اگر قصد کمک به سیل زدگان را دارید این نکات را بخوانید

به گزارش ناق، در امدادرسانی به مناطق سیل زده باید توجه داشته باشیم که شرایط بحرانی نیاز به مدیریت دارد. نکات مهمی را باید رعایت کنیم تا فاجعه را برای مردم سخت تر و غیرقابل تحمل تر نکنیم. بنابراین در امدادرسانی باید به نکات زیر توجه کنیم.

اگر قصد کمک به سیل زدگان را دارید این نکات را بخوانید

ارزیابی نیازها باید انعطاف پذیر باشد:

ارزیابی نیازها ضروری است. متناسب با آنچه زمینه های محلی و محدودیت های محیطی ایجاب می کند باید انعطاف پذیری داشت. امدادگرانی که به یک زمینه خاص آشنایی دارند، باید بدانند که نیازها در میزان و شدت متفاوت هستند و باید بتوانند اولویت لازم را برقرار کنند. امدادگران باید به روز باشند و بدانند که حتی اگر آب های سیلاب فروکش نکرده باشد نیازها تغییر می کند و بتوانند خود را تطبیق دهند. وقتی نیازها پیچیده تر می شود، با توجه به اینکه مدتی از سیل گذشته است، استفاده از یاری های نقدی این امکان را می دهد که به خانواده های سیل زده یاری برسانند. ارزیابی نیازها کار مهمی است که امدادگران در حالت ایده آل باید آن را با توجه به سایر نظرات کارشناسی انجام بدهند. همچنین اقلام مورد نیاز را اولویت بندی کنید و اطلاع رسانی کنید.

سیل از حوادث کوتاه مدت نیست:

مسائل سیل در طول زمان خودنمایی می کند و نیازمند توجه نیروهای امدادی است. سیل عواقب طولانی مدت و برنامه های مرتبط با بودجه دارد. بنابراین در امنیت روانی افرادی که سیل زده هستند، باید در نظر داشته باشیم که این اتفاق تا مدت ها همراه آن ها خواهد بود. اطلاعاتمان را در مورد نحوه رفتار با سیل زدگان به روز کنیم، به آن ها ترحم نکنیم و بدانیم آن ها قبل از این اتفاق صاحب خانه بودند و تفاوتی با ما ندارند. در شأن انسانی و محترمانه رفتار کنیم. هر یک از ما می توانیم به واسطه جغرافیایی که در آن زندگی می کنیم، گرفتار بلایایی مانند سیل بشویم.

امدادگران با توجه به حضور مداومشان، باید آگاهی لازم را برای کاهش خطرات سیل داشته باشد. در طول زمان مراقبت کنند و برخی از آسیب هایی را که می توانند، برای سیل زدگان کاهش دهند.

افراد کم توان از نظر اقتصادی بیشتر در معرض خطر مرگ در هنگام جاری شدن سیل هستند:

باید توجه داشته باشیم که خطر بلایایی مانند سیل، زلزله و... برای افراد کم توان تر به لحاظ اقتصادی بیشتر است. آسیب پذیری بیشتر و تاب آوری کم تر این گروه، زمینه های فرهنگی و اجتماعی دارد که امدادگران باید به آن توجه کنند.

تعامل با مقامات محلی بسیار مهم است:

با توجه به ماهیت طولانی مدتی که سیل دارد، امدادگران باید از نزدیک با مقامات محلی درگیر شوند. برنامه های مختلف را مطرح کنند و سیاست هایشان را در مسائل مختلف به مشورت بگذارند.

تعامل و درگیرشدن با جمعیت سیل زده بسیار مهم است:

در بسیاری از تجربه های دنیا، استفاده از ظرفیت سیل زدگان، به عنوان منابعی که از تمامی زوایا با محیط آشنا هستند، جایگاه مهمی داشته است. بنابراین در اولویت نیازها، مسائل و راهکارها باید با آن ها تعامل کرد.

خطر شیوع بیماری بسیار جدی است، اما همیشه پیش از شیوع پایین تصور می شود:

نظارت بر بیماری ها پس از سیل برای شناختن الگوی بیماری و شیوع احتاقتصادی ان بسیار اهمیت دارد. شواهد و مدارک ضعیفی در مورد اثر طولانی مدت سلامت جسمی وجود دارد، اما باید مراقب عواملی مانند مارها و حیواناتی مانند آن ها که سلامت افراد را تهدید می کنند باشیم.

در این زمینه بخوانید:

برای مواجهه با مرگ عزیزان چه کنیم؟ 11 نکته مهم

جلوگیری از خدمات آب رسانی و مدیریت فاضلاب برای جلوگیری از بیماری بسیار مهم است:

فعالیت های خدمت رسان ها باید در راستای بازگرداندن سریع سیستم آب سالم و فاضلاب باشد. یکی از مهم ترین اولویت ها پس از سیل این کار است و باید مورد نظر امدادگران باشد. فراهم کردن امکانات برای دفع فضولات یک چالش پس از سیل است.

تصمیم گیری هایی که انجام می شود باید با توجه به زمینه اجتماعی و فرهنگی منطقه باشد:

برنامه های بازیابی در بسیاری از مواقع به زمینه اجتماعی و فرهنگی مردم سیل زده توجه نمی کند و موجب رنجش آن ها می شود. امدادگران علاوه بر این باید با توجه به شرایط و زمینه ها به گروه های کم تر توانا توجه کنند و احتمال نابرابری را افزایش ندهند. اگر درک خوبی از این زمینه ها نداشته باشیم، در امدادرسانی موثر دچار مشکل می شویم.

جابه جایی پس از سیل آخرین راهکار است:

بهترین راه ماندن در محیط سیل زده است وگرنه به طور عادی مردم را از معیشتشان دور می کنیم. جابه جایی فقط به سرپناه و خدمات مرتبط نیست. تمام عناصری که امکان زندگی و عملکرد مردم یک جامعه را فراهم می کند از جمله سرمایه اجتماعی افراد در جابه جایی به خطر می افتد و توصیه نمی شود.

بهداشت روانی را جدی بگیریم:

خدمات بهداشت روان پس از فاجعه، مانند داروی پیشگیری عمل می کند. شش کار در این مدت مورد اهمیت است: آمادگی، پاسخ و اقدام فوری، امداد رسانی و نجات، توانبخشی و اقدامات درمانی طولانی مدت با استفاده از منابع جامعه، بازیابی و بازگشت به حالت عادی و در نهایت مقاوت و پرورش.

ماه های بعد از حادثه را فراموش نکنیم:

توجه داشته باشیم در زمینه سیل و بلایا، توجه رسانه ها، یاری های پزشکی ، غذا و سرپناه، همدلی ارگان ها، جبران خسارت و توانبخشی در هفته های اول انجام می شود. در هفته های چهارم تا حد زیادی پوشش رسانه ها، درگیری دولت و سازمان های امدادی و سازمان های مردم نهاد از بین می رود و واقعیت برای افراد تازه تعیین می شود. در این شرایط توجه به شرایط روحی و بازسازی زندگی افراد سیل زده اهمیت ویژه دارد. این فرایند چند ماه تا چند سال به طول می انجامد و باید به آن توجه داشته باشیم و از آن مراقبت کنیم. نقش کارکنان بهداشت روان در این مرحله نهایی بسیار زیاد است زیرا در این حالت بسیاری از سیل زدگان به مراتب شرایط سخت تری را از ابتدای حادثه تجربه می کنند.

منابع: reliefweb و ncbi

منبع: ایرنا زندگی
انتشار: 13 دی 1399 بروزرسانی: 13 دی 1399 گردآورنده: nagh.ir شناسه مطلب: 1312

به "اگر قصد کمک به سیل زدگان را دارید این نکات را بخوانید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "اگر قصد کمک به سیل زدگان را دارید این نکات را بخوانید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید