خاطره جالب بازیگر نقش شِمر از بازی در مختارنامه

به گزارش ناق، محمد فیلی بازیگر نقش شمر در سریال مختارنامه گفت: اولین سکانسی که مقابل دوربین رفتم تا نزدیک صبح طول کشید. وقتی تمام شد، آقای داوود میرباقری خسته نباشید را گفتند و رفتند. بعد از چند قدم، برگشت و رو به من پرسید: چی شده گنده بک؟!

خاطره جالب بازیگر نقش شِمر از بازی در مختارنامه

به گزارش فارس، محمد فیلی بازیگر نقش شمر در سریال مختارنامه در برنامه رادیویی پرانتز باز در پاسخ به این پرسش که داود میرباقری، کارگردان سریال مختارنامه از شما چه خواسته ای برای ترسیم شخصیت شمر داشت.

پاسخ داد: آقای میرباقری به نوعی شاعر است، یعنی متنی که ایشان نوشته اند، هم شعرگونه است و خیلی راحت می توانید با آن ارتباط برقرار کنید. ایشان هیچ وقت به بازیگرش نمی گوید که چه کاری را بکن و چه کاری را نکن، مگر اینکه اشتباه کند.

وی ادامه داد: میرباقری می گوید که شما کارت را انجام بده و من می بینم. اگر کارت درست بود که من حرفی با تو ندارم، اما اگر اشتباه و لغزشی داشتی من به تو می گویم و درستش می کنی.

یادم است سکانس اولی را که من کار کردم اینطور بود که با یاران شمر وارد خانه مختار می شدم و درِ آنجا در را با لگد می شکستم، وارد می شدم و نوکر مختار را می کشتم؛ مختار نبود و اهل و عیالش را دستگیر می کردم.

آن شب و آن سکانس خیلی پیچیده و سخت بود. وقتی کار را آغاز کردیم، تا نزدیک صبح جلو رفتیم. تمام شد و خسته نباشید را گفتند و رفتند.

من ماندم که خدایا چه شد و چرا هیچ چیزی به من نگفتند و رفتند؛ در حالی که اولین سکانس من است و اولین بار و اولین روزی است که جلوی دوربینشان رفته ام، اولین بار است که دارم برای ایشان کار می کنم.

فیلی گفت: میرباقری 10 قدمی که رفت، ظاهراً متوجه شده بود که من آنجا مانده ام و نمی دانم که باید چه کار کنم. او برگشت و عین دیالوگش این بود: چی شده گنده بک؟!

گفتم من متوجه نشدم که شما از این کاری که من کردم خوشتان آمد و خوب یا بد بود، چون هیچ ری اکشنی نداشتید. ایشان هم درپاسخ گفت که دوست داشتی برایت بشکن بزنم؟!

گفتم که نه، من انتظار این را هم نداشتم. حدود نیم ساعت در دکور کوفه چرخیدیم و برایم حرف زد. گفت که من اگر از کار یک بازیگری خوشم نیاید، ولش نمی کنم؛ جانش را به لبش می رسانم تا آن کار را بگیرم.

اگر هم چیزی نگفتم، مطمئن باش که خوب جلو رفته و کار و بازی و همه چیز خوب بوده است، نیازی نبوده که من چیزی بگویم. همین امر باعث شد که من قوت قلب بگیرم.

بازیگر نقش شمر ادامه داد: همان جا از ایشان پرسیدم که اگر شما از چیزی ناراحت شوید و من یا هر بازیگر دیگری نتوانیم انجامش دهیم، چه اتفاقی می افتد؟ گفت می نشینم و با همین پنجه ها دستم را در موهایم می کنم.

یعنی سرش را پایین می آورد و دستش را در موهایش می نماید. خدا را شکر تا روز آخری که من جلوی دوربین ایشان کار کردم، هیچ وقت این اتفاق نیفتاد و همواره راضی بودند، قوت قلب به من می دادند و این باعث می شد که من روز به روز کوشش کنم تا کارم را بهتر و درست تر انجام بدهم.

او گفت: البته آن لحن و بیان شمر را هم من یک مقداری ساخته بودم که صحبت کردن ها و دیالوگ هایم مثل همواره نباشد. درواقع حرف زدنم طوری باشد که به شخصیت شمر بخورد و فکر می کنم که بد هم نشد. یعنی فکر می کنم لحن و گویشی که داشتم مورد قبول واقع شده بود.

نیما رئیسی، مجری برنامه پرانتز باز از فیلی پرسید: من فکر می کنم شما در تمام آثاری که بازی کردید یا صدا سر صحنه بود و یا خودتان جای خودتان حرف زدید، درست است؟

و فیلی پاسخ داد: بله، همینطور است. برای مثال در روزی روزگاری صدا سر صحنه نداشتیم و به واحد دوبلاژ رفتم و جای خودم صحبت کردم، اما برای مختارنامه، چون صدابردار داشتیم، همه صدا ها سر صحنه گرفته می شد.

او ادامه داد: مدیر دوبلاژ روزی روزگاری هم آقای ژرژ پطرسی بودند. به جای زنده یاد جمشید لایق هم آقای رضایی صحبت کرد که خیلی هم خوب این کار را انجام داد. درواقع صدا طوری انتخاب شده بود که شبیه صدای خود بازیگر ها بود.

منبع: فرارو
انتشار: 17 اردیبهشت 1401 بروزرسانی: 17 اردیبهشت 1401 گردآورنده: nagh.ir شناسه مطلب: 1991

به "خاطره جالب بازیگر نقش شِمر از بازی در مختارنامه" امتیاز دهید

2 کاربر به "خاطره جالب بازیگر نقش شِمر از بازی در مختارنامه" امتیاز داده اند | 1 از 5
امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خاطره جالب بازیگر نقش شِمر از بازی در مختارنامه"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید