آیفون 13؛ هرآنچه تا این لحظه می دانیم

به گزارش ناق، شاید از عرضه آیفون 12 تنها چند ماه گذشته باشد، اما به همین زودی انبوهی از شایعات تازه راجع به خانواده آیفون 13 به گوش رسیده است. آیفون 12 همراه با تغییرات فراوانی در این دیوایس ها از راه رسید و شاهد طراحی کاملا جدید، دوربین بهبودیافته و چیزهایی از این دست بودیم. اما اگر شایعات حقیقت داشته باشند، آیفون 13 حتی می تواند از این هم هیجان انگیزتر ظاهر گردد.

آیفون 13؛ هرآنچه تا این لحظه می دانیم

بیایید به مرور هرآن چیزی بپردازیم که تا به این لحظه راجع به آیفون 13 می دانیم.

طراحی آیفون 13

خانواده آیفون 12 تغییرات قابل توجهی به این دیوایس ها آورد، عمدتا به خاطر طراحی آجری شکل تری که با الهام از آیفون و آیفون 5 به دست آمد. به همین خاطر، انتظار نداریم که در آیفون 13 بار دیگر شاهد تغییرات فراوان و اساسی طراحی باشیم - هرچند که هنوز می توان منتظر تغییرات کوچک بود.

پیش از هر چیز در شایعات آمده که در آینده ای نه چندان دور، اپل احتمالا به سمت آیفونی تماما بدون پورت حرکت خواهد نمود. بسیاری از متخصصین عقیده دارند که تصمیم اپل در راستای استفاده از شارژ مگ سیف، در واقع گام نخست این شرکت به سمت تحقق هدف گذاری تازه اش بوده است. اما هنوز معین نیست که این تصمیم در آیفون 13 پیاده سازی خواهد شد یا خیر. بعضی از شایعات حکایت از این دارند که حداقل یکی از مدل های آیفون 13 بدون هیچ پورتی ساخته می گردد و مینگ-چی کو، تحلیلگر سرشناس اخبار اپل پیشتر در سال 2019 گفته بود که اپل در سال 2021 آیفونی بدون پورت عرضه خواهد نمود. بعید به نظر می رسد که تمام مدل های سال جاری کاملا بدون پورت باشند.

یکی دیگر از شایعاتی که مداوما به گوش رسیده شده اینست که اپل آیفونی مجهز به ناچ (بریدگی نمایشگر) کوچک تر خواهد ساخت. در بعضی شایعات آمده که اپل می خواست در طراحی جدید آیفون 12 نیز از ناچ کوچک تر استفاده کند، اما در نهایت قادر به پیاده سازی اش نبوده و بنابراین آیفون 13 را هدف بعدی خود قرار داده است. بعید به نظر می رسد که بریدگی نمایشگر آیفون به صورت تمام و کمال از بین برود، اما Ice Universe، یکی از افشاگران مطرح اخبار اپل در توییتر می گوید که ناچ جدید عمق کمتری خواهد داشت. در همین حین، کانال یوتیوبی Everything Apple Pro مدعی شده که ناچ کم عمق تر نیست و در واقع باریک تر خواهد بود.

آیفون 13 احتمالا Touch ID را نیز بازگرداند. پاندمی کووید-19 اثبات نموده که گرچه تشخیص چهره قابلیتی باحال است، اما نمی تواند در هر شرایطی مورد استفاده قرار گیرد: مثلا زمانی که ماسک به صورت زده اید. اپل Touch ID را به دکمه پاور آیپد ایر بازگرداند و گرچه احتمال تکرار همین اتفاق با آیفون 13 وجود دارد، بعضی وب سایت های خبری مانند بلومبرگ گزارش نموده اند که اپل در عوض به سراغ حسگر اثر انگشت زیر نمایشگر خواهد رفت.

و در نهایت آیفون 13 احتمالا در رنگ های گوناگون عرضه گردد. به گفته Everything Apple Pro و مکس واینباخ، خانواده آیفون 13 حداقل یک رنگ مشکی مات خواهد داشت که تیره تر از رنگ گرافیتی کنونی آیفون 12 پرو خواهد بود.

نمایشگر آیفون 13

آیفون 12 تکنولوژی OLED را به دست هواداران موبایل های هوشمند اپل رساند و تجربه بصری یکسانی از کار با تمام موبایل های این خانواده حاصل می گردد. اما در سال 2021 ممکن است اپل تنها مدل های پرو آیفون 13 را به نمایشگر متفاوتی مجهز کند، نمایشگری که از نرخ به روزرسانی 120 هرتز پشتیبانی خواهد نمود.

شایعات مربوط به آیفونی مجهز به نمایشگری با نرخ به روزرسانی بالا چند سالی است که به گوش می رسند و در دورانی نه چندان دور بسیاری از متخصصین باور داشتند شاهد این قابلیت در آیفون 12 خواهیم بود. اما در سال 2020 گزارش هایی منتشر شد مبنی بر اینکه مسائل مربوط به تخلیه باتری باعث شده اپل بیخیال پنل نمایشگر 120 هرتز برای آیفون 12 گردد. آن طور که وب سایت کره ای The Elec گزارش نموده، اپل تکنولوژی LTPO را به آیفون های سری 13 خواهد آورد که راه را برای دستیابی به نرخ به روزرسانی بالاتر، زمانی که احتیاج باشد، و نرخ های پایین تر برای سایر اوقات هموار می سازد. واینباخ افشاگر هم این موضوع را تایید و اضافه نموده که آیفون 13 نمایشگری 120 هرتز و همیشه روشن خواهد داشت، یعنی مشابه به آن چه پیشتر در بعضی موبایل های اندرویدی دیده ایم.

واینباخ می گوید که نمایشگر همیشه روشن شبیه به یک صفحه قفل بی آلایش خواهد بود و همیشه زمان و سطح باتری دستگاه را به نمایش درخواهد آورد. نوتیفیکیشن ها هم روی این نمایشگر به چشم خواهند خورد، اما تنها بخشی از نمایشگر روشن می گردد تا نوتیفیکیشن ها را نشان تان دهد. باید اضافه نمود که بسیار بعید به نظر می رسد مدل پایه و استاندارد آیفون 13 نمایشگری با نرخ به روزرسانی بالا داشته باشد و در عوض تمام مدل های آیفون 14 به این قابلیت تجهیز خواهند شد.

معینات سخت افزاری آیفون 13

اطلاعات زیادی راجع به معینات سخت افزاری آیفون 13 منتشر نشده و بیشتر باید به بعضی شایعات و برآورد ها متکی باشیم. برجسته ترین افشاگری تا به امروز، از سوی جان پروسر منتشر شده که می گوید بعضی مدل های پروتوتایپ آیفون 13 حافظه داخلی 1 ترابایتی داشته اند که یعنی بیشینه ظرفیت ذخیره سازی، دو برابر آیفون 12 خواهد بود.

درباره دیگر معینات سخت افزاری دستگاه نیز می توان برآورد هایی دقیق کرد. آیفون 13 به احتمالا فراوان از چیپ جدید A15 بهره مند باشد که انتظار می رود با همان فرایند 5 نانومتری ساخته گردد. اپل اکنون میلیاردها دلار صرف سرمایه گذاری روی فراوری چیپ نموده و بخش اعظمی از این پول نیز صرف فراوری پردازنده های کلاس لپ تاپ مانند M1 می گردد. با این وجود، آیپد پرو هم به لطف M1 از بهبود چشمگیر عملکرد بهره مند شده و اگرچه بسیار بعید است که همین چیپ راهش را به آیفون باز کند، اما چیپ های سری A هم بهبود پرفورمنس خواهند داشت و اپل ترند تعبیه قدرتمندترین چیپ موبایل ممکن درون موبایل های هوشمندش را ادامه خواهد داد. به گزارش DigiTime، شرکت تایوانی TSMC بار دیگر فراوری چیپ های سری A را برای آیفون 13 برعهده می گیرد.

دوربین های آیفون 13

در قیاس با خانواده آیفون 11، آیفون های سری 12 بهبودهای چندانی در دوربین را پشت سر نگذاشتند. با این حال شاهد تغییراتی اندک نیز بودیم، مثلا استفاده از سنسورهای عظیم تر روی آیفون 12 پرو مکس. می توان امیدوار بود که این تکنولوژی راهش را به مدل های ارزان تر آیفون های 2021 باز خواهد نمود و شایعات هم این موضوع را تایید نموده اند. برای مثال راس یانگ، تحلیلگر مسائل مربوط به تکنولوژی نمایشگرها می گوید که دیوایس های آیفون 13 به همان سنسورهای موجود در آیفون 12 پرو مکس مجهز خواهند شد.

اما در شایعه ای دیگر راجع به بهبودی متفاوت شنیده ایم. بنابه گفته یکی از سرمایه گذاران شرکت Barclays، تمام چهار مدل آیفون 13 یک نمایشگر فوق عریض با گگرددگی لنز f/1.8 خواهند داشت. لازم به اشاره است که مینگ-چی کو این موضوع را رد نموده و می گوید تنها مدل های پرو آیفون 13 گگرددگی عریض تر دهانه لنز خواهند داشت. کو اما به این هم اشاره نموده که دوربین فوق عریض مورد اشاره برای نخستین بار از فوکوس اتوماتیک هم پشتیبانی می نماید که قابلیتی برجسته برای دوربین های آیفون 13 خواهد بود.

واینباخ در این بین اضافه نموده که آیفون 13 تمرکز مضاعف روی تصویربرداری نجومی خواهد داشت و از یک حالت اتوماتیک برای تصویربرداری از آسمان بهره می برد که بدون دخالت کاربر فعال می گردد. از طرف دیگر او می گوید که آیفون های جدید می توانند ویدیوهای پرتره ضبط نمایند و کاربر بعد از اتمام فرایند فیلم برداری قادر به تنظیم افکت بوکه خواهد بود. و در نهایت گمان می روز که سنسور لایدار راهش را به تمام مدل های آیفون 13 باز کند که هم به فوکوس اتوماتیک سریع تر در شرایط کم نور و هم به جاه طلبی های اپل در حوزه واقعیت اضافه نموده یاری خواهد نمود.

منبع: Digital Trends

منبع: دیجیکالا مگ
انتشار: 13 خرداد 1400 بروزرسانی: 13 خرداد 1400 گردآورنده: nagh.ir شناسه مطلب: 1594

به "آیفون 13؛ هرآنچه تا این لحظه می دانیم" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آیفون 13؛ هرآنچه تا این لحظه می دانیم"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید