دستیابی به الگوی مصرف برق با تغییراتی اندک در سبک زندگی

به گزارش ناق، خبرنگاران - دستیابی به استانداردهای مناسب مصرف برق به شرط تغییراتی اندک در سبک زندگی، کاملا دست یافتنی و امکانپذیر است.

دستیابی به الگوی مصرف برق با تغییراتی اندک در سبک زندگی

به گزارش خبرنگاران به نقل از خبرگزاری آنا، دستیابی به استانداردهای مناسب مصرف برق به شرط تغییراتی اندک در سبک زندگی کاملا دست یافتنی و امکانپذیر است.

هم اکنون صنعت برق کشور به طور میانه با 5 درصد نرخ رشد سالانه حداکثر بار همزمان شبکه روبه رو است که رشد قابل توجهی بوده و در صورت عدم مدیریت مصرف، نیازمند سرمایه گذاری های کلان وزارت نیرو برای احداث و نصب ظرفیت های نو نیروگاهی و خطوط انتقال برق است.

مدیریت مصرف برق در واقع مجموعه ای از فعالیت های هم زمان صنعت برق و مشترکین است تا بتوان با کارآیی بیشتر و هزینه کمتر به مطلوبیت مناسبی در تولید و مصرف برق دست پیدا کرد و اساساً به معنای کاهش میزان تولید و کاستن از رفاه جامعه نیست، بلکه کاربرد منطقی و صحیح انرژی الکتریکی است که حفظ و حتی افزایش تولید و رفاه جامعه را در پی خواهد داشت.

بر اساس آئین نامه نحوه محاسبه تعرفه برق، مصوب هیئت دولت، چنانچه مشترکان بتوانند در چارچوب الگوی مصرف پیش بینی شده برای منطقه خود از برق استفاده کنند، (اعم از منطقه ها عادی که بالای 80 درصد از استان های کشور را در بر می گیرد تا منطقه ها گرمسیر 1 تا 4)، مشمول افزایش تعرفه ای نخواهند شد، اما چنانچه مصرفشان به بالاتر از سقف الگوی مصرف برسد، متناسب با افزایش مصرف، باید هزینه قبض را به نرخ غیریارانه ای و با افزایش پلکانی بپردازند.

این در حالی است که با راهکارهایی ساده و اندکی توجه، رعایت الگوی مصرف برق هر خانوار متناسب با منطقه جغرافیایی و شرایط آب و هوایی کاملا امکان پذیر بوده و حتی می توانند مشمول پاداش هایی شد که در آئین نامه دولت به تصویب رسیده است. بدین معنا که در صورت رساندن مصرف برق به زیر الگو، به ازای هر کیلووات ساعت کاهش مصرف، معادل هزینه تامین برق که اصولا چند برابر تعرفه یارانه ای برق است، از وزارت نیرو پاداش گرفته و در صورتی که این کاهش در پیک بار مصرف باشد پاداش مشترکان تا دو برابر هم می تواند افزایش یابد.

یک کارشناسان انرژِی بر این اساس پیشنهاداتی را مطرح می کنند که در صورت توجه به آن، تامین آسایش خانواده توام با رعایت الگوی مصرف عملی شده و حتی می توان بابت کاهش مصرف پاداش گرفته و در قبض برق بستانکار شد.

محمدعلی اکبری کارشناس ارشد حوزه برق در گفت وگو با خبرگزاری آنا، با اشاره به روش های کاهش مصرف برق می گوید: استفاده از روشنایی طبیعی در ساعات روز و خاموش کردن بخشی از روشنایی مازاد منزل در شب،قطع کامل برق وسایل با حالت آماده به کار مانند تلویزیون و ست آپ باکس یا کامپیوتر و متعلقات آن در صورت عدم نیاز به این وسایل، کاهش مصرف برق در یخچال و افزایش عمر آن با سرویس به موقع و رعایت اصول نصب مانند دوری از منابع حرارتی و نکات بهره برداری چون کمتر باز و بسته کردن درب یخچال، کاهش مصرف برق در ماشین لباسشویی با رعایت نکات بهره برداری مانند استفاده از حداکثر حجم لباس ها برای استفاده از آن، تنظیم زمان مناسب کارکرد با توجه به میزان کثیف بودن لباسهاو خشک کردن لباس ها در هوای آزاد و تعمیر و سرویس به موقع وسایل برقی از جمله تعویض یا تعمیر چراغ های معیوب به ویژه مهتابی هایی که سوسو می زنند، سرویس کولر قبل و در حین استفاده، کاهش مصرف کولر با بکارگیری سیستم کنترل ترموستاتی، تنظیم دما در میزان مطلوب و تعویض موتور سوخته کولر یا پمپ آب با موتورهای پربازده می تواند در کاهش مصدف برق موثر باشد.

وی ادامه می دهد: توجه داشته باشیم در هنگام خرید لوازم الکتریکی، مصرف آنها در رده سبز A و یا +A باشد،استفاده از پنجره های دو جداره جهت جلوگیری از اتلاف انرژی و حفظ دما نیز می تواند نقش مهمی در مدیریت مصرف داشته باشد، موارد ذکر شده در بالا می تواند در قالب یک الگوی برای تمام فصول زمینه ساز مدیریت مصرف شود.

کارشناس ارشد حوزه برق با اشاره به راهکارهایی برای کاهش مصرف برق سیستم های سرمایشی در فصل تابستان، بیان می کند: استفاده از کولر آبی در دور کند، مثلا استفاده از کولر آبی در دور تند به مدت حدود 15 دقیقه و سپس بکارگیری آن در دور کند بسیار تاثیرگذار است، به عنوان مثال استفاده از درو کند کولرهای آبی تا 40 درصد در مصرف برق کولر صرفه جویی می کند.

وی ادامه می دهد: با نصب سایه بان بر روی کولر، ضمن کاهش مصرف برق می توان هوای خنک تر و بهتری را احساس کرد، یا عایق کاری کانال کولر آبی ضمن افزایش کارآیی کولر به طور میانه 15 درصد برق مصرفی کولر را کاهش می دهد.

این کارشناس حوزه برق بیان می کند: تعویض به موقع پوشال های کولر آبی و روغن کاری یاتاقان کولر، باعث کارکرد بهتر و کاهش هزینه برق مصرفی می شود، ضمن این که بهترین و مقرون به صرفه ترین وسیله سرمایشی در منطقه ها معتدل و خشک،کولر آبی است که هم برق کمتری مصرف می کند و هم استهلاک کمتری دارد.

وی عنوان می کند: استفاده از کولر گازی در دمای تنظیمی مطلوب 24 تا 26 درجه سانتیگراد، سرویس به موقع کندانسور کولر گازی و شست و شوی فیلترها و شبکه داخلی کولر گازی به میزان 10 تا 15 درصد در مصرف برق کولر صرفه جویی به همراه دارد.

اکبری با اشاره به اهمیت مدیریت مصرف در کشور بیان می کند: با توجه به رشد فزاینده مصرف در فصل گرما و کمبود منابع مالی برای سرمایه گذاری تنها راه برای پایداری شبکه، مدیریت مصرف است که می تواند زمینه استفاده همه مشترکان را از برق فراهم کند.

منبع: شفقنا اقتصادی
انتشار: 16 اسفند 1400 بروزرسانی: 16 اسفند 1400 گردآورنده: nagh.ir شناسه مطلب: 1936

به "دستیابی به الگوی مصرف برق با تغییراتی اندک در سبک زندگی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "دستیابی به الگوی مصرف برق با تغییراتی اندک در سبک زندگی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید