شهردار میلان: تهران شهری روزآمد برای تمام شهروندان است

به گزارش ناق، جولیانو پیزاپیا، شهردار میلان هفته گذشته در سفری سه روزه به ایران، مهمان شهرداری تهران بود. از نگاه شهردار میلان، تهران شهری پویا و سرزنده است. او نیز همانند همه خارجی هایی که برای نخستین بار از تهران بازدید نموده اند، گفت که انتظار نداشته تهران چنین شرایط مناسبی داشته باشد.

شهردار میلان: تهران شهری روزآمد برای تمام شهروندان است

برای دیدن شاهکارهای تاریخ اروپا با تور ایتالیا همراه شوید.

روزنامه همشهری در گفت وگو با شهردار میلان کوشش نموده است تهران را از دید این شهردار ایتالیایی تماشا کند.

متن این گفت وگو در زیر می آید:

شما به دعوت شهردار تهران و با هدف امضای توافقنامه بین شهر خود و تهران به ایران سفر نموده اید. سابقه ای از روابط تهران و میلان در اختیار دارید؟

بله، روابط بین میلان و تهران به خصوص حتی زمانی که تفاهمنامه هسته ای اخیر نیز به مرحله نهایی نرسیده بود، وجود داشته است. ایران در اکسپوی میلان به صورت فعال و شاخص حضور داشته و دارد. همچنین در عرصه همکاری های دانشگاهی میان دو طرف همیشه ارتباطات وجود داشته، به خصوص بین دانشگاه پلی تکنیک میلان و دانشگاه های ایرانی. همان طور که می دانید پیش از شروع اکسپوی میلان یک نمایشگاه فرهنگی و هنری نیز در میلان برگزار گردید که ایران در آن حضور داشت و موزه جدیدی نیز به همین مناسبت افتتاح شد. همچنین ظرفیت های بالایی وجود داند که مورد بهره برداری قرار گرفته یا در آینده مورد توجه بیشتر قرار خواهند گرفت.

اما درباره این سفر باید بگویم، به طور حتم دعوتی که از سوی شهردار تهران برای انجام این سفر صورت گرفت نقطه عطفی در روابط تهران و میلان بود. در این سفر پیروز شدیم گروه شاخصی از کارشناسان مدیریت شهری میلان را همراه داشته باشیم. نمایندگان این شرکت ها و کارشناسان جزو متخصصان رشته های خود هستند که یا ارتباط مستقیم کاری با ما دارند یا این که به عنوان شرکت های تابعه شهرداری میلان فعالیت می نمایند. حوزه های کاری آنها هم حمل ونقل عمومی، محیط زیست، بهره برداری از فرودگاه ها و غیره است. همچنین در زمینه مدیریت و تفکیک پسماند شرکت های شاخصی ما را همراهی می نمایند.

یعنی در این سفر فقط به مسائل شهری پرداخته شد؟

البته نکته حائز اهمیت تبادل فرهنگی و ایجاد شناخت متقابل میان ملل و به ویژه شهرهای بزرگ دنیا است. تهران و میلان از این ظرفیت بالای فرهنگی برخوردار هستند و می توانند این ارتباط را شکل ببخشند. به عنوان نمونه یکی از کارهایی که قرار است با عنایت به امضای تفاهمنامه بین دو طرف برگزار گردد، برپایی هفته های فرهنگی شهرهای تهران و میلان در ایتالیا و ایران است. همچنین در سال جاری سه سالانه معماری و طراحی را داریم که برگزار خواهد شد.

در تفاهمنامه ای که با شهردار تهران امضا کردید، 2 نکته همکاری های زیست محیطی و مسئله تفکیک پسماند مورد تأکید قرار گرفته است. دقیقا در این زمینه ها قرار است چه اتفاقی بیفتد؟

باید بگویم که در این زمینه شرکت های تابعه شهرداری میلان ما را همراهی می نمایند. یکی از این شرکت ها A2A است. تهران شهر تمیزی است اما آلودگی هوا مشکل بزرگ این شهر است. البته میلان هم با چنین مسئله ای روبه رو بود که آن را از سر گذرانده است. در زمینه تفکیک پسماند شهری هم میلان قدم های بزرگی را برداشته است و هم اکنون 60 درصد زباله میلان از مبدا تفکیک می شوند.

البته قدم های مهمی هم برای محیط زیست تهران برداشته شده است. یکی از این موارد که به نظرم نمود بیشتری داشت، مناطقی است که به صورت پیاده راه درست شده اند. مورد دیگری که در تهران توجهم را به خود جلب کرد و در حال پیشرفت است مربوط به مدیریت نوع استفاده از خودرو است. محدودتر کردن استفاده از خودروهای شخصی، افزایش، تجهیز و تسهیل امکانات حمل ونقل عمومی و ترغیب شهروندان به استفاده از این شبکه بسیار می تواند کارساز و مؤثر باشد.

همچنین در زمینه کاهش آلودگی هوا بهبود کیفیت خودروها می تواند بسیار کارساز باشد. البته باید فرهنگ سازی هم صورت بگیرد؛ چرا که نمی توان مردم را نسبت به پذیرش فرهنگی در خصوص رفتار شهروندی استفاده از حمل ونقل عمومی و کاهش استفاده از خودروهای شخصی مجبور کرد. این مدیریت خاص خود را احتیاج دارد که البته می بینم در تهران این امر مورد توجه واقع شده و کارهایی صورت گرفته است. به طور حتم در زمینه استفاده از خودروهای عمومی نیز می توانیم همکاری های لازم را با تهران داشته باشیم. در زمینه ارتقای سطح استفاده از حمل ونقل درون شهری می توانیم به صورت کارسازی برنامه ریزی کنیم. با توجه به اراده و آمادگی دو طرف راه نیز هموار است تا بتوانیم در محیط های بهتری زندگی کنیم.

وضعیت حمل ونقل عمومی در شهر میلان به چه شکل است؟

حمل ونقل عمومی در میلان اولویت اول است. همچنین با اقداماتی که برای ترغیب شهروندان انجام داده ایم، در سال جاری میزان خرید خودروی شخصی در این شهر 39 هزار دستگاه کمتر شده است که اگرچه رقم بالایی نیست اما نشان می دهد مردم متوجه موضوع و آسیب های استفاده از خودروهای شخصی شده اند.

در زمینه بهبود شبکه حمل ونقل عمومی هم میلان جوایز متعددی ازجمله OCSE را کسب نموده است. درباره حمل ونقل پایدار با احترام به محیط زیست اقدامات دیگری هم صورت گرفته است. یکی از این کارها ترغیب شهروندان به استفاده بیشتر از دوچرخه بوده است که پیروزیت لازم را کسب نموده است. نکته دیگر این که مردم تشویق می شوند تا به نظام اشتراک دوچرخه و خودرو بپیوندند. یعنی چند خانواده از یک خودرو استفاده می نمایند یا دوچرخه ها را در ایستگاه های مختلف قرار داده ایم تا شهروندان استفاده نمایند. در تهران هم دیدم که سیستم اشتراک دوچرخه در حال شکل گیری است و در بعضی از محله ها راه اندازی شده است. البته در میلان هر 100 متر یک ایستگاه دوچرخه راه اندازی شده است.

جمع آوری پسماند شهر میلان به چه شکل انجام می گردد؟

در خصوص پسماند تفکیک شده از مبدا هم باید عرض کنم که میلان در این حوزه رتبه نخست را در اروپا دارد. برای اینکه شهروندان را به تفکیک زباله از مبدا نیز ترغیب کنیم جوایزی را درنظر گرفته ایم. میلان 9منطقه شهری دارد و ما برای این مناطق مسابقاتی را در نظر گرفتیم تا ببینیم که کدام منطقه بیشترین میزان تفکیک را خواهد داشت. همین امر شهروندان را علاقه مند به این موضوع کرد و جوایزی را هم به این امر اختصاص دادیم. البته در کنار تشویق و ترغیب باید جریمه هایی را هم برای شهروندانی در نظر گرفت که چنین مسائلی را جدی نگرفته و رعایت نمی نمایند. خیلی مهم است که بتوان با شهروندان ارتباط برقرار کرد و بتوان مردم را در اجرای یک حرکت جمعی همراه کرد. اگر در مسائل شهری هم بتوانید شهروندان را با خود همراه کنید پیروزیت به دست خواهد آمد. به طور حتم جمع آوری پسماندهای شهری در ابتدا کمی سخت به نظر می آید اما زمانی که شهروندان تأثیرات مثبت آن را در ارتقای کیفیت زندگی و بهتر شدن وضعیت شهرشان ببینند با آن همراه می شوند.

با توجه به نکاتی که گفتید نکات اشتراک زیادی بین تهران و میلان وجود دارد. بحث تفکیک زباله از مبدا در تهران هم مورد توجه است اما یکی از نکات مهم در تهران مربوط به آلودگی هواست. یکی از راه های کم کردن از آلودگی هوا اجرای طرح کاهش (LEZ) است. میلان هم با اجرای این طرح پیروزیت های زیادی کسب نموده. درباره اجرای محدودیت های ترافیکی در میلان شرح دهید.

بله، در محدوده مرکزی میلان ما منطقه A را داریم که تردد خودروها به دقت نظارت می گردد. با اجرای طرح کاهش در این محدوده 30 درصد انتشار سرب کاهش پیدا کرد. همچنین در فراوری ذرات معلق کمتر از 10 میکرون نیز 50 درصد کاهش را شاهد بودیم. در گام بعد به مرور مناطقی که تحت پوشش این نظام کنترل نماینده آلودگی هوا بود، افزایش پیدا کرد. همزمان با این اقدام، نظام اشتراک خودرو و دوچرخه را توسعه دادیم. نکته مهم دیگری را درنظر بگیرید که میلان از تهران بسیار کوچک تر است. همچنین یکشنبه های هر دو هفته یک بار را روز بدون خودرو نامگذاری کردیم. در کنار همه این موارد ابتکارهایی را هم داشتیم. مثلا در روز یکشنبه بدون خودرو شهروندان از جوایزی چون تماشای رایگان مسابقات ورزشی یا بلیت با تخفیف سینما، تئاتر و غیره را عملی کردیم که همه این موارد ترغیب نماینده هستند. البته در شروع کار شهروندان بسیاری اعتراض می کردند اما وقتی که مردم نتایج اجرای طرح ازجمله تمیزی هوا، ارتقای کیفیت محیط زیست، تخفیف در استفاده از فعالیت های فرهنگی مانند تئاتر و سینما، پیاده روی امن و موارد این چنینی را در زندگی خود مشاهده کردند، استقبال کردند. روش کاری که استفاده شد به این صورت بود که اول طرح ترافیکی را اجرا کردیم بعد ترغیب شهروندان و در اختیار قراردادن امکانات به مردم بود که در نتیجه جذب افکار عمومی نسبت به ابتکار عمل شهرداری میلان را به دنبال داشت.

پیاده راه هایی هم در تهران ایجاد شده اند...

بله، باعث خرسندی من شد که دیدم شهردار تهران، آقای قالیباف هم اقداماتی را در این راستا انجام داده اند تا فضای لازم برای شهروندان به وجود بیاید. به عنوان مثال دیدم که پیاده راه هایی برای شهروندان ایجاد شده است که گام بزرگی است و می تواند فضای دلنشینی را برای مردم ایجاد کند اما این نکته را نباید از یاد برد که باید موزائیکی را در نظر گرفت که این کار به صورت زنجیره ای اجرا گردد تا فضای مناسب شهری به وجود آید. در منطقه بازار دیدم که ایجاد فضای پیاده راه چقدر مفید بود و شخصیت و متانت آن منطقه را بالا برده است. در خصوص کار دیگری که برای کاهش آلودگی هوا در شهر میلان پیروز به اجرای آن شدیم شرح دهم. ما بچه های مدرسه ای را ترغیب کردیم با هم به مدرسه بروند و برگردند. این کار چند مزیت دارد. اول این که بچه ها وقتی به صورت گروهی حرکت می نمایند لحظات شادتری را تجربه می نمایند چون با هم ارتباط دارند. این مسئله به آنها کارگروهی را آموزش می دهد اما غیراز این موارد، سفر گروهی بچه ها موجب می گردد که خودروی کمتری در شهر تردد کند و آلودگی هوا هم کمتر می گردد. البته این موضوع را با مسئولان مدارس و والدین بچه ها هماهنگ کردیم. در ابتدا هم مقاومت هایی وجود داشت اما اجرای طرح نتیجه خوبی داشت.

نظر شما درباره به کارگیری مدیریت یکپارچه برای اداره شهرها چیست؟ آیا شما در شهر میلان مسئول همه امور هستید؟

باید نکته ای را بگویم که حتما لحاظ گردد. در دیدار با مدیران شهر تهران دیدم که همه مدیران شهرداری تهران افرادی شاخص و متخصص در کار خود هستند. در مدت حضور خود در تهران با مسئولان سازمان مدیریت بحران و سازمان حمل ونقل و ترافیک تهران دیدار داشتم و این امر را از نزدیک دیدم. البته واقعیت های شهر تهران و میلان را نمی توان با هم مقایسه کرد؛ چرا که این دو هر کدام هویت خاص خود را دارند و با توجه به این مسئله باید مدیریت مورد احتیاج تعریف گردد. البته می بینیم که در تهران کارهای بسیاری صورت گرفته و هر دو طرف توشه تجربیات زیادی را در اختیار دارند که می توانند با هم به اشتراک بگذراند. با تبادل این تجربیات است که می توان با عنایت به فرهنگ و تجربیات کارهای بزرگی را در شهرهای خود انجام دهند.

تهران، شهری روزآمد برای تمام شهروندان

تهران خیلی بیشتر از آنچه فکرش را می کردم شهری پویا، باز و به سوی دنیا در حرکت است. با وجود مواردی که در غرب درباره تهران گفته می گردد و آن را شهری در خود فرورفته و در انزوا تعریف می نمایند مشاهده کردم که به هیچ وجه این طور نیست. تهران شهری روزآمد است که امکانات مناسبی را برای شهروندان از هر گروه سنی فراهم نموده است. مردم هم به راحتی در شهر تردد دارند. درباره مسائل فرهنگی و نکات دیگر به بحث می نشینند که همه این موارد از ویژگی های شهرهای بزرگ و زنده دنیا است.

منبع: ایسنا

منبع: کجارو
انتشار: 10 آذر 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: nagh.ir شناسه مطلب: 496

به "شهردار میلان: تهران شهری روزآمد برای تمام شهروندان است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "شهردار میلان: تهران شهری روزآمد برای تمام شهروندان است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید