جاذبه های گردشگری رشت؛ شهر باران و شور زندگی

به گزارش ناق، رشت، یکی از قشنگ ترین و سرزنده ترین شهرهای ایران است. شهری که وقتی در خیابان ها و کوچه هایش راه می روی غرق لذت می شوی. و وقتی ترکش می کنی دلت برایش تنگ می گردد. رشت، با دریا و سرسبزی و باران های بسیار در فکر مان تداعی می گردد. و وقتی به آن سفر می کنیم دل مان می خواهد بدانیم کجاها باید برویم. ما درباره جاذبه های گردشگری رشت، یعنی جاهایی که نباید از دستشان بدهید نوشته ایم.

جاذبه های گردشگری رشت؛ شهر باران و شور زندگی

بازار رشت

بازار رشت، یکی از مجذوب نماینده ترین نقاط شهر و از دیدنی ترین جاذبه های گردشگری رشت است. جایی که پر از جنب و جوش و سرزندگی است. در بازار رشت هم محصولات تازه کشاورزی و باغی را می فروشند و هم ماهی هایی که از دریا صید نموده اند را تازه می آورند و بساط می نمایند. برخی وقت ها می توان تقلای ماهی ها و بالا و پایین پریدن شان را دید و همین می گردد جاذبه ای برای رهگذران که البته دردناک هم هست.

در بازار رشت می توان همه چیز پیدا کرد. از میوه های رنگارنگ تا ترشی و مرباهایی که در خانه ها درست شان نموده اند و برای فروش آورده اند. در این بازار، سبدها، ظرف و ظروف حصیری و دست بافته های زیادی می توان پیدا کرد. بنابراین اگر دنبال چیزی برای سوغات هستید راه پیدا کردنش بازار رشت است.

بازار رشت که یکی از پر رفت و آمدترین بازارهاست، راسته های مختلفی دارد و اگر بخواهی خوب همه جایش را بگردی، سه چهار ساعتی باید وقت بگذاری. عکس گرفتن از بازار رشت که همه چیزش بوی تازگی می دهد، خود انگیزه ایست برای رفتن به آن.

سوغات رشت را از کجا بخریم؟

آدرس: رشت، بلوار مطهری

میدان شهرداری رشت

میدان شهرداری رشت که یک سرش به بازار رشت می خورد و سر دیگرش به سبزه میدان، مجذوب نماینده ترین نقطه شهر است و اولین مقصد هر مسافری. این میدان و اطرافش، برترین جای شهر برای پیاده روی، راه رفتن و نشستن است. دور میدان و کنار فواره و در حالی که میرزا کوچک خان از بالای اسبش نگاهت می نماید می توان نشست و رفت و آمد آدم ها و شور زندگی را نگاه کرد.

میدان شهرداری رشت که یادگار دوره قاجار است. و برج ساعت آن، نماد شهر رشت، میدان اصلی شهر است و بیشتر مراسم و جشن ها در آن برگزار می گردد.

اطراف میدان شهرداری و به خصوص خیابان شریعتی، می توان در آن کباب های فرداعلایی خورد، کبابی که خود رشتی ها به آن کباب مگسی می گویند. تا پاسی از شب بساط چرخی ها و جگرکی ها به راه است. و البته مردمی که آنهمه سرزندگی را با گوشی یا دوربین هر لحظه ثبت می نمایند.

بعد از نشستن و پیاده روی در میدان شهرداری می توان به سبزه میدان که نزدیک میدان شهرداری است رفت. و در جهت هم به پرنده های بیشمار غذا داد. سبزه میدان، میدان سرسبز و پر دارو درختی است که با اینکه دورش ماشین های زیادی در رفت و آمدند، ولی خودش آرام است.

اگر خواستید در جای دیگری پیاده روی کنید و سری هم به شهرکتاب رشت بزنید یا در کوچه پس کوچه های دلنشین قدم بزنید، سری به بلوار گلسار بزنید، جایی که تعدادی از برترین رستوران های رشت هم در آن قرار گرفته.

پارک شهر و عمارت کلاه فرنگی

قدیمی ترین پارک شهر رشت، باغ محتشم یا عمارت کلاه فرنگی است. پارک شهر که به باغ قدس هم معروف است، با درختان کهنسال و زیادش و موقعیت مکانی اش یکی از جاذبه های گردشگری رشت و دیدنی ترین آنهاست.

پارک شهر که یکی از باغ های به جا مانده عصر ناصری است با کلاه فرنگی وسط آن، از یکنواختی پارک های مشابه اش در آمده. قدیم ها عمارتی بوده، برای گذران روزهای طولانی تابستان. پنجره های عمارت رو به باغ پر دارو درختش باز می شوند. رودخانه گوهررود هم از جنوب آن عبور و زیبایی و آرامشش را دوچندان می نماید.

آدرس: ضلع جنوبی رشت، خیابان حافظ

پارک جنگلی سراوان

سراوان از قدیمی ترین جنگل های ایران است. و به علت امکان چادر زدن و واحدهای اقامتی که دارد، گردشگران زیادی جذبش می شوند. تنوع گیاهی و جانوری این پارک جنگلی و امکانات خوبی که در آن گرد هم آمده اند، تشویق مان می نمایند که در سفر به رشت، از دستش ندهیم. دریاچه پارک و رودخانه ای که از وسطش می گذرد، سراوان را از بیشتر پارک های جنگلی که تا به حال دیده ایم متمایز می نماید و تصویری شگفت انگیز پیش چشممان می گذارد.

اولین موزه میراث روستایی ایران در پارک جنگلی سراوان قرار گرفته است و از جاذبه هایش است. پارک، خودش کباب پز دارد، بنابراین احتیاج به بردن تجهیزاتی مثل منقل برای برپاکردن کباب نیست. در دل پارک جنگلی سراوان، خانه های روستایی ای هست که دیدنشان خالی از لطف نخواهد بود.

آدرس: کیلومتر 17 جاده رشت - تهران، سمت غرب جاده

منبع: اسنپ تریپ
انتشار: 26 فروردین 1401 بروزرسانی: 26 فروردین 1401 گردآورنده: nagh.ir شناسه مطلب: 1967

به "جاذبه های گردشگری رشت؛ شهر باران و شور زندگی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "جاذبه های گردشگری رشت؛ شهر باران و شور زندگی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید