شهر جیپور با کاخ هایی که در دلش می درخشد

به گزارش ناق، از کاخ های شهر جیپور بشنوید!

مجموعه ای از حیاط ها، باغ ها و ساختمانها، کاخ زیبا و تاثیرگذار شهر جیپور را تشکیل می دهند که دقیقا در مرکز شهر قدیمی واقع شده است. دیوارهای خارجی این قصر توسط جای سینگ (Jai Singh) ساخته شده است اما این کاخ طی قرن های متمادی شاهد تغییرات و توسعه بسیاری بوده است. در حال حاضر ساختمان قصر شامل دوره های مختلفی است که بعضی از آن ها در اوایل قرن بیستم ساخته شده اند. لازم به ذکر است با وجود این سیر تغییرات و توسعه تدریجی، تمام این مجموعه براساس سبک معماری راجستانی و مغول ساخته شده است. هزینه بلیط ورودی این قصر شامل بازدید از (Jaigarh) نیز می گردد که در بالاتر از آمبرفورت (Amber Fort) به معنی قلعه کهربایی واقع شده و برای دو روز اعتبار دارد.

شهر جیپور با کاخ هایی که در دلش می درخشد

برای دیدن تاج محل و مجسمه های بودا، تور هند ما را تجربه کنید.

مبارک محل (Mubarak Mahal)

شما با وارد شدن از (Virendra Pol) می توانید مبارک محل را که به معنی قصر خوش آمدگویی است، ببینید. این قصر در قرن 19 میلادی و برای مهاراجه سینگ مدهو دوم (Maharaja Madho Singh II) و با هدف پذیرایی از میهمانان خاص ساخته شد. این بنا دارای تعداد زیادی قوس و ستون بوده و در آن سبک های معماری اسلامی، راجپوت و اروپایی به کار رفته و معمار آن سر سوینتون جاکوب (Sir Swinton Jacob) بوده است. امروزه، این کاخ به عنوان بخشی از موزه مهاراجه ساوای مانسینگ دوم (Maharaja Sawai Mansingh II Museum) محسوب شده و در آن مجموعه ای از لباس های سلطنتی و شال های بسیار عالی از جمله شال های پشمینه کشمیری به نمایش گذاشته می گردد.

یکی از لباس های جالب توجه این مجموعه؛ لباس بسیار بزرگ ساوای مدهو سینگ یکم (Sawai Madho Singh I) است که گفته می گردد 2 متر ارتفاع داشته و عرض شانه وی 120 سانتیمتر و وزنش 250 کیلوگرم بوده است.

دیوان خاص (Sarvatobhadra)

بین ساختمان اسلحه خانه و گالری دیوان عام، یک حیاط غیرمسقف وجود دارد که به آن در زبان سانسکریت (Sarvatobhadra) به معنی دیوان خاص گفته می گردد. در مرکز این حیاط، یک گالری با سنگفرش مرمر سفید و صورتی قرار گرفته است که در گذشته محل دیوان خاص و ملاقات های خصوصی بوده و مهاراجه جلسات خود با وزرایش را در این محل برگزار می نموده است. در این گالری، دو ظرف بزرگ نقره ای با ارتفاع 160 سانتیمتر مشاهده می کنید که گفته می گردد بزرگ ترین ظرف نقره دنیا است. روایت است که مهاراجه مدهو سینگ دوم و تعدادی از کاهنان هندی در این ظرف برای تاج گذاری ادوارد هفتم پادشاه انگلستان در سال 1902 از آب مقدس رود گنگ را به لندن منتقل نموده اند.

دیوان عام (Diwan-i-Am)

دیوان عام با تزئینات بسیار زیبای خود، محل ملاقات پادشاه با مردم بوده و در حال حاضر یک گالری هنری در آن وجود دارد. در این گالری یک نسخه کپی شده از کتاب مشهور بهاگاواد گیتا (بخشی از حماسه مشهور ماهاباراتا که به توضیح حال کریشنا خدای هندی و جنگاوری به نام ارجونا می پردازد- مترجم) وجود دارد. این کتاب به قدری کوچک بوده که صاحبان آن توانستند در دوره ای که پادشاهان متعصب مغول تمامی کتاب های مقدس هندیان را آتش زدند، مخفی نگه داشته شده و حفظ گردد.

چاندرا محل و پیتام نیواز چوک (Pitam Niwas Chowk & Chandra Mahal)

پیتام نیواز چوک (به معنی میدان - مترجم) در بخش حیاط داخلی قصر قرار داشته و شامل 4 دروازه مختلف است که نمایانگر 4 فصل سال بوده و دروازه طاووس به پائیز، دروازه نیلوفر به تابستان، دروازه سبز به بهار و دروازه گل سرخ به زمستان اشاره دارند. در پشت این میدان یک قصر خصوصی قرار گرفته است که چاندرا محل نامیده شده و نوادگان خاندان سلطنتی هنوز در آن ساکن هستند. در حال حاضر شما می توانید با تهیه بلیط و در قالب یک تور 45 دقیقه ای ، از بعضی بخش های آن بازدید کنید.

اسلحه خانه (Armoury)

آناند محل سیلگ خان (Anand Mahal Sileg Khana) یا قصر ماهارانی به عنوان اسلحه خانه مجموعه شناخته شده و یکی از بهترین و کاملترین مجموعه اسلحه های باستانی کشور هندوستان در این محل قرار گرفته است. بسیاری از این اسلحه ها دارای تزئینات و کنده کاری هایی بسیار هنرمندانه هستند و علی رغم کاربرد وحشتناک شان، میناکاری های استادانه ای روی آن ها اجرا شده است.

منبع: الی گشت
انتشار: 1 آذر 1398 بروزرسانی: 18 مهر 1399 گردآورنده: nagh.ir شناسه مطلب: 475

به "شهر جیپور با کاخ هایی که در دلش می درخشد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "شهر جیپور با کاخ هایی که در دلش می درخشد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید