منابع آمریکایی: ترامپ به دنبال خرید گرینلند از دانمارک است

به گزارش ناق، رسانه های آمریکایی در گزارش های جداگانه خبر دادند که رئیس جمهور این کشور چندین بار موضوع خریدن سرزمین گرینلند از دولت دانمارک را در کاخ سفید مطرح نموده است.

منابع آمریکایی: ترامپ به دنبال خرید گرینلند از دانمارک است

به گزارش گروه بین الملل ناق، یک نشریه جمهوری خواه و همچنین یک شبکه دموکرات آمریکایی در گزارش های جداگانه از علاقه دونالد ترامپ رئیس جمهور این کشور برای خرید جزیره گرینلند از دانمارک خبر دادند، جزیره ای که میزبان یک پایگاه راداری آمریکا برای رصد موشک های بالستیک قاره پیما است.

شبکه سی . ان . ان امروز آدینه در گزارشی به نقل از دو منبع گزارش داد: ترامپ چندین دفعه موضوع خریدن گرینلند از دولت دانمارک را مطرح نموده است و دفتر مشاور حقوقی کاخ سفید نیز در حال آنالیز این موضوع است.

گرینلند که بزرگترین جزیره کره زمین در آب های اقیانوس منجمد شمالی و منطقه ای خودگردان تحت قیمومیت کشور دانمارک است، 21666 کیلومتر مساحت و 55 هزار و 877 نفر جمعیت دارد.

وبگاه شبکه سی .ان .ان در این گزارش نوشت: اولین بار (نشریه جمهوری خواه) وال استریت ژورنال در گزارش روز پنجشنبه خود به علاقه ترامپ برای خریدن گرینلند اشاره نمود. افراد آگاه از مواضع ترامپ به این روزنامه گفتند که رئیس جمهور این موضوع را در جریان دیدارها و مراسم های شام مطرح نموده و از مشاورانش در این باره سوال نموده و به صورتی جدی به احتمال خریدن گرینلند و مزایای آن گوش داده است. او همچنین از مشاور حقوقی کاخ سفید خواسته درباره این موضوع تحقیق کند.

طبق گزارش وال استریت ژورنال، مشاوران ترامپ درباره خریدن گرینلند به دو دسته تقسیم شده اند، یک دسته این موضوع را به عنوان یک استراتژی قوی مالی تحسین کردند و دسته دیگر از مشاران در رد خرید گریلند، آن را یک فانتزی گذرا خوانده اند.

موقعیت جغرافیایی گرینلند

شبکه سی ان ان درباره علاقه ترامپ برای خریدن گرینلند، به سراغ کاخ سفید و وزارت خارجه آمریکا رفته اما آنها از اظهارنظر درباره این موضوع خودداری کردند.

طبق گزاش این رسانه، یکی از پایگاه های نظامی آمریکا در گرینلند وجود دارد، پایگاه راداری و شنود که در سال 1951 ساخته شده است.

این پایگاه نظامی آمریکا که مجهز به سیستم هشدار درباره شلیک موشک های بالستیک بین قاره ای است و برد ماموریت آن به خاک روسیه هم می رسد.

به گفته یک منبع آگاه آمریکایی، ترامپ در جریان یک مراسم شام در کاخ سفید به حاضران درباره خریدن گرینلند گفت: نظر شما چیست؟ به نظر شما آیا چنین کاری موثر است؟

به گفته این منبع آگاه آمریکایی، لحن ترامپ بیشتر از اینکه سوالی واقعی باشد، به جوک گفتن درباره میزان قدرتش شبیه بود.

این منبع که نخواست نامش فاش گردد، درباره دلیل علاقه ترامپ به خرید گرینلند هم گفت، به نظر می رسید که علاقه رئیس جمهور به گرینلند به دلیل منابع طبیعی آن باشد.

سی ان ان در انتها گزارش خود می نویسد: کوشش ترامپ برای خرید گرینلند، اولین کوشش آمریکا برای این کار نیست. اگرچه موضوع کنترل آمریکا بر این منطقه را هری ترومن رئیس جمهور (اسبق آمریکا) در سال 1946 مطرح و درباره این موضوع کوشش نموده بود اما گزارش شده که ویلیام سووارد وزیر خارجه آمریکا در سال 1867 هم به موضوع خرید این جزیره علاقه نشان داده بود.

آمریکا سابقه خریدن سرزمین از دیگر کشورها را دارد و خرید آلاسکا از روسیه از جمله این موارد است. قرارداد خرید آلاسکا نهم آوریل 1867 (20 فروردین 1246) به تصویب سنای آمریکا رسید و قطعی شد، ولی انجام معامله و تحویل آلاسکا از جانب روسیه به آمریکا موکول به تصویب شرایط معامله در سنای آمریکا شد که سنا نیز قرارداد معامله را تصویب کرد. مبلغ قرار داد هفت میلیون و دویست هزار دلار بود.

خ

منبع: خبرگزاری فارس
انتشار: 20 شهریور 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: nagh.ir شناسه مطلب: 270

به "منابع آمریکایی: ترامپ به دنبال خرید گرینلند از دانمارک است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "منابع آمریکایی: ترامپ به دنبال خرید گرینلند از دانمارک است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید