چگونه گوش دادن به موسیقی می تواند مزایای روانی داشته باشد؟

به گزارش ناق، گوش دادن به موسیقی می تواند سرگرم نماینده باشد و بعضی تحقیقات نشان می دهد که حتی ممکن است شما را سالم تر کند. موسیقی می تواند منبع لذت و خشنودی باشد اما فواید روانی بسیار دیگری نیز دارد. موسیقی می تواند فکر را آرام کند، بدن را انرژی بخشد و حتی به افراد یاری کند تا درد را بهتر مدیریت نمایند.

چگونه گوش دادن به موسیقی می تواند مزایای روانی داشته باشد؟

این تصور که موسیقی می تواند بر افکار، احساسات و رفتارهای شما تأثیر بگذارد، احتمالاً چندان تعجب آور نیست. اگر تا به حال در هنگام گوش دادن به آهنگ راک تند و تیز مورد علاقه خود احساس تپش قلب نموده اید یا با اجرای زنده ملایمی اشک می ریزید، به راحتی قدرت موسیقی را در تأثیرگذاری بر روحیه و حتی الهام گرفتن درک می کنید.

تأثیرات روانی موسیقی می تواند قدرتمند و گسترده باشد. موسیقی درمانی مداخله ای است که گاهی برای ارتقای سلامت عاطفی، یاری به بیماران برای مقابله با استرس و افزایش رفاه روانی استفاده می گردد. بعضی تحقیقات حتی نشان می دهد که سلیقه شما در موسیقی می تواند بینشی در خصوص جنبه های مختلف شخصیت شما ارائه دهد.

فواید گوش دادن به موسیقی

1. موسیقی می تواند عملکرد شناختی را بهبود بخشد

تحقیقات نشان می دهد که موسیقی پس زمینه یا موسیقی ای که در حالی پخش می گردد که مستمع عمدتاً روی فعالیت دیگری متمرکز است، می تواند عملکرد در کارهای شناختی را در بزرگسالان بهبود بخشد. یک مطالعه نشان داد که پخش موسیقی شادتر منجر به بهبود سرعت پردازش می گردد، در حالی که هر دو موسیقی سطحی و ضعیف منجر به مزایایی در حافظه می شوند.

بنابراین دفعه بعد که روی کاری کار می کنید، اگر در پی تقویت عملکرد فکری خود هستید، کمی موسیقی را در پس زمینه روشن کنید. به جای آنهایی که دارای اشعار پیچیده هستند، آهنگ های سازی را انتخاب کنید که ممکن است بیشتر حواس تان را پرت نمایند.

2. موسیقی می تواند استرس را کاهش دهد

مدت هاست که گفته می گردد موسیقی می تواند به کاهش یا مدیریت استرس یاری کند. روندی را در نظر بگیرید که بر روی موسیقی مدیتیشن ایجاد شده است تا فکر را آرام کند و آرامش را القا کند. خوشبختانه، این یکی از روندهایی است که به وسیله تحقیقات پشتیبانی می گردد. گوش دادن به موسیقی می تواند راهی موثر برای مقابله با استرس باشد.

در یک مطالعه در سال 2013، شرکت نمایندگان در یکی از سه شرایط قبل از قرار گرفتن در معرض یک عامل استرس زا شرکت کردند و سپس تست استرس روانی-اجتماعی را انجام دادند. بعضی از شرکت نمایندگان به موسیقی آرامش بخش گوش دادند، بعضی دیگر به صدای موج آب گوش دادند و بقیه هیچ تحریک شنوایی دریافت نکردند.

نتایج نشان داد که گوش دادن به موسیقی بر پاسخ استرس انسان، به ویژه سیستم عصبی خودمختار تأثیر دارد. کسانی که به موسیقی گوش داده بودند پس از یک عامل استرس زا سریعتر بهبود می یابند.

3. موسیقی می تواند به شما یاری کند کمتر غذا بخورید

یکی از شگفت انگیزترین فواید روان شناختی موسیقی این است که ممکن است ابزاری مفید برای کاهش وزن باشد. اگر در کوشش برای کاهش وزن هستید، گوش دادن به موسیقی ملایم و کم کردن نور ممکن است به شما در رسیدن به اهدافتان یاری کند.

طبق یک مطالعه، افرادی که در رستوران های کم نور که در آن موسیقی ملایم پخش می شد غذا می خوردند، 18 درصد کمتر از افرادی که در رستوران های دیگر غذا می خوردند، اشتها به خوردن غذا داشتند.

محققان عنوان می نمایند که موسیقی و نور به ایجاد یک محیط آرام تر یاری می نماید. از آنجایی که شرکت نمایندگان آرام تر و راحت تر بودند، ممکن است غذای خود را آهسته تر صرف نموده باشند و از زمانی که آغاز به احساس سیری نموده اند بیشتر مطلع بوده اند.

ممکن است خوب باشد سعی کنید این کار را با پخش موسیقی ملایم در خانه در حین خوردن شام انجام دهید. با ایجاد یک محیط آرامش بخش، ممکن است به احتمال زیاد آهسته غذا بخورید و بنابراین زودتر احساس سیری کنید.

4. موسیقی می تواند حافظه شما را بهبود بخشد

بسیاری از دانش آموزان در حین مطالعه از گوش دادن به موسیقی لذت می برند، اما آیا این ایده خوبی است؟ بعضی احساس می نمایند گوش دادن به موسیقی مورد علاقه شان در حین مطالعه حافظه را بهبود می بخشد، در حالی که بعضی دیگر ادعا می نمایند که صرفاً به عنوان یک حواس پرتی دلپذیر عمل می کند.

تحقیقات نشان می دهد که ممکن است یاری کند اما این به عوامل مختلفی بستگی دارد، از جمله نوع موسیقی، لذت مستمع از آن موسیقی و حتی مقدار آموزش خوب مستمع. در یک مطالعه، دانش آموزانی که از نظر موسیقیایی ضعیف بودند، بهتر یاد گرفتند هنگام گوش دادن به موسیقی مثبت، احتمالاً به این علت که این آهنگ ها احساسات مثبت بیشتری را بدون تداخل در شکل گیری حافظه برانگیختند.

با این حال، دانش آموزانی که از نظر موسیقی آموزش دیده بودند، وقتی به موسیقی بی کلام گوش می دادند، در تست های یادگیری بهتر عمل می کردند، احتمالاً به این علت که این نوع موسیقی کمتر حواس پرتی را ایجاد می کرد و نادیده گرفتن آن آسان تر بود. اگر حواس تان به موسیقی پرت می گردد، بهتر است در سکوت یا با پخش آهنگ های بی کلام در پس زمینه یاد بگیرید.

مطالعه دیگری نشان داد که شرکت نمایندگانی که یک زبان نو را یاد می گیرند، در دانش و توانایی های خود بهبود یافته ترند.

5. موسیقی می تواند به مدیریت درد یاری کند

تحقیقات نشان داده است که موسیقی می تواند در مدیریت درد بسیار مفید باشد. یک مطالعه بر روی بیماران مبتلا به فیبرومیالژیا نشان داد که کسانی که فقط یک ساعت در روز به موسیقی گوش می دهند در مقایسه با گروه کنترل کاهش قابل توجهی در درد داشتند.

در خاتمه دوره چهار هفته ای مطالعه، شرکت نمایندگانی که هر روز به موسیقی گوش داده بودند، کاهش قابل توجهی در احساس درد و افسردگی را تجربه کردند. چنین نتایجی نشان می دهد که موسیقی درمانی می تواند ابزار مهمی در درمان درد مزمن باشد.

یک آنالیز در سال 2015 از تحقیقات روی تأثیرات موسیقی بر مدیریت درد نشان داد که بیمارانی که قبل، حین یا حتی بعد از جراحی به موسیقی گوش می دهند نسبت به افرادی که موسیقی گوش نمی دهند، درد و اضطراب کمتری را تجربه می نمایند.

در حالی که گوش دادن به موسیقی در هر زمان موثر بود، محققان خاطرنشان کردند که گوش دادن به موسیقی قبل از جراحی نتایج بهتری را به همراه داشت. این آنالیز داده های بیش از 7000 بیمار را آنالیز کرد و دریافت که مستمعین موسیقی بعلاوه برای کنترل درد خود به داروی کمتری احتیاج دارند. بعلاوه زمانی که بیماران اجازه داشتند موسیقی خود را انتخاب نمایند، بهبود کم و بیش بیشتری، هرچند از نظر آماری معنی دار نبود، در نتایج مدیریت درد مشاهده شد.

6. موسیقی ممکن است به شما یاری کند بهتر بخوابید

بی خوابی یک مشکل جدی است که افراد در هر گروه سنی را تحت تاثیر قرار می دهد. در حالی که روش های زیادی برای درمان این مشکل وجود دارد، تحقیقات نشان داده است که گوش دادن به موسیقی کلاسیک آرامش بخش می تواند درمانی ایمن، موثر و ارزان باشد.

در مطالعه ای که روی دانشجویان انجام شد، شرکت نمایندگان به مدت سه هفته قبل از خواب به موسیقی کلاسیک، یک کتاب صوتی و یک دسته اصلاً چیزی گوش نمی دادند. محققان کیفیت خواب را قبل و بعد از مداخله ارزیابی کردند.

این مطالعه نشان داد که شرکت نمایندگانی که به موسیقی گوش داده اند نسبت به کسانی که به کتاب صوتی گوش داده اند یا هیچ مداخله ای دریافت ننموده اند، کیفیت خواب بسیار بهتری دارند.

7. موسیقی می تواند انگیزه را بهبود بخشد

علت خوبی وجود دارد که چرا هنگام گوش دادن به موسیقی ورزش کردن برای شما آسان تر است. محققان دریافته اند که گوش دادن به موسیقی سریع انگیزه افراد را برای تمرین سخت تر بیشتر می کند.

آزمایشی که برای آنالیز این اثر طراحی شده بود، به 12 دانش آموز پسر سالم وظیفه داد که با دوچرخه ثابت با سرعت دوچرخه سواری نمایند. در سه آزمایش مختلف، شرکت نمایندگان به مدت 25 دقیقه دوچرخه سواری کردند در حالی که به یک فهرست پخش از شش آهنگ محبوب مختلف با تمپوهای مختلف گوش می دادند.

محققان تفاوت های ظریفی را در موسیقی ایجاد کردند و سپس عملکرد را میزان گرفتند.

افزایش سرعت مسیرها منجر به افزایش عملکرد از نظر مسافت طی شده، سرعت پدال زدن و قدرت اعمال شده شد. برعکس، کاهش سرعت موسیقی منجر به کاهش همه این متغیرها شد.

بنابراین اگر می خواهید به یک برنامه تمرینی پایبند باشید، یک فهرست پخش پر از آهنگ های سریع بارگذاری کنید که به تقویت انگیزه و لذت بردن از روتین ورزشی شما یاری می کند.

8. موسیقی می تواند خلق و خو را بهبود بخشد

یکی دیگر از مزایای علمی موسیقی این است که ممکن است شما را شادتر کند. در آنالیز دلایل گوش دادن مردم به موسیقی، محققان دریافتند که موسیقی نقش مهمی در ارتباط برانگیختگی و خلق و خو ایفا می نماید. شرکت نمایندگان توانایی موسیقی را برای یاری به آنها برای دستیابی به خلق و خوی بهتر و خودمطلعی بیشتر به عنوان دو مورد از مهمترین کارنمودهای موسیقی ارزیابی کردند.

مطالعه دیگری نشان داد که کوشش عمدی برای تقویت روحیه با گوش دادن به موسیقی مثبت می تواند در عرض دو هفته تأثیر بگذارد. به شرکت نمایندگان آموزش داده شد که به طور هدفمند کوشش نمایند تا با گوش دادن به موسیقی مثبت هر روز به مدت دو هفته، خلق و خوی خود را بهبود بخشند.

سایر شرکت نمایندگان به موسیقی گوش می دادند، اما به طور عمدی برای شادتر شدن راهنمایی نشدند. زمانی که بعداً از شرکت نمایندگان خواسته شد تا سطح شادی خود را توصیف نمایند، آنهایی که عمداً سعی در بهبود خلق و خوی خود داشتند، گزارش کردند که تنها پس از دو هفته احساس شادی بیشتری داشتند.

9. موسیقی ممکن است علائم افسردگی را کاهش دهد

محققان بعلاوه دریافته اند که موسیقی درمانی می تواند درمانی ایمن و موثر برای انواع اختلالات از جمله افسردگی باشد. یک مطالعه نشان داد که موسیقی درمانی راهی ایمن و کم خطر برای کاهش افسردگی و اضطراب در بیماران مبتلا به بیماری های عصبی مانند زوال عقل، سکته مغزی و بیماری پارکینسون است.

در حالی که موسیقی مطمئناً می تواند بر روحیه تأثیر بگذارد، نوع موسیقی نیز مهم است. موسیقی کلاسیک و مدیتیشن بیشترین فواید را برای تقویت خلق و خو ارائه می دهند، در حالی که موسیقی هوی متال و تکنو بی اثر هستند و حتی می گویند مضر هستند.

10. موسیقی می تواند استقامت و عملکرد را بهبود بخشد

یکی دیگر از مزایای روانشناختی مهم موسیقی در توانایی آن در تقویت عملکرد نهفته است. در حالی که افراد هنگام راه رفتن و دویدن، فرکانس گام ترجیحی دارند، دانشمندان کشف نموده اند که افزودن یک ضرب آهنگ قوی و ریتمیک، مانند آهنگ موزیکال سریع، می تواند الهام بخش مردم برای افزایش سرعت باشد.

دوندگان نه تنها می توانند در هنگام گوش دادن به موسیقی سریعتر بدوند. آنها بعلاوه انگیزه بیشتری برای پایبندی به آن و نشان دادن استقامت بیشتر دارند. سرعت ایده آل برای موسیقی تمرین چیزی بین 125 تا 140 ضربه در دقیقه است.

در حالی که تحقیقات نشان داده است که همگام سازی حرکات بدن با موسیقی می تواند به عملکرد بهتر و افزایش استقامت منجر گردد، این تأثیر در موارد ورزش با شدت کم تا میانه بیشتر مشهود است. به عبارت دیگر، یک فرد معمولی بیشتر از یک ورزشکار حرفه ای، از گوش دادن به موسیقی سود می برد.

پس چرا موسیقی عملکرد تمرینی را افزایش می دهد؟ گوش دادن به موسیقی در حین ورزش، درک فرد از کوشش را کاهش می دهد. شما سخت تر کار می کنید اما به نظر نمی رسد که کوشش بیشتری می کنید. از آنجایی که توجه شما به وسیله موسیقی منحرف می گردد، کمتر متوجه علائم واضح فعالیت مانند افزایش تنفس، تعریق و درد عضلانی می شوید.

حرف آخر

موسیقی می تواند الهام بخش و سرگرم نماینده باشد اما بعلاوه دارای اثرات روانی قدرتمندی است که می تواند سلامت و تندرستی شما را بهبود بخشد. به جای اینکه موسیقی را تفریح خالص بدانید، بعضی از مزایای فکری اصلی گنجاندن موسیقی در زندگی روزمره خود را در نظر بگیرید. در نتیجه ممکن است متوجه شوید که انگیزه، شادی و آرامش بیشتری دارید.

منبع:

verywellmind

منبع: هفت گنج
انتشار: 15 مرداد 1401 بروزرسانی: 15 مرداد 1401 گردآورنده: nagh.ir شناسه مطلب: 2069

به "چگونه گوش دادن به موسیقی می تواند مزایای روانی داشته باشد؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چگونه گوش دادن به موسیقی می تواند مزایای روانی داشته باشد؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید