لیلة الرغائب، شب قدر آرزوها

به گزارش ناق، خبرنگاران: در میان ایام و لیالی ماه رجب، اولین شب آدینه آن نامی خاص به خود گرفته است. این نام ویژه که پیامبر اکرم (ص)؛ حلقه اتصال ملک و ملکوت، از آن خبر داده اند، لیلة الرغائب است. آن حضرت هنگامی که فضیلت ماه رجب را برای اصحاب خود بیان می کردند، در این باره فرمودند: از اولین شب آدینه ماه رجب غافل نشوید که فرشتگان آن را لیلة الرغائب نامیده اند.

لیلة الرغائب، شب قدر آرزوها

اعمال لیله الرغائب

مهم ترین عمل لیلة الرغائب به جای آوردن 12 رکعت نماز است. رسول خدا (ص) در روایت فضیلت ماه رجب، خطاب به یاران خود درباره اعمال این شب می فرمایند: روز پنج شنبه اول ماه را روزه می گیری، چون شب آدینه فرارسید بین نماز مغرب وعشا 12 رکعت نماز می گزاری (6 نماز دورکعتی) و در هر رکعت از آن پس از حمد سه مرتبه سوره قدر (انا انزلنا) و 12 مرتبه سوره توحید می خوانی و پس از اتمام نماز، 70 مرتبه می گویی: اللهم صل علی محمد النبی الا می و علی آله آن گاه به سجده می روی و 70 مرتبه می گویی: سُبُّوح قُدُّوس رَبُّ المَلائِکةِ وَالرّوح سپس سر از سجده برمی داری و 70 مرتبه می گویی: رَبِّ اغفِر وَارحَم وَ تَجاوَز عَمّا تَعلَم اِنَّک اَنتَ العَلِیُّ الاَعظَم بار دیگر به سجده می روی و 70 مرتبه می گویی: سُبُّوح قُدُّوس رَبُّ المَلائِکةِ وَالرّوح آن گاه حاجت خود را از خدا می خواهی ان شاءا... که برآورده می گردد.

ثواب اعمال

پیامبر اکرم (ص) پس از بیان این عمل، پاداش آن را چنین برمی شمارند: کسی که چنین نمازی بخواند خداوند همه گناهانش را بیامرزد و در قیامت درباره 700 نفر از خاندانش شفاعت کند و چون شب اول قبر فرارسد خداوند پاداش این نماز را به نیکوترین چهره با رویی گشاده و درخشان و زبانی فصیح و گویا به سوی قبر او می فرستد. آن چهره نیکو به وی می گوید: ای حبیب من! بر تو بشارت باد که از هر شدت و سختی نجات یافتی.

از آن چهره نورانی می پرسد تو کیستی؟ من تا به امروز چهره ای از تو زیباتر ندیده ام و بویی از بوی تو خوش تر به مشامم نرسیده است؟ آن چهره نیکو پاسخ می دهد: ای حبیب من! من پاداش آن نمازی هستم که تو در فلان شهر، فلان ماه و در فلان سال به جا آوردی. من امشب نزد تو آمده ام تا حقت را ادا کنم و مونس تنهایی تو باشم، وحشت را از تو رفع کنم (همیشه درکنارت باشم) و تا زمانی که همگی در روز قیامت برخیزند، بر سرت سایه بیفکنم..

منبع: برترین ها
انتشار: 26 مرداد 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: nagh.ir شناسه مطلب: 1023

به "لیلة الرغائب، شب قدر آرزوها" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "لیلة الرغائب، شب قدر آرزوها"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید