آخرین شرایط طرح ساماندهی کارت سوخت جایگاه ها ، کارت سوخت اضطراری جایگاه ها چه موقعی مورد استفاده قرار می گیرد؟

به گزارش ناق، مدیرعامل شرکت پخش فرآورده های نفتی گفت: کارت سوخت بنزین آزاد جایگاه ها به طور کامل جمع آوری نشده و به تعداد مناسب در هر جایگاه موجود است، اما استفاده از این کارت برای موارد اضطراری است و مردم با کارت سوخت شخصی وارد جایگاه شوند.

آخرین شرایط طرح ساماندهی کارت سوخت جایگاه ها ، کارت سوخت اضطراری جایگاه ها چه موقعی مورد استفاده قرار می گیرد؟

به گزارش خبرنگاران، علی اکبر نژادعلی با اشاره به آخرین شرایط طرح ساماندهی کارت سوخت جایگاه ها مطرح کرد: در بند ح تبصره 14 قانون بودجه 1402، وزارت نفت به وسیله شرکت تابعه ذی ربط مکلف است تدبیری اتخاذ کند که تا انتها شش ماه ابتدایی سال، حداقل 90 درصد خودروهای بنزین ­سوز و 95 درصد خودروهای نفت گازسوز صرفاً از کارت های سوخت مختص خودرو استفاده نمایند.

وی اظهار کرد: طبق این قانون، ما در شرکت ملی پخش به عنوان شرکت ذی ربط اشاره شده در قانون، موظف هستیم که مردم را به استفاده از کارت سوخت شخصی به جای کارت سوخت جایگاه ها راهنمایی کنیم.

سه حالت اضطراری برای سوخت گیری با کارت سوخت جایگاه ها

نژادعلی اضافه کرد: خاطرتان است که از سال 1394 که بنزین تک نرخی شد و به نرخ 1000 تومان عرضه می شد، عملا کارت های شخصی کاربری خود را از دست داده بودند و مردم اغلب از کارت سوخت جایگاه ها برای سوخت گیری استفاده می کردند، درحالی که کارت سوخت جایگاه به عنوان یک کارت سوخت اضطراری شناخته می گردد.

مدیرعامل شرکت ملی پخش گفت: در واقع استفاده مردم از کارت سوخت باید محدود به مواقع اضطرار گردد، یعنی زمانی که مثلا با خودرو وارد جایگاه می شوند و یادشان می افتد کارت سوخت را جا گذاشته اند؛ یا مواردی که کارت سوخت خود را گم نموده اند و منتظر کارت سوخت المثنی هستند؛ یا زمانی که سقف سهمیه دوم را رد نموده اند که این عدد 150 لیتر در ماه معین شده است.

وی تاکید نمود: اگر خاطرتان باشد قبلا کارت سوخت جایگاه ها دست خود جایگاهداران بود ولی بعد از آن، شرایطی پیش آمد که این کارت ها با نخ یا طناب روی نازل های سوخت آویزان شده بود و مردم هم حتی اگر کارت شخصی همراه شان بود از آن استفاده نمی کردند و با کارت سوخت جایگاه، سوخت گیری می کردند.

نژادعلی ادامه داد: در سال گذشته تدابیری اندیشیده شد تا همه کارت سوخت های المثنی یا خودروهای نوشماره تا انتها سال صادر گردد و حدود 3 میلیون و 800 هزار کارت سوخت وارد چرخه شد؛ تا انتها اسفند گذشته همه کارت ها صادر شده بود و اگر دست بعضی از شهروندان نرسیده باشد، احتمالا در باجه های پست به جای مانده است.

مدیرعامل شرکت ملی پخش گفت: هموطنان می توانند با مراجعه به سایت post.ir و وارد کردن کد رهگیری یا شماره گیری به کد گویای 09627 از آخرین شرایط کارت سوخت خود جویا شوند. کارت سوخت شخصی نیز همچون کارت بانکی است و باید فرهنگ این موضوع نیز در کشور ایجاد گردد.

وی اظهار کرد: البته دقت کنید که کارت سوخت بنزین آزاد جایگاه ها نیز به طور کامل جمع آوری نشده است بلکه به تعداد مناسب در هر جایگاه موجود است. اصلا هدف ما جمع آوری همه کارت های سوخت جایگاه ها نیست بلکه هدف ساماندهی آنها است به گونه ای که مردم استفاده از کارت سوخت شخصی را در دستور کار قرار دهند. در واقع تنها کاربری کارت سوخت جایگاه ها به حالت اصلی خود برگشته است.

نژادعلی مطرح کرد: در ضمن اپلیکیشن هایی نیز ایجاد شده که اگر شهروندی کارت سوختش را در جایگاهی جا بگذارد، بتواند به وسیله مراجعه به شرکت پخش از شرایط آن آگاه شده و کارت سوخت خود را پیدا کند.

مدیرعامل شرکت ملی پخش گفت: با این حال اگر شهروندی کارت سوخت خود را گم کرد، حدود یک ماه تا صدور کارت سوخت المثنی زمان خواهد برد که در این بازه زمانی می تواند از کارت سوخت اضطراری جایگاه ها استفاده کند. ما کوشش می کنیم که این زمان نیز کاهش یابد و هر چه سریعتر کارت سوخت المثنی به دست مردم برسد.

وی گفت: گزارشاتی که از جایگاه ها به ما رسیده است این بوده که مردم به طور کامل در حال همکاری با ما در شرکت ملی پخش هستند و از کارت سوخت شخصی استفاده می نمایند و به نظرم فرهنگ سازی در این حوزه به سرعت انجام خواهد شد. از رسانه ها نیز تقاضا داریم با اطلاع رسانی مناسب به این موضوع یاری نمایند.

منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 5 اردیبهشت 1402 بروزرسانی: 5 اردیبهشت 1402 گردآورنده: nagh.ir شناسه مطلب: 2191

به "آخرین شرایط طرح ساماندهی کارت سوخت جایگاه ها ، کارت سوخت اضطراری جایگاه ها چه موقعی مورد استفاده قرار می گیرد؟" امتیاز دهید

1 کاربر به "آخرین شرایط طرح ساماندهی کارت سوخت جایگاه ها ، کارت سوخت اضطراری جایگاه ها چه موقعی مورد استفاده قرار می گیرد؟" امتیاز داده است | 1 از 5
امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آخرین شرایط طرح ساماندهی کارت سوخت جایگاه ها ، کارت سوخت اضطراری جایگاه ها چه موقعی مورد استفاده قرار می گیرد؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید