نظارت بر کارت های بازرگانی، جلوی مسائل در تجارت خارجی را می گیرد

به گزارش ناق، از اول مردادماه 1399 فرایند صدور کارت بازرگانی به سامانه جامع تجارت سپرده شد؛ دو هفته بعد، پانزدهم مردادماه قرار شد تمدید کارت ها هم از طریق این سامانه صورت بگیرد. اما این سامانه به گفته فعالان اقتصادی نواقص جدی دارد که بارها مورد اعتراض فعالان اقتصادی و رئیس اتاق ایران قرار گرفته است. تا اینکه درنهایت در مکاتبات و مذاکرات رئیس اتاق ایران با معاون اول رئیس جمهور، سرپرست وقت و فعلی وزارت صنعت، معدن و تجارت و رئیس سازمان توسعه تجارت ایران، به ایرادهای موجود در سامانه و اخلال های ناشی از آن در فرایند تجارت خارج تاکید شد. نتیجه این تلاش ها این بود که مقرر شد فرآیند صدور و تمدید کارت های بازرگانی برای مدت دو ماه به سامانه قبلی بازگردد.

نظارت بر کارت های بازرگانی، جلوی مسائل در تجارت خارجی را می گیرد

علی اصغر جمعه ای، رئیس اتاق سمنان در گفت وگو با پایگاه خبری اتاق ایران می گوید: مدت ها بود که از سوءاستفاده از کارت بازرگانی می گفتند و نوک پیکان انتقادها را به سمت اتاق بازرگانی برگرداندند؛ درصورتی که اتاق های بازرگانی سراسر کشور و اتاق ایران در صدور کارت بازرگانی کار شکلی انجام می دهد. اتاق های بازرگانی براساس مقررات تدوین شده در رابطه با صدور کارت کار می کنند؛ در استان ها سازمان وزارت صنعت، معدن و تجارت امضا نهایی را می کرد.

جمعه ای می گوید: اتاق های بازرگانی خارج از ضوابط برای هیچ کس کارت صادر نکرده است و اگر کارتی صادرشده، قطعاً از طرف اتاق های بازرگانی نبوده و بازنگری و تأیید نهایی کارت ها با دستگاه حاکمیتی بوده است. از طرفی تمام تخلفات گفته شده را ممیزی نکردند تا ببینند آیا فقط دارندگان کارت بازرگانی تخلف می کنند یا تخلف ریشه در جای دیگری هم دارد؟ البته من نمی گویم که کسانی که کارت بازرگانی دارند، تخلف نکرده اند؛ بلکه معتقدم که باید تخلف کسانی که کارت پیله وری دارند، تخلف گمرک و سایر دستگاه های مرتبط را هم بررسی و منتشر کنند.

او تصریح می کند: چند سال قبل اعلام کردند که پیرزنی 700 پورشه وارد کرده است؛ باید اینگونه کارت ها بررسی شود که آیا صدور آن براساس قواعد بوده یا نه و اگرنه چرا اتاق بازرگانی و سازمان صنعت، معدن و تجارت این کارت را صادر کرده است. از طرفی برای مقابله با این مسائل مشکل دیگری ایجاد کرده اند؛ قبل از آماده کردن زیرساخت لازم، سامانه ای را طراحی کرده اند که در طول دو ماه گذشته کارتی صادر و تمدید نشده است.

به گفته رئیس اتاق سمنان برخی از مسئولان بر این باورند که اگر فرایند صدور کارت بازرگانی دشوارتر باشد، می توانند از ارتکاب تخلفات جلوگیری کنند. درصورتی که اگر قوانین و مقررات صحیح در حوزه صدور کارت های بازرگانی تدوین شود و نظارت به موقع انجام بگیرد، با هیچ مسئله ای در حوزه تجارت خارجی روبرو نخواهیم بود. اخذ تصمیمات، بدون کار کارشناسی یا بی توجه به دیدگاه های بخش خصوصی باعث می شود تا بازرگان اصلی، تاجر واقعی و تولیدکننده اصیل آسیب ببینند.

جمعه ای تصریح می کند: جعفر سرقینی، سرپرست وزارت صنعت، معدن و تجارت در ابلاغیه ای عنوان کرده که دو سامانه یکپارچه کارت بازرگانی هوشمند و سامانه جامع تجارت هم زمان کار کند. ولی اتاق ایران همچنان اعتقاد دارد طی دو ماه فرصتی که آقای سرقینی در بخشنامه اعلام کرده اند، سامانه کارت هوشمند همچنان فرایند صدور و تمدید کارت بازرگانی را انجام دهد و سامانه جامع تجارت در این مدت در دو استان به صورت پایلوت به کار گرفته شود تا ایرادهای آن برطرف شود. بدون فراهم کردن زیرساخت لازم نباید سامانه ای را تغییر داد.

به گفته جمعه ای با این کارها مدام برای بخش خصوصی مشکل درست می کنند؛ باید جلوی سوءاستفاده ها را گرفت؛ دولت و نهادهای حاکمیتی حتماً می دانند که منبع و محل تخلف کجاست ولی متأسفانه به جای اینکه با این افراد برخورد کنند برای بخش خصوصی واقعی مشکل تراشی می کنند؛ باید جلوی این فرایندهای نادرست گرفته شود.

منبع: اتاق بازرگانی ایران
انتشار: 12 آبان 1399 بروزرسانی: 12 آبان 1399 گردآورنده: nagh.ir شناسه مطلب: 1181

به "نظارت بر کارت های بازرگانی، جلوی مسائل در تجارت خارجی را می گیرد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "نظارت بر کارت های بازرگانی، جلوی مسائل در تجارت خارجی را می گیرد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید