پایش پدیده های طبیعی با محصولی دانش بنیان

به گزارش ناق، به گزارش خبرنگاران به نقل از معاونت علمی و فناوری، آشکارسازی پدیده های طبیعی بومی و مستند انجام می گردد. این کار با یاری محصولی دانش بنیان مبتنی بر فناوری های ژئوماتیک امکان پذیر شد.

پایش پدیده های طبیعی با محصولی دانش بنیان

ستاد توسعه فناوری های فضایی و حمل ونقل پیشرفته معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری با حمایت از فراوری سامانه ای مبتنی بر فناوری های ژئوماتیک (سنجش از دور و GIS)، در کوشش است تا شناسایی و پایش پدیده های طبیعی با سرعت و دقت بیشتری انجام گردد و در اختیار کاربران قرار گیرد.

منوچهر منطقی دبیر ستاد توسعه فناوری های فضایی و حمل ونقل پیشرفته معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری درباره این محصول فناورانه، گفت: سامانه هوشمند پایش ماهواره ای، محصول یک شرکت دانش بنیان است که با حمایت گروه ژئوماتیک ستاد تکامل یافته است.

وی اضافه کرد: در حال حاضر این سامانه در قالب نرم افزار وب و موبایل با امکانات ویژه آماده بهره برداری است. این سامانه با دریافت و پردازش تصاویر ماهواره ای به وسیله فناوری سنجش از دور با روش هایی کاملاً بومی، آشکارسازی پدیده ها را میسر نموده است.

به گفته منطقی، این محصول، با تبدیل داده های دریافتی از ماهواره ها به اطلاعات مکان محور، امکان ارائه خدمات به وسیله یک پلتفرم GIS را برای کاربران دولتی، سازمان ها و عموم مردم فراهم می نماید.

دبیر ستاد توسعه فناوری های فضایی و حمل ونقل پیشرفته معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری در ادامه اعلام کرد: شناسایی و گزارش مناطق با احتمال بروز سیلاب، شناسایی مناطق در معرض آتش سوزی مراتع و جنگل ها، پهنه بندی مناطق محصور در سیلاب، برآورد خسارت سیلاب به زمین های کشاورزی و شناسایی نقاط آتش فعال کل کشور از جمله مزایای استفاده از این محصول فناورانه است.

وی همچنین گفت: تخمین پتانسیل مواد معدنی سطحی در اکتشافات معادن، پایش آلاینده های هوا (آئروسل، متان، منوکسید کربن، فرمالدئید، نیتروژن دی اکسید، ازون و گوگرد دی اکسید)، کشاورزی دقیق (پایش سلامت گیاه و الگوی مصرف کود و آب)، پایش تالاب و منابع آبی، کنترل و نظارت بر جنگل ها و منابع طبیعی و شناسایی دقیق تغییر کاربری ها و شناسایی آلودگی های نفتی دریای خلیج فارس و خزر از دیگر مزایای آن است.

انطباق روش های به کار رفته این سیستم با استانداردهای جهانی

یاسر ابراهیمیان قاجاری، رئیس گروه ژئوماتیک ستاد توسعه فناوری های فضایی و حمل ونقل پیشرفته معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری نیز درباره این محصول، گفت: بعضی از روش های به کار رفته در این سامانه تحت کدهای برنامه نویسی شده سفارشی در مخزن اطلاعاتی آژانس فضایی اروپا ثبت و مورد تأیید قرار گرفته است.

وی همچنین اعلام کرد: این شرکت رتبه 5 جهانی در مسابقه برگزار شده توسط سنتینل هاب را در سال 2020 به خود اختصاص داده است. محصول فراوریی این شرکت در آینده به امکانات بیشتری مجهز می گردد.

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 10 اسفند 1399 بروزرسانی: 10 اسفند 1399 گردآورنده: nagh.ir شناسه مطلب: 1417

به "پایش پدیده های طبیعی با محصولی دانش بنیان" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "پایش پدیده های طبیعی با محصولی دانش بنیان"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید