، یک مقام ارشد طالبان می گوید این گروه در صورتی در نشست استانبول حاضر می شود که این نشست کوتاه باشد؛ دستور کار آن شامل تصمیم گیری در خصوص موضوعات مهم نباشد و به حضور اعضای نه چندان عالی رتبه طالبان محدود گردد.

طالبان برای شرکت در نشست استانبول شرط گذاشت

این مقام طالبان که نخواست نامی از وی برده گردد، اضافه کرد: پیشنهاد ما این است که نشست استانبول نباید از سه روز طولانی تر باشد.

قرار بود نشست استانبول به پیشنهاد آمریکا و میزبانی مشترک ترکیه، قطر و سازمان ملل متحد در 16 آوریل آغاز گردد و برای مدت 10 روز ادامه پیدا کند اما طالبان گفت که جزئیات این نشست با آنها در میان گذاشته نشده و به همین دلیل در آن شرکت نمی کند.

بعداً وزارت خارجه ترکیه با انتشار بیانیه ای گفت که نشست استانبول که هدف آن تقویت مذاکرات بین نمایندگان حکومت افغانستان و طالبان است به 24 آوریل موکول می گردد اما طالبان بار دیگر مشارکت در این نشست را رد کرد و گفت تا زمانی که نظامیان خارجی در افغانستان حضور دارند، آنها در هیچ نشستی که در آن در خصوص آینده افغانستان تصمیم گرفته گردد، مشارکت نمی نمایند.

اکنون طالبان می گوید که هوادار مشارکت در نشست استانبول نبوده است اما پس از درخواست پاکستان و قطر، تصمیم گرفت که با گذاشتن بعضی شروط در آن شرکت کند.

این در حالی است که روزنامه هشت صبح افغانستان نیز به نقل از حبیبه سرابی عضو هیأت مذاکره نماینده دولت کابل، نوشت که شماری از مقامات افغانستان در روزهای آینده برای مذاکره با طالبان به دوحه می فرایند.

وی زمان دقیق سفر هیأت مذاکره نماینده دولت کابل را تعیین نکرد اما گفت که احتمال آغاز مذاکرات با هیأت طالبان در روزهای آینده متصور است.

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 29 خرداد 1400 بروزرسانی: 29 خرداد 1400 گردآورنده: nagh.ir شناسه مطلب: 1614

به "طالبان برای شرکت در نشست استانبول شرط گذاشت" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "طالبان برای شرکت در نشست استانبول شرط گذاشت"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید