رصدخانه ملی افتتاح شد؛ با تلسکوپی که آینه نداشت!

به گزارش ناق، از وقتی خبر رسید قرار است رصدخانه ملی ایران پس از قریب به دو دهه تلاش و تلاش محققان کشور، صبح دوشنبه هفتم تیر افتتاح گردد، موجی از غرور و شادی در دل همه علاقه مندان به پیشرفت علم در کشور و به ویژه میان دانشجویان اخترفیزیک و کیهان شناسی و محققان این حوزه ایجاد شد.

رصدخانه ملی افتتاح شد؛ با تلسکوپی که آینه نداشت!

ساخت رصدخانه ای با آینه 3.4 متری زیر نظر کارشناسان ایرانی از منظر فنی، کار پیچیده بسیار عظیمی بود که ظاهرا بالاخره به خاتمه رسیده بود.

پیشتر در پاییز 99 انتشار خبر هایی با عناوینی چون رونمایی از جرثقیل تلسکوپی ایران ساخت و سرانجام عملیات عمرانی رصدخانه ملی ایران و رصدخانه ملی ایران سال آینده بهره برداری می گردد از سوی مسؤولان این طرح، افکار عمومی را مهیای افتتاح و بهره برداری از این رصدخانه پیشرفته نموده بود.

این که عظیم ترین پروژه علمی کشور در علوم پایه با اتکا به توان مهندسان و محققان داخلی خاتمه به پله آخر برسد و ایران پس از قرن ها صاحب رصدخانه ای در تراز دانش فنی روز و قابل قیاس با رصدخانه های عظیم دنیا گردد، افتخار بسیار عظیمی است.

آنقدر این خبر مهم بود که پیشاپیش با مدیر طرح رصدخانه ملی ایران درباره اهمیت این طرح کلان ملی و ظرافت های فنی به کار رفته در این طرح گفت وگو کردیم که حاصل آن در صفحه دانش (صفحه 15) امروز جام جم منتشر شده است اما وقتی تصاویر منتشرشده از تلسکوپ رصدخانه ملی در مراسم افتتاحیه دیروز را دیدیم، واقعیت تلخی آشکار شد: رصدخانه ملی با تلسکوپی افتتاح شد که خبری از آینه اصلی در دل آن نبود!

به طور کلی تلسکوپ های بازتابی و از جمله تلسکوپ رصدخانه هایی نظیر رصدخانه ملی ایران، تشکیل شده است از بدنه و اجزای فلزی تلسکوپ، آینه اصلی (شیئی تلسکوپ)، آینه ثانویه، پایه و ابزارگانی که به تلسکوپ متصل است و با آن رصد انجام می گردد؛ هر کسی که فقط یک بار تلسکوپی را از نزدیک دیده باشد، می داند مهم ترین قطعه و در واقع قلب تلسکوپ، شیئی آن است.

شیئی تلسکوپ می تواند از آینه یا عدسی ساخته شده باشد که امروزه در ساخت تلسکوپ رصدخانه های عظیم به دلایل مختلف فنی از آینه بهره گرفته می گردد.

اوایل اسفند 93 بود که شیشه تشکیل دهنده آینه تلسکوپ رصدخانه ملی با نظارت متخصصان ایرانی، وارد کشور و رونمایی شد.

با توجه به آنچه از پیشرفت های فنی در مراحل احداث رصدخانه ملی می شنیدیم، با انتشار خبرهایی از قبیل این که رصدخانه ملی ایران در تابستان 1400 نورگیری خواهد نمود انتظار نداشتیم رصدخانه ملی در شرایطی افتتاح گردد که با وجود ساخت گنبد رصدخانه و تجهیزات مکانیکی چرخاننده تلسکوپ و گنبد، هنوز آینه ای در تلسکوپ رصدخانه وجود نداشته باشد.

افتتاح رصدخانه ای که تلسکوپش آینه نداشته باشد به این می ماند که بگوییم از خودرویی رونمایی نموده ایم که خبری از موتور محرکه در آن نیست!

اتفاق واقعی که دیروز افتاد این بود که بخشی از سازه مکانیکی رصدخانه ملی افتتاح شد و هنوز چند مرحله تا افتتاح واقعی و بهره برداری از رصدخانه ملی به جای مانده است.

حتی پس از اندود شیشه فعلی و تبدیل شدن آن به آینه و پس از استقرار سامانه نگهدارنده آینه اولیه و نصب خود آینه های اولیه و ثانویه و شروع نورگیری، باید مرحله تحویل پروژه از جانب مهندسان طرح به منجمان انجام گردد.

از اینجا به بعد مرحله ای قریب به یک سال در پیش است که طی آن ضمن تبادل اطلاعات میان منجمان و مهندسان، اشکالات علمی پروژه رفع می گردد. پس از اینهاست که رصدخانه برای نورگیری علمی آماده بهره برداری و افتتاح واقعی و رصد خواهد بود.

اما موضوع افتتاح رصدخانه ملی در مرحله فعلی فقط به قرارنگرفتن آینه تلسکوپ -که هنوز به شکل شیشه است و اندود نشده- محدود نمی گردد.

با وجود عظمت کاری که تا همین مرحله در ساخت رصدخانه ملی انجام شده و بسیاری از محققان و شرکت های دانش بنیان برای رسیدن طرح رصدخانه ملی ایران به مرحله فعلی کوشش نموده اند، آنالیز های جام جم نشان می دهد مسائل فنی دیگری نظیر ساده شدن طراحی محفظه و کاستن از ارتفاع پایه تلسکوپ در احداث این رصدخانه موجب می گردد تلسکوپ 3.4 متری رصدخانه ملی با فرض این که این رصدخانه روزی به پله آخر کار احداث برسد و نورگیری کند، به واسطه این تغییرات از کاهش کیفیت پارامتر دید داخل محفظه (Dome seeing) آسیب ببیند و در این صورت کارایی فنی لازم را در رصد نداشته باشد و داده های مورد احتیاج را برای مطالعاتی متناسب با قابلیت های مورد انتظار از این تلسکوپ در رده تلسکوپ های سه متری دنیا نتواند ارائه کند.

در آن موقع البته محققان ما کارهای تحقیقاتی برای انتشار مقاله با این تلسکوپ را انجام خواهند داد، اما قادر به انجام کار جدی علمی با این تلسکوپ نخواهند بود و ناگزیر باید سراغ تلسکوپ سه متری دیگری با کیفیت بهتر بروند یا از تلسکوپ های عظیم تر دیگری بهره بگیرند.

پیشتر بسیاری از این مسائل فنی از جانب محققانی که در بخش های مختلف احداث رصدخانه مشارکت نموده بودند، در اتاقی ویژه بحث های تخصصی درباره رصدخانه ملی ایران در شبکه اجتماعی کلاب هاوس مطرح شده بود که با توجه به اهمیت صرف دقت در به خاتمه رساندن این طرح کلان ملی، لزوم آنالیز متخصصان بی طرف برای نظارت بر کیفیت ساخت این رصدخانه و اصلاح اشکالات احتمالی آن را نشان می دهد.

دست آخر این که وقتی دولت دوازدهم مدعی افتتاح این طرح عظیم اما نیمه کاره در سرانجام دوران مسؤولیت خود است، باید دید دولت بعدی آیا اهتمامی برای تکمیل رصدخانه ملی، اصلاح اشکالات فنی و بهره گیری از مشاوران جدی مستقل برای به خاتمه مطلوب رساندن رصدخانه ملی و تبدیل شدنش به آنچه باید باشد خواهد داشت؟

کاظم کوکرم - دبیر گروه دانش / روزنامه خبرنگاران

منبع: جام جم آنلاین
انتشار: 11 مرداد 1400 بروزرسانی: 11 مرداد 1400 گردآورنده: nagh.ir شناسه مطلب: 1694

به "رصدخانه ملی افتتاح شد؛ با تلسکوپی که آینه نداشت!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "رصدخانه ملی افتتاح شد؛ با تلسکوپی که آینه نداشت!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید