فعلا در ایران خبری از واکسن کرونا نیست

به گزارش ناق، یک عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس شورای اسلامی با تاکید بر اینکه فراوری و واردات واکسن کرونا به این زودی ها انجام نخواهد شد گفت: مردم بدانند فعلا در ایران خبری از واکسن کرونا نخواهد بود. پس رعایت پروتکل های بهداشتی به خصوص استفاده از ماسک را مد نظر قرار دهند.

فعلا در ایران خبری از واکسن کرونا نیست

همایون سامه یح در گفت وگو با خبرنگاران، با اشاره به انتشار اخباری درباره فراوری واکسن کرونا در آمریکا گفت: به فرض آنکه تحریم وجود ندارد و می توان به راحتی واکسن کرونا از آمریکا را به کشور وارد کرد باز هم باید این واقعیت را دانست که حداقل دو سال طول می کشد که واکسن کرونا به ایران وارد گردد. پس رسیدن واکسن به کشور به این زودی ها امکان پذیر نیست.

وی شرح داد: آمریکا سالیانه به 700 میلیون واکسن احتیاج دارد چون هر نفر باید دو بار در سال واکسن را تزریق کند. کشورهای دیگر اروپایی هم از قبل واکسن را خریداری نموده و قصد استفاده دارند. پس به این زودی ها نوبت ایران نمی گردد. کما اینکه حمل و نقل این واکسن هم خود مسائلی دارد. چون باید در دمای منفی 70 درجه نگهداری شده که اگر بخواهد از آمریکا به ایران بیاید حداقل 24 تا 36 ساعت زمان لازم دارد که این جدا از رفت و آمد از فرودگاه به انبار است. با این شرحات باید دور واردات واکسن از آمریکا به کشورمان را خط کشید.

این عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس درباره فراوری واکسن در داخل کشور نیز گفت: خبرهای ضد و نقیضی درباره فراوری واکسن در داخل کشور منتشر شد. بعضی شرکت ها گفتند که به فراوری واکسن کرونا نزدیک شده و این اتفاق در آینده نزدیک رخ می دهد و آنها تنها به بودجه احتیاج دارند. صحبت هایی که یک مقام مسوول در کمیسیون بهداشت رد و خاطرنشان کرد که فراوری واکسن به این زودی ها انجام نمی گردد و حداقل دو سال طول می کشد که تمامی مراحل فراوری و آزمایش های آن سرانجام یابد و بعد از آن به دست مردم برسد. پس مردم بدانند تا دو سال آینده کرونا را در کشور خواهیم داشت.

وی اضافه کرد: مردم فکر نکنند که واکسن به این زودی ها می رسد و آنها دیگر احتیاجی به استفاده از ماسک ندارند. این امری محال است، چون حتی در آمریکا به عنوان فراوری کننده واکسن نیز به همه مردم واکسن نمی دهند زیرا تعداد آن محدود است. واکسن تنها به کسانی تزریق می گردد که احتمال خطر ابتلا در آنها زیاد است. این یعنی شامل افراد با سن بالای 65 سال و دارای بیماری زمینه ای می گردد. در آمریکا هم همه مردم دسترسی به واکسن نخواهند داشت و مجاز به استفاده از آن نیستند.

سامه یح در سرانجام در جمع بندی اظهار کرد: جهان تا مدت ها درگیر ویروس کرونا خواهد بود پس زودباور نباشیم که واکسن به این زودی ها قرار است برسد و کرونا خواهد رفت. نباید اهمال کاری کرد که نتیجه آن چندین برابر مسائل است.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 4 دی 1399 بروزرسانی: 4 دی 1399 گردآورنده: nagh.ir شناسه مطلب: 1291

به "فعلا در ایران خبری از واکسن کرونا نیست" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "فعلا در ایران خبری از واکسن کرونا نیست"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید