کانون سهامداران حقیقی به دست چه کسی اداره می گردد؟

به گزارش ناق، به گزارش خبرنگاران، چند سالی است که طرح کانون سهامداران حقیقی در حال دست به دست شدن است به طوری که هنوز کسی حاضر نیست که اجرای آن را به طور واقعی در دست بگیرد، اواسط بهمن ماه سال 99 بود که رئیس کمیسیون مالی مجلس در مورد کانون سهامداران حقیقی گفت که این مسئله به اشتباه به کمیسیون اجتماعی رفت اما قرار است به زودی به کمیسیون مالی ارجاع داده گردد.

کانون سهامداران حقیقی به دست چه کسی اداره می گردد؟

در حالی که این امر رخ نداد و طرح کانون سهامداران حقیقی همچنان در کمیسیون اجتماعی مجلس باقی ماند به صورتی که حدود یک ماه گذشته بود که عیسی زاده، رئیس کمیسیون اجتماعی مجلس طی گفت و گویی ادعا کرد که به سبب کش و قوس هایی که طی سال های اخیر در مورد کانون سهامداران حقیقی به وجود آمد نمایندگان مجلس با فعالان بازار همراه شدند و کلیت این طرح را برای چکش کاری به کمیسیون اجتماعی مجلس ارسال کردند.

اما انگار سازمان بورس حاضر به سپردن زنجیره کانون سهامداران حقیقی به قوه مقننه نیست و خودش قصد در دست دریافت مدیریت و تاسیس این کانون را دارد به شکلی که طی یک ماه گذشته صحبت هایی در این مورد از سوی رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار و معاون حقوقی سازمان بورس اجرا شده است.

دهقان دهنوی رئیس سازمان بورس در تاریخ 27 فروردین 1400 در مورد کانون سهامداران حقیقی، گفت: من اعتقاد دارم که سهامداران خرد باید از یک تریبون نقدها خود را مطرح نمایند، خوشبختانه این مسئله در سازمان بورس و شورای عالی بورس در دست آنالیز است. من به مسئولان مربوط در سازمان بورس اعلام کردم که یک هیات مدیره برای این موضوع در نظر بگیرند.

با گذشت تقریبا یک ماه از صحبت های رئیس سازمان بورس هفته گذشته شاهد بودیم که جعفر جمالی، معاون حقوقی سازمان بورس با انتشار اطاعیه ای از فراخوان اظهار نظرات کارشناسی درباره پیش نویس اساسنامه کانون سهامداران حقیقی اطلاع داد.

اما متاسفانه این پیش نویس به نحوی سازماندهی شده است که تعدادی از کارشناسان مالی و حقوقی بازار سرمایه تا حدودی با آن مخالف هستند.

سکان داری کانون توسط سازمان بورس

محمدرضا پورابراهیمی، رئیس کمیسیون مالی مجلس شورای اسلامی، در تشریح جزئیات اساسنامه جدید سازمان بورس و اوراق بهادار مبنی بر کانون سهامداران حقیقی، گفت: سازمان بورس کار خوبی را انجام داد که خودش سکان کانون سهامداران حقیقی را در دست گرفت، به دلیل آنکه شاهد بودیم تا وقتی مجلس شورای اسلامی در این حوزه ورود ننموده بود، سازمان بورس اعتقادی به کانون سهامداران حقیقی نداشت و اجاره هم نمی داد این کانون شکل گیرد.

او اعلام کرد: اگر محتوای ورود کانون سهامداران حقیقی بخواهد به نحوی باشد که اشخاص آن دولتی باشند به گونه ای که سهامداران خرد بازهم تریبونی برای باز گو کردن مشکلاتشان نداشته باشند طبیعتا مد نظر ما نخواهد بود و اقدامات لازم را برای برطرف آن انجام می دهیم.

آنالیز عملکرد تمام کانون های بازار سرمایه

زینب فلاح تفتی، مسئول گروه مشاوران حقوقی سازمان بورس و اوراق بهادار دنیز در مورد ایرادات وارده از طرف نمایندگان مجلس و همینطور کارشناسان مبنی بر اختیار سازمان بورس در لغو مجوز کانون سهامداران حقیقی گفت: تمامی کانون ها از جمله کانون سهامداران حقیقی بازار سرمایه مستنداً به مواد 3 و 5 آیین نامه اجرایی قانون بازار مصوب 1386/4/3 هیأت وزیران، جزء اشخاص تحت نظارت سازمان بورس و اوراق بهادار تلقی می شوند و مشمول مقررات قانون بازار اوراق بهادار، آیین نامه اجرایی آن و همچنین مقرراتی که در چارچوب اختیارات قانونی توسط ارکان ذی صلاح بازار اوراق بهادار وضع می گردد، هستند.

مسئول گروه مشاوران حقوقی سازمان بورس و اوراق بهادار توضیح داد: قانونگذار صراحتا در بند 6 ماده 7 قانون بازار اوراق بهادار، صدور، تعلیق و حتی لغو مجوز تاسیس کانون ها را در اختیار هیات مدیره سازمان قرار داده است اما لغو مجوز، در صورت تخلف و نقض مفاد قانون و پس از طی فرآیند رسیدگی به تخلفات در مراجع رسیدگی نماینده ذی صلاح قانونی صورت می پذیرد.

تائید هیات مدیره در دست سازمان بورس

اما مرتضی شهیدی کارشناس حقوقی بازار سرمایه، در مورد پیش نویس اساسنامه کانون سهامداران گفت: پیش نویس اساسنامه کانون سهامداران سهام عدالت مفادش بیشتر همانند کانون نهاد های سرمایه گزاری و کانون کارگزاری است و تفاوت چندانی ندارد جز آنکه در آن حداقل رای هایی به سهامدارن خرد حقیقی اختصاص داده شده که خب لازمه این اساسنامه چنین بندی است.

او اضافه کرد:، اما بحثی که در مورد این اساسنامه ذهن مرا درگیر نموده نخست مربوط به بحث صلاحیت هیات مدیره و دبیر کل کانون است. اینکه معیار های صلاحیت به عهده سازمان سپرده شده نیازمند صراحت های بیشتری است تا آنکه در بازه های مختلف زمانی به شکل موسع صلاحیت های مختلفی را به آن ارجاع ندهند، دبیر کلی که قرار است برای این کانون انتخاب گردد لازم در کنار آزادی بیان یک سری چارچوب هایی برایش در نظر گیرند.

منبع: خبرنگاران

آخرین اخبار حوزه بورس را در صفحه بورس خبرنگاران بخوانید.

منبع: تجارت نیوز
انتشار: 31 خرداد 1400 بروزرسانی: 31 خرداد 1400 گردآورنده: nagh.ir شناسه مطلب: 1618

به "کانون سهامداران حقیقی به دست چه کسی اداره می گردد؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کانون سهامداران حقیقی به دست چه کسی اداره می گردد؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید