جزئیات تخصیص 15 لیتر بنزین به کارت های ملی

به گزارش ناق، یک نماینده مجلس گفت: طبق تصمیم کمیسیون تلفیق، دولت مجاز است برای کسانی که خودرو ندارند سهمیه 15 لیتری در نظر بگیرد، در این زمینه بیشتر موضوع رعایت عدالت است، اما تا زمانی که دولت زیرساخت و شرایط را فراهم نکند، اجرایی نمی شود.

جزئیات تخصیص 15 لیتر بنزین به کارت های ملی

به گزارش ایلنا، رمضانعلی سنگدوینی، درباره تصمیمات مربوط به سهمیه و قیمت بنزین گفت: قرار نیست قیمت بنزین در بودجه افزایش پیدا کند، اما تصمیمی که در کمیسیون تلفیق گرفته شده مبنی بر این است که برای کسانی که خودرو ندارند نیز سهمیه بنزین در نظر بگیرند.

وی افزود: در این خصوص دولت الزام و تکلیفی ندارد و فقط اعلام شده که مجاز است برای کسانی که خودرو ندارند سهمیه 15 لیتری در نظر بگیرد، در این زمینه بیشتر موضوع رعایت عدالت است، اما تا زمانی که دولت زیرساخت و شرایط را فراهم نکند، اجرایی نمی شود.

عضو کمیسیون انرژی مجلس شرح داد: مقدار مصرف در کشور ما بالا و انرژی و سوخت در کشور ما ارزان است. نرخ 1500 و 3000 تومانی برای بنزین و گازوئیل لیتری 300 تومان واقعی نیست، بنابراین باید در کشور عدالت برقرار شود و منابع ملی شامل همه مردم شود، زیرا در حال حاضر عملا کسانی که خودرو ندارند از این سهم استفاده نمی کنند. کسانی که هر چه تعداد بیشتری خودرو دارند از این یارانه بیشتری نیز برخوردارند و دولت هم سوبسید بیشتری را در اختیار این افراد قرار می دهد.

وی گفت: قرار است در آینده کارت های ملی برای همه امور قابل استفاده باشد و فردی که خودرو ندارد و بنا دارد سوخت خود را بفروشد، می تواند سوختی را که در کارت ذخیره دارد با زیرساختی که در کارت های ملی فراهم می شود، بفروشد، فعلا تا زمانی که زیرساخت و نرم افزار لازم تهیه نشود، این امکان وجود ندارد.

این کننده مجلس گفت: در هر حال این مسیر باید طی شود و در بودجه سال آینده نیز آمده است، یعنی کسی که پرمصرف است به همان انداره نیز باید پول آن را پرداخت کند، کسی که خودرو ندارد و انرژی مصرفی نمی کند باید از این یارانه همانند دارنده خودرو برخوردار باشد.

وی تاکید کرد: کسی که بخواهد بیش از سهمیه در نظر گرفته شده مصرف داشته باشد باید هزرینه آن را هم بپردازد، منابع عمومی برای تمام مردم است و باید به نسبت تقسیم شود، در هر صورت در بودجه 1402 بنزین و فرآورده گران نمی شود، اما طبق آنچه گفته شده چانچه زیرساخت فراهم شود باید سهمیه بنزین به همه افراد جامعه تعلق یابد.

منبع: فرارو
انتشار: 6 اسفند 1401 بروزرسانی: 6 اسفند 1401 گردآورنده: nagh.ir شناسه مطلب: 2169

به "جزئیات تخصیص 15 لیتر بنزین به کارت های ملی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "جزئیات تخصیص 15 لیتر بنزین به کارت های ملی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید