تحول بزرگ در واکسن کرونا، واکسنی که تزریقی نیست

به گزارش ناق، محققان دانشگاه آکسفورد که پیش از این ساخت واکسن کرونا را در دستور کار خود قرار داده بودند اینک روش جدیدی را برای استفاده از واکسن کرونا پیشنهاد نموده اند که در صورت تایید نهایی می تواند در مقیاس بسیار گسترده ای مورد استقبال مردم دنیا قرارب یگیرد.

تحول بزرگ در واکسن کرونا، واکسنی که تزریقی نیست

به گزارش خبرنگاران ، واکسن آکسفورد در میان انواع واکسن هایی که در جهان برای مقابله با کرونا ساخته شد پر بحث ترین و مشکل ساز ترین واکسن بود و با وجود گذشت ماه ها هنوز ایرادات مربوط به این واکسن برطرف نشده است.

مدت زمان زیادی طول کشید تا این واکسن به مرحله تایید نهایی برسد و و بعد از آن در رابطه با میزان اثرگذاری آن بحث و جدل هایی به وجود آمد. بسیاری از کشورها همچون فرانسه و آلمان آن را برای افراد بالای 65 سال مناسب ندانستند و از سوی دیگر اخبار متعددی در رابطه با آمبولی ریه و ایجاد لخته خون در بدن پس از تزریق این واکسن به گوش می رسید.

کار به جایی رسید که چند کشور تزریق این واکسن را تعلیق کردند.

در حالیکه ماهیت این واکسن همچنان زیر سوال میرود و محققان زیادی در رابطه با اثرگذاری آن هنوز تردید دارند مسئولان دانشگاه آکسفورد یک نظریه در رابطه با این واکسن را مطرح کردند که مربوط می گردد به نحوه استفاده از آن.

براساس گزارش دیلی میل واکسن کرونای آکسفورد می تواند به شکل دیگری غیر از تزریق مورد استفاده قرار بگیرد و آن هم استفاده از محتوای آن به شکل اسپری بینی است.

محققان دانشگاه آکسفورد ادعا می نمایند مایع واکسن آکسفورد اگر به جای تزریق به عنوان اسپری مورد استفاده قرار بگیرد تاثیر بیشتری دارد.

بر اساس این تحقیقات نوع اسپری واکسن آکسفورد، سلولهای ایمنی در ریه، گلو و بینی را بهتر مورد هدف قرار و آنها را مورد پوشش قرار می دهد به همین جهت نسبت به تزریق تاثیر بیشتری از خود بر جای می گذارد.

شرکت آسترازنکا که واکسن آکسفورد را فراوری می نماید برای آزمایش اولیه از سی بزرگسال استفاده کرد به این ترتیب که واکسن کرونا را به جای تزریق به بینی آنها اسپری کرد.

فراوری انبوه اسپری واکسن آکسفورد بسیار طولانی است چرا که فقط چهار ماه طول میکشد تا تاثیرات اسپری بینی واکسن آکسفورد بر روی این 30 بزرگسال تعیین گردد. بعد از آن نوبت به سایر آزمایشات بالینی می رسد.

در ادامه این مراحل هزاران نفر دیگر مورد آزمایش این اسپری واکسن قرار خواهد گرفت.

در صورتی که کلیه مراحل مربوط به آزمایش اسپری بینی آکسفورد موفقیت آمیز باشد برای بسیاری از مردمان جهان که ترس از سوزن و تزریق واکسن دارند خبر بسیار خوبی خواهد بود.

آکسفورد یکی از پر بحث ترین واکسن های کرونای جهان را ساخته است. از همان ابتدا با مسائل بسیار زیادی روبرو بود و هم اکنون تزریق آن در بسیاری از کشورهای جهان به مرحله تعلیق درآمده است چرا که باعث ایجاد لخته خون و آمبولی ریه می گردد.

واکسن ساخت دانشگاه آکسفورد را شرکت بزرگ داروسازی آسترازنکا فراوری میکند. با وجود عوارض متعددی که برای این واکسن عنوان می گردد هم اکنون به بسیاری از کشورهای جهان صادر شده است.

منبع: دیلی میل / مترجم: هیلدا حسینی خواه

منبع: جام جم آنلاین
انتشار: 8 اردیبهشت 1400 بروزرسانی: 8 اردیبهشت 1400 گردآورنده: nagh.ir شناسه مطلب: 1533

به "تحول بزرگ در واکسن کرونا، واکسنی که تزریقی نیست" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تحول بزرگ در واکسن کرونا، واکسنی که تزریقی نیست"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید