بالا نگاه کردن نوزاد؛ فرایند طبیعی رشد یا نشانه اوتیسم؟

به گزارش ناق، بالا نگاه کردن نوزاد و خیره شدن به سقف، تا سن چهار ماهگی بخشی از فرایند رشد بینایی اوست. اما پس از چهار ماهگی بایستی با دقت بیشتری رفتار نوزاد را تحت نظر داشت و در صورت ایجاد نگرانی به پزشک مراجعه کرد.

بالا نگاه کردن نوزاد؛ فرایند طبیعی رشد یا نشانه اوتیسم؟

خبرنگاران | سرویس مادر و کودک - آیا تا به حال به نوزاد خود نگریسته اید و اندیشیده اید که به چه فکر می نماید؟ نوزادان به اجسام ساده با نگاهی شگفت انگیز می نگرند، این نوع نگاه آن ها باعث می گردد که در ذهن شما سوال ایجاد گردد که چه فرآیند ها و ارتباطات نورونی در مغز در حال رشد آن ها در حال شکل گیری است. گاهی اوقات نوزادان برای ساعت ها به اجسام خیره می شوند. ممکن است بالا نگاه کردن نوزاد و خیره شدن به سقف برای مدت طولانی، برای شما نگران نماینده باشد. دلیل بالا نگاه کردن نوزاد و خیره شدن او به سقف چیست؟ چرا نوزاد این کار را می نماید؟

دلیل بالا نگاه کردن نوزاد

در مغز در حال رشد نوزادان، اتفاقات بسیاری در حال وقوع است. مری بیکر، پزشک متخصص بچه ها در مرکز پزشکی MemorialCard Saddleback در Laguna Hills، کالیفرنیا می گوید که دید بینایی نوزادان در حال تکامل است، به همین دلیل بیشتر آن ها به نور، حرکت و رنگ های متضاد جذب می شوند، از جمله سقف! او می گوید: رشد دستگاه بینایی نوزاد 6 تا 8 هفته طول می کشد تا بتواند بر چهره پدر و مادر خود تمرکز کند و آغاز به ترجیح دادن افراد به اشیای بی جان کند.

کاترین گریچن، پزشک تخصص بچه ها از بیمارستان مادران و بچه ها میلر در لانگ بیچ، کالیفرنیا می گوید: اگرچه نوزادان از بدو تولد می توانند ببینند، اما تمرکز آن ها بر روی اجسام و افراد دقیق نیست. او شرح می دهد نوزادان بیشتر روی اجسامی تمرکز می نمایند، که در فاصله 20 تا 30 سانتی متری مقابل چشمانشان قرار دارند. این فاصله چیزی در حدود فاصله دستان مادر تا صورت اوست، بدین ترتیب که وقتی نوزاد در دستان مادر قرار گرفته است، می تواند روی چهره او تمرکز کند. اجسام دورتر یا نزدیکتر از این فاصله برای نوزاد قابل تشخیص نیستند. با وجود تمرکز ضعیف بینایی نوزادان، به دلیل وجود جنبش و کنتراست در بالای سرشان، آن ها تمایل دارند برای مدت طولانی به سقف به خیره شوند.

کاترین گریچن ادامه می دهد: چشم انداز کودک به آرامی در طول شش تا هشت ماه اول تولد رشد می نماید، به همین دلیل اشیاء با کنتراست زیاد و اجسام متحرک توجه نوزاد را به خود جلب می نماید. او شرح می دهد: نوزادان به طور طبیعی به دنبال تجربیات حسی هستند تا به تحریک مغز در حال رشد آن ها یاری نمایند و یک شیء متحرک یا شیء دارای کنتراست بیشتر باعث تحریک شدید می گردد. مهم است که به یاد داشته باشید، اگر نوزاد شما بالا را نگاه می نماید و یا به سقف خیره می گردد، کاملا طبیعی است و به دلیل رشد بینایی نوزاد است. با این حال، بیکر پیشنهاد می نماید که پدر و مادر در جریان باشند که این بالا نگاه کردن نوزاد تا چه زمانی ادامه پیدا می نماید. او ادامه می دهد: بنابراین، بالا نگاه کردن نوزاد و خیره شدن او به سقف نگران نماینده نیست، اما اگر این رفتار تا سن 3 و 4 ماهگی نوزاد ادامه یابد، بایستی مساله را با پزشک متخصص بچه ها در میان بگذارید.

بیشتر بخوانید: بینایی نوزاد؛ سیر تکامل بینایی و عوامل هشدار دهنده

بالا نگاه کردن نوزاد و اوتیسم

اگر در اینترنت کلید واژه خیره شدن نوزاد به سقف یا بالا نگاه کردن نوزاد را جستجو کنید، نتایج متعددی در خصوص نشانه های اوتیسم در نوزادان به دست خواهید آورد. بسیاری از کارشناسان معتقدند هنگامی که بچه ها تمایل به خیره شدن و تماشای سقف داشته باشند، می تواند نشانه ای از وجود آن ها در طیف اوتیسم باشد. با این حال، با توجه به مقاله منتشره در نشریه TIME، تشخیص ابتلا به اوتیسم در بچه ها زیر 2 سال امکان پذیر نیست، زیرا آن ها هنوز در حال رشد مهارت های ذهنی و فیزیکی هستند. در این مقاله شرح داده شده که پزشکان می توانند از سن 18 ماهگی کودک، وجود نشانه های اوتیسم را آنالیز نمایند. اما از آنجایی که رشد هر کودکی با کودک دیگر متفاوت است، تشخیص اوتیسم در این سن بسیار سخت خواهد بود.

در پژوهشی که در نشریه Wednesday منتشر شده، محققان با استفاده از تکنولوژی ردیابی چشم دریافتند که بچه ها مبتلا به اوتیسم در سن 3 سالگی کمتر از بچه ها سالم به چهره افراد نگاه می نمایند. اما بر خلاف انتظار محققان، این تفاوت در نوزادان از بدو تولد دیده نشده و از چند ماه بعد آشکار می گردد.

پژوهشی دیگر که به صورت آنلاین در نشریه Nature منتشر شده است، بیان می نماید که نوزادانی که بعد ها مبتلا به اوتیسم شده اند، در سن 2 تا 6 ماهگی کمتر به چشم افراد نگاه می نموده اند. در مقابل، نوزادانی که به اوتیسم مبتلا نشده اند، تا حدود 9 ماهگی به طور فزاینده ای به چشم دیگران نگاه می نمایند.

نتایج این پژوهش همچنین نشان داد که بچه های که با گذشت زمان، به چهره و چشمان افراد کمتر و کمتر توجه می نمایند، دچار شدید ترین نوع اوتیسم می شوند.

مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری ها در امریکا، اعلام نموده است که تشخیص بیماری اوتیسم از میزان 1 کودک در 150 نفر در سال 2002 به 1 در 88 در سال 2008 افزایش یافته است. دلایل این امر معین نیست، اگرچه آگاهی بیشتر مردم و پزشکان از این اختلال و افزایش سن پدران در این امر دخیل هستند.

بیشتر بخوانید: علائم اوتیسم در بچه ها و راه درمان آن

سخن آخر

اگر نوزاد شما کمتر 4 ماه سن دارد و تمایل به خیره شدن به سقف دارد، نگران نباشید، این تنها مرحله ای از رشد دید بینایی اوست. اما اگر کودک شما بزرگتر است و نشانه هایی دارد که شما را نگران می نماید، بهتر است با پزشک متخصص بچه ها در میان بگذارید.

برگرفته از: romper و newyorktimes

منبع: setare.com
انتشار: 18 اسفند 1399 بروزرسانی: 18 اسفند 1399 گردآورنده: nagh.ir شناسه مطلب: 1432

به "بالا نگاه کردن نوزاد؛ فرایند طبیعی رشد یا نشانه اوتیسم؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "بالا نگاه کردن نوزاد؛ فرایند طبیعی رشد یا نشانه اوتیسم؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید