الک کینگ در قصه های جزیره دلسوز و دوست داشتنی بود، دوبله جداگانه در شرایط کرونایی حس کار جمعی را ندارد

به گزارش ناق، دوبلور نقش الک کینگ در سریال قصه های جزیره از این شخصیت و شرایط فعلی دوبله می گوید.

الک کینگ در قصه های جزیره دلسوز و دوست داشتنی بود، دوبله جداگانه در شرایط کرونایی حس کار جمعی را ندارد

به گزارش خبرنگار حوزه رادیو و تلویزیون گروه فرهنگ و هنر خبرگزاری خبرنگاران، علی همت مومیوند صداپیشه 60 ساله کشورمان است. او با بیش از 35 سال سابقه کار دوبله،با صداپیشگی شخصیت هایی همچون مُصعب بن زبیر (جعفر دهقان/ سریال مختارنامه)، باب (باب اسفنجی)، الک کینگ (قصه های جزیره)، مغیره (سریال امام علی(ع)) و اسکندر خان(پهلوانان) برای مخاطبان شناخته شده است.

مومیوند در مصاحبه با خبرنگار خبرگزاری خبرنگاران با اشاره به شرایط سخت حضور در استودیوهای دوبله در این روزها گفت: به هرحال ما هم مثل همه مردم کشورمان با این شرایط نامطلوب درگیر هستیم. با وجود این محدودیت ها و این که دیگر مثل گذشته امکان تجمع صداپیشگان در استودیو وجود ندارد، کار ما سخت می گردد.

کار سخت مدیران دوبلاژ در زمانه کرونایی

وی اظهار کرد: در این میان وظیفه مدیر دوبلاژ و صدابردار سخت تر است، چون مجبورند فیلم ها را چند بار ببینند و کار همکاران صداپیشه را به صورت جداگانه ضبط نمایند.

این صداپیشه در ادامه اضافه کرد: از طرف دیگر، نهایتاً دو یا سه نفر امکان حضور در استودیو را دارند و نمی گردد به طور گروهی کار کرد. متأسفانه شرایط بیماری کرونا هم خیلی فرقی نکرده است.شاید برای بعضی از مردم عادی شده باشد و بی خیال باشند، اما نمی توان آن را شوخی گرفت. کار دوبله شرایط خاصی دارد؛ همه در یک اتاق و در فضای دربسته کار می کنیم و خطرات خاص خود را دارد.

مومیوند درباره حضور جداگانه دوبلورها در استودیو برای گفتن نقش هایشان نیز گفت: شاید هرکدام از همکاران من نظر خودشان را دراین باره داشته باشند، اما به نظر من، این حضور صداپیشگان در کنار همدیگر است که به کار حس و حال می دهد. وقتی همکاران کنار هم می نشینیم حس و حال خیلی بهتری دارد، بده بستان ها خیلی قشنگ تر می گردد؛ درواقع حس ما، نتیجه واکنش های شخصیت ها به یکدیگر است و از همدیگر حس می گیریم. دوبله یک کار مکانیکی و ماشینی نیست که هرکس بخواهد ساز خودش را جداگانه بزند و نداند که دیگران چه می گویند.

وی توضیح داد: همان طور که گفتم در این شرایط کار مدیران دوبلاژ سخت تر است و باید برای هدایت گویندگان وقت بیشتری بگذارد.

این صداپیشه درباره فعالیت این روزهای خود نیز گفت: با توجه به این که سرعت ضبط کارها پایین آمده، طبیعی است که تعداد فیلم ها و سریال هایی که کار می کنم هم کمتر گردد. من کار مدیریت دوبلاژ نمی کنم و فقط گوینده هستم. در دوبله چند کار سینمایی و سریال برای سازمان صداوسیما حضور داشتم. نسخه جدید کارتون فوتبالیست ها را با خانم ناظریان برای تلویزیون دوبله می کنیم. برای شبکه نمایش خانگی و وی.او.دی ها هم به روال قبل و البته با سرعت پایین هم مشغول دوبله هستیم.

قصه های جزیره؛ سریالی که ماندگار شد

مومیوند با اشاره به بازپخش سریال قصه های جزیره که این شب ها از شبکه تماشا روی آنتن می رود، درباره تجربه صداپیشگی در سریال قصه های جزیره به جای شخصیت الک کینگ (سدریک اسمت) نیز گفت: این سریال از مجموعه های تلویزیون پربیننده خارجی در چند دهه اخیر است. هم در زمان پخش آن در اواسط دهه هفتاد و هم در بازپخش هایی که از شبکه های گوناگون داشته همیشه بیننده خاص خودش را داشته است.

وی اضافه کرد: مدیر دوبلاژ این سریال سرکار خانم رفعت هاشم پور بودند و ایشان هم من را برای این نقش انتخاب کردند. در ابتدا نقش ژانت کینگ را ایشان و هتی کینگ را خانم شعشعانی می گفتند اما نمی دانم چه شد که نتوانستند کار را ادامه دهند و در نتیجه خانم رفعت پور خودشان جای شخصیت هتی کینگ صحبت کردند و نقش ژانت را به خانم صفی خانی دادند. هر دوی این بزرگواران هم بسیار خوب این نقش را دوبله کردند به ویژه خانم رفعت پور که واقعاً همچون کارهای دیگرشان فوق العاده بودند.

این صداپیشه درباره شخصیتی که در سریال قصه های جزیره صداپیشگی آن را به عهده داشت نیز گفت: شخصیت الک کینگ یک مرد خانواده دوست و دلسوز بود و هم کل مجموعه قصه های جزیره دوست داشتنی بود و برای همین مخاطبان با آن ارتباط برقرار کردند.با این که فاصله جغرافیایی، تاریخ و فرهنگ ما با فضای این سریال فاصله زیادی داشت؛ اما بینندگان واقعاً با آن ارتباط برقرار کردند.گویا آن چه بین اعضای آن خانواده و اهالی آن دهکده می گذشت، رویدادهای آشنایی بود که برای آنها هم رخ داده بود.

مومیوند گفت: وقتی دوبله این کار را آغاز کردم، واقعاً خودم هم فکر نمی کردم که سریال این قدر ماندگار گردد، اما به خاطر زحمات و توانایی های خانم هاشم پور و البته سایر همکاران که بسیار حرفه ای بودند، دیدیم که ماندگار شد. سریال قصه های جزیره در چند فصل فراوری شده بود و دوبله آن هم چند سال طول کشید و ما با شخصیت های آن زندگی کردیم.اما خوشحالم که نتیجه کار به این شکل درآمد و من هم توانستم سهم کوچکی در آن داشته باشم.

4104/پ

منبع: خبرگزاری دانشگاه آزاد آنا
انتشار: 12 شهریور 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: nagh.ir شناسه مطلب: 1057

به "الک کینگ در قصه های جزیره دلسوز و دوست داشتنی بود، دوبله جداگانه در شرایط کرونایی حس کار جمعی را ندارد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "الک کینگ در قصه های جزیره دلسوز و دوست داشتنی بود، دوبله جداگانه در شرایط کرونایی حس کار جمعی را ندارد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید