اسلامی: اجرای پروژه راه آهن رشت-آستارا آغاز شده

به گزارش ناق، وزیر راه و شهرسازی درباره راه آهن رشت-آستارا گفت: اجرای این پروژه آغاز شده و به خرید اراضی مربوطه اقدام کرده ایم.

اسلامی: اجرای پروژه راه آهن رشت-آستارا آغاز شده

به گزارش گروه اقتصادی خبرنگاران، محمد اسلامی در همایش همکاری های ایران و اتحادیه اوراسیا که صبح امروز در بندر انزلی برگزار گشت، گفت: توسعه تجارت و ترانزیت یکی از ضرورت های شکوفایی اقتصادی جمهوری اسلامی ایران است که در دولت دوازدهم مورد توجه ویژه قرار گرفته است؛ استراتژی ما در این دوره، در دستور کار قرار دادن گسترش راه های ترانزیتی و شبکه ریلی است یکی از پروژه هایی که به صورت کاملاً فعال در حال اجراست، اتصال راه آهن قزوین-رشت به بنادر انزلی، کاسپین و آستاراست که در دست اجراست؛ در همین دولت بندر کاسپین به شبکه سراسری ریلی متصل می شود.

وی با بیان اینکه پروژه اتصال انزلی به شبکه ریلی نیز در دست ساخت است، گفت: این پروژه را طبق زمان بندی که تعهد کرده ایم، اجرا خواهیم کرد همچنین راه آهن خواف-هرات که راه آهن ایران را به شبکه ریلی افغانستان متصل می کند و به زودی به بهره برداری می رسد همچنین راه آهن چابهار-زاهدان نیز در دست احداث است و کل قطعات راه آهن چابهار در سرانجام سال آینده به بهره برداری می رسد.

وزیر راه و شهرسازی با بیان اینکه شبکه های آزادراهی و بزرگراهی کشور نیز به گونه ای که شرق به غرب و شمال به جنوب کشور به یکدیگر متصل شوند، در حال ساخت است، ادامه داد: همه صاحبان کالا می توانند از ظرفیت مطمئن و پیوسته در حرکت این زیرساخت ها بهره مند شوند این ها جز مواردی است که در حوزه ژئوپلتیک ایران و اتحادیه اوراسیا محسوب می شود و می توانند ظرفیت ترانزیتی ایران توسعه روزافزون دهند.

اسلامی با تأکید بر اینکه سه کار موازی را همزمان در پیش داریم، یادآور شد: 1. در حال توسعه زیرساخت ها هستیم؛ 2. با ایجاد فرصت های هماهنگی و عضویت در شبکه های ریلی کشور های حوزه CIS و همچنین امضای تفاهم نامه های ریلی 4 و 5 جانبه با کشور های منطقه و تنظیم تعرفه های واحد حمل و نقل را در پیش گرفته ایم؛ 3. باید بتوانیم با ایجاد هماهنگی با همه دستگاه های مرتبط در حوزه ترانزیت، یک مدیریت واحد را در مرز ها اعمال کنیم تا حداقل توقف در سرانجامه ها وجود داشته باشد و بتوانند بدون توقف و با انجام سریع تشریفات قانونی، جابه جایی کالا صورت گیرد و شاهد توقف طولانی مدت کامیون هایی که بار صادراتی دارند در مرز های کشور نباشیم.

وی درباره راه آهن رشت-آستارا گفت: اجرای این پروژه آغاز شده و به خرید اراضی مربوطه اقدام کرده ایم؛ در حال خریداری این اراضی هستیم تا این پروژه را بتوانیم در چارچوب زمان بندی تعیین شده به اتمام برسانیم؛ این پروژه برای ما بسیار حائز اهمیت است و شبکه ریلی ما از طریق آذربایجان به روسیه متصل می شود آذری ها هم نسبت به اجرای این پروژه، علاقه مندی زیادی دارند.

اسلامی افزود: پروژه ریلی رشت-آستارا یک زمان بندی 48 ماهه داشت که تا کنون 10 ماه آن سپری شده است همه ظرفیت ها را به کار گرفته ایم تا این پروژه در قالب زمان بندی تعیین شده، به اتمام برسد.

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 27 آذر 1399 بروزرسانی: 27 آذر 1399 گردآورنده: nagh.ir شناسه مطلب: 1277

به "اسلامی: اجرای پروژه راه آهن رشت-آستارا آغاز شده" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "اسلامی: اجرای پروژه راه آهن رشت-آستارا آغاز شده"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید