واکنش اعراب به سفر جنگی وزیر دفاع ترکیه به لیبی

به گزارش ناق، به گزارش خبرنگاران به نقل از النشره، عادل العسومی رئیس مجلس عربی به شدت به ترکیه و مواضع خلوصی آکار وزیر دفاع آن، در جریان سفرش به لیبی حمله کرد.

واکنش اعراب به سفر جنگی وزیر دفاع ترکیه به لیبی

وی اضافه کرد: مواضع خصمانه و تهدیدات وزیر دفاع ترکیه در جریان سفرش تحریک آمیزش به لیبی مردود است. همچنین تصویب ابقای نظامیان ترکیه در لیبی به مدت 18 ماه هم از سوی مجلس ترکیه هم مورد مخالفت است. این به مثابه تعدی آشکار به حاکمیت لیبی و نقض امنیت ملی آن و نقض منشور سازمان ملل و قطعنامه های شورای امنیت مبنی بر ممنوعیت واردات سلاح و اعزام مزدوران و افراد مسلح خارجی به لیبی است.

رئیس مجلس عربی از شورای امنیت امنیت خواست که تحرک فوری برای توقف دخالت های ترکیه در امور داخلی لیبی به عمل آورد و اقدامات لازم را برای بیرون راندن مزدوران و افراد مسلح ترک و خارجی در اراضی لیبی، به عمل آورد.

وی بر ضرورت توجه به حاکمیت لیبی و فراهم آوردن امکان تبادل نظری میان گروههای لیبیایی تاکید نمود.

رئیس مجلس عربی از گروههای لیبیایی هم خواست که به مسئولیت خود در قبال لیبی و ترجیح دادن منافع لیبی بر هر مورد دیگری عمل نمایند.

خلوصی آکار وزیر دفاع ترکیه دیروز (شنبه) به همراه افسران بلندپایه ترک به طور غیرمنتظره به طرابلس پایتخت لیبی سفر کرد و طی آن با شماری از مقامات دولت وفاق ملی لیبی ملاقات و تبادل نظر کرد و از یگان های ترکیه مستقر در پایگاه های نظامی غرب لیبی بازدید به عمل آورد.

بعضی جریان های لیبی از سفر آکار به عنوان سفر جنگی نام بردند که دخالت ترکیه در لیبی را بیش از پیش افزایش خواهد داد.

حفتر دو روز قبل از سفر اکار به طرابلس طی اظهاراتی ترکیه را تهدید کرد و از آنکارا خواست تا از میان دو گزینه عقب نشینی و خروج از لیبی و یا جنگ یکی را برگزیند. این در حالی است که مجلس ترکیه چند روز پیش ماموریت نیروهای ترکیه در لیبی را به مدت 18 ماه تمدید کرد و همزمان با آن دولت وفاق ملی در امتداد خطوط جبهه نبرد در منطقه سرت - الجفره به تقویت نیروهای نظامی خویش اقدام کرد.

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 13 بهمن 1399 بروزرسانی: 13 بهمن 1399 گردآورنده: nagh.ir شناسه مطلب: 1365

به "واکنش اعراب به سفر جنگی وزیر دفاع ترکیه به لیبی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "واکنش اعراب به سفر جنگی وزیر دفاع ترکیه به لیبی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید