برج کج پیزا، صاف تر می گردد

به گزارش ناق، طی سال های 1990 تا 2000، به مدت 10 سال پروژه صاف کردن و اصلاح کجی برج پیزا در جریان بود که باعث شده است این برج صاف تر گردد.

برج کج پیزا، صاف تر می گردد

با وبسایت گردشگری سازمان میراث فرهنگی همراه باشید.

برج کج پیزا طی 17 سال گذشته، حدود 4 سانت صاف تر شده است. درواقع بعد از اقدامات تثبیت کننده گسترده ای که در فاصله سال های 1993 تا 2001 به منظور معکوس کردن خمیدگی و صاف نگه داشتن برج انجام شد، تقریبا حدود 3.8 سانتی متر صاف تر شد. به گفته سالواتوره ستیس که مدیریت نظارت بر این سازه را بر عهده دارد، این میزان صاف شدن برج پیزا به این معنا است که این جاذبه توسکانی که هر روز هزاران گردشگر را به خود جذب می نماید، به همان میزان خمیدگی خود در قرن 19 برگشته است. او می گوید:

کاهش دادن کجی برج را نمی توان برای همواره ادامه داد؛ اما خیلی مهم است و الان دلیل خوبی برای امیدواری وجود دارد که این برج بتواند حداقل برای 200 سال دیگر سر پا بماند.

زمانی که کارگان اصلاح مشغول به کار شدند، این برج 6 درجه به سمت جنوبی خود خمیدگی داشت. خاک سمت مقابل برداشته شد تا این فرایند کج شدن معکوس گردد. سالواتوره ستیس ادامه می دهد:

بااینکه مفهوم کلی پروژه به راحتی قابل درک بود، اما از نظر فنی، کار خیلی پیچیده ای داشتیم. برج به سمت جنوب کج شده بود، در نتیجه خاک بخش شمالی را برداشتیم و حفره هایی ایجاد کردیم.

این عملیات باعث تعطیلی قریب به یک دهه این جاذبه شد و بالاخره در سال 2001 درهای خود را به روی بازدیدکنندگان باز کرد. برج پیزا تقریبا بلافاصله بعد از ساخته شدن، آغاز به کج شدن کرد. درواقع این سازه که معروف ترین جاذبه شهر پیزا به حساب می آید در سال 1173 ساخته شد؛ اما خاک شنی زیرساخت آن، کج شدن آنی برج را در پی داشت. جدیدترین ارزیابی ها از سلامتی خوب این بنا حکایت دارد. این برج دائما تحت نظارت است و داده های به دست آمده توسط یک کمیته نظارت در هر سه ماه آنالیز می گردد.

منبع: کجارو / edition.cnn.com
انتشار: 22 بهمن 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: nagh.ir شناسه مطلب: 664

به "برج کج پیزا، صاف تر می گردد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "برج کج پیزا، صاف تر می گردد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید