ساخت دستگاهی کاربردی در صنایع هواپیمایی و راه آهن

به گزارش ناق، به گزارش خبرنگاران به نقل از دانشگاه صنعتی امیرکبیر، هادی شکربیگی فارغ التحصیل دانشگاه صنعتی امیرکبیر و مجری طرح ساخت دستگاه تست خستگی آلتراسونیک و بررسی رفتار خستگی پرچرخه فولاد و آلومینیوم با تاکید بر اینکه در علم مکانیک مسئله خستگی فلزات همواره مورد توجه دانشمندان و محققان بوده است، گفت: تا به امروز دستگاه های زیادی مورد استفاده قرار گرفته است که از پیشرفته ترین نوع آن ها می توان به دستگاه های آزمون خستگی هیدرولیکی اشاره کرد.

ساخت دستگاهی کاربردی در صنایع هواپیمایی و راه آهن

وی اضافه نمود: اما از این دستگاه ها برای دستیابی به چرخه های بالا نمی توان استفاده کرد به عنوان مثال انجام تست با دستگاه های هیدرولیکی با فرکانس 100 هرتز برای دستیابی به یک میلیارد چرخه 115 روز طول می کشد.

شکربیگی خاطر نشان کرد: درنتیجه بررسی خواص خستگی در چرخه های بسیار بالا با این دستگاه ها سخت است بنابراین آزمایش خستگی التراسونیک یکی از روش های کاربردی است که امکان بررسی خواص خستگی در چرخه های بسیار بالا را فراهم می آورد.

وی گفت: در این روش ارتعاشات با فرکانس رزونانس 20 تا 30 کیلوهرتز به نمونه آزمون اعمال می شود.

وی با بیان اینکه با استفاده از این دستگاه ساخته شده می توان عمر فلزات را پیش بینی کرد، ادامه داد: در این پژوهش عمر قطعات فولادی و آلومینیومی در تنش های متفاوت به دست آمد.

وی با اشاره به صنایعی که می توانند از این طرح بهره ببرند، گفت: صنایع هوایی، خودرو سازی، راه آهن و… می توانند از نتایج این پروژه بهره ببرند.

وی با بیان اینکه در آینده می توان عمر قطعات تیتانیوم را در تنش های متفاوت بدست آورد (تیتانیوم پرکاربردترین فلز در صنایع هوایی است)، گفت: اعمال تنش با فرکانس 25 هراز هرتز به قطعات فلزی، اعمال یک میلیارد بار تنش (میزان تنش قابل تنظیم) در 11/11 ساعت، کاهش چشمگیر زمان و هزینه تست خستگی از ویژگی های این طرح به شمار می رود.

به گزارش خبرنگاران، استاد راهنمای این پروژه دکتر یونس علیزاده وقاصلو عضو هیأت علمی دانشگاه صنعتی امیرکبیر و استاد مشاور طرح دکتر رضوان عابدینی عضو هیأت علمی دانشگاه علم و صنعت بوده اند.

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 5 اسفند 1399 بروزرسانی: 5 اسفند 1399 گردآورنده: nagh.ir شناسه مطلب: 1407

به "ساخت دستگاهی کاربردی در صنایع هواپیمایی و راه آهن" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ساخت دستگاهی کاربردی در صنایع هواپیمایی و راه آهن"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید