اَبَر ماه روز گذشته از منظره ها مختلف!

به گزارش ناق، سه ابرماه در سال 2022 اتفاق خواهد افتاد. نخستین آن ها در روز گذشته، بیست وچهارم خردادماه بر فراز آسمان ظهور کرد. ابرماه زمانی رخ می دهد که ماه در حالت بدر به نزدیک ترین فاصلهٔ خود از زمین رسیده و درخشان تر و بزرگتر از معمول به نظر می رسد.

اَبَر ماه روز گذشته از منظره ها مختلف!

به گزارش خبرنگاران، در این حالت نام هایی مانند ماه توت فرنگی به ماه اختصاص داده می گردد. این نام را مردم قبیله آلگونکین (قبیله ای بومی در شمال شرقی ایالات متحده و شرق کانادا) به علت فصل برداشت توت فرنگی در منطقه انتخاب نموده اند.

یک ابرماه دیگری در 13 ژوئیه و سومین ابر ماه در 12 آگوست رخ خواهد داد. رویداد ماه ژوئن در روز سه شنبه 14 ژوئن در ساعت 7:51 صبح به وقت شرقی (16:21 به وقت تهران) به اوج خود رسید. فاصله ماه با زمین، هر چهار هفته یک بار به کم ترین حد خود می رسد. در طول این مدت یک بار هم بیشترین فاصله بین آن ها رخ می دهد. اگرچه ماه هر چهار هفته یک بار به حضیضِ مداری رسیده و به زمین نزدیک می گردد، اما همواره در حالت بدر قرار نمی گیرد و اَبَرماه رخ نمی دهد.

به علت بیضوی بودن گردش ماه به دور زمین، فاصله های متفاوتی نسبت به زمین خواهد داشت. ماه در نزدیک ترین فاصله به زمین 356٬500 کیلومتر، و در دورترین فاصله، 406٬700 کیلومتر از زمین فاصله دارد. اخترشناسان، نزدیک ترین فاصله را نقطهٔ حضیض (فرود) و دورترین فاصله را نقطهٔ اوجِ مداری (فراز) نامیده اند.

منبع: space

منبع: فرارو
انتشار: 28 تیر 1401 بروزرسانی: 28 تیر 1401 گردآورنده: nagh.ir شناسه مطلب: 2051

به "اَبَر ماه روز گذشته از منظره ها مختلف!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "اَبَر ماه روز گذشته از منظره ها مختلف!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید