اختلالات گفتاری ناشی از سکته مغزی به یاری توانبخشی شناختی درمان می گردد

به گزارش ناق، اختلالات گفتاری، یکی از تبعات سکته های مغزی است که حالا با طرح پژوهشگرانه ایرانی، نتایج مثبتی از توانبخشی شناختی این اختلال به دست آمده است.

اختلالات گفتاری ناشی از سکته مغزی به یاری توانبخشی شناختی درمان می گردد

به گزارش گروه علم و پیشرفت خبرنگاران به نقل از معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، با افزایش سکته های مغزی، تبعات حاصل از این عارضه نظیر اختلال در گفتار نیز افزایش یافته است. بعضی از افرادی که دچار سکته مغزی می شوند، ممکن است با اختلالات زبانی روبرو باشند که در این حالت، آنها توانایی فراوری کلام یا درک زبان را ندارند یا آن که با هر دو مشکل روبرو هستند.

تحریک الکتریکی مغز از روی جمجمه

این نقصان فراگیر سبب شد تا 9 نفراز اساتید و پژوهشگران ایرانی ضمن طرحی تحقیقاتی، به نتایج قابل قبولی در زمینه آفازیا یا توان بخشی شناختی اختلال گفتار در بیماران مبتلا به سکته مغزی، با استفاده از تحریک الکتریکی مغز از روی جمجمه برسند.

طبق این پژوهش، با استفاده از شکل و محل قرارگرفتن الکترودها و عبور میزان جریان دهی برحسب مشخصات و آناتومی بیماران مبتلا به سکته مغزی در جمجمه آنان، می توان نسبت به بهبود افزایش توانبخشی شناختی اختلال گفتار در این گروه بیماران امیدوار بود.

افزایش امیدواری ها

نتایج مطالعات و شبیه سازی در فرایند آزمایشات و آنالیز های میدانی روی تصاویر ام آر آی مغزی چند بیمار سکته­ مغزی مبتلا به آفازیا به واسطه اشکال الکترودی مختلف و بعلاوه جریان دهی متفاوت نشان داد که اجرای این اقدامات می تواند باعث بهبود فرآیند توانبخشی شده و میزان موثربودن آن را به طرز چشمگیری افزایش دهد.

نتایج به دست آمده از اجرای این طرح پژوهشی نشان داد که بهبود قدرت تکلم بیماران تحت درمان با دستگاه، بیشتر از بیماران بدون دریافت این شیوه درمانی است.

این طرح پژوهشی که در نشریات معتبر بین المللی نیز منتشر شده، با حمایت ستاد توسعه علوم و فناوری های شناختی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری به ثمر نشسته است.

منبع: خبرگزاری فارس
انتشار: 15 آذر 1400 بروزرسانی: 15 آذر 1400 گردآورنده: nagh.ir شناسه مطلب: 1839

به "اختلالات گفتاری ناشی از سکته مغزی به یاری توانبخشی شناختی درمان می گردد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "اختلالات گفتاری ناشی از سکته مغزی به یاری توانبخشی شناختی درمان می گردد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید