دختران ایرانی و تلویزیون تاجیکستان

به گزارش ناق، تیم ملی فوتبال زنان ایران روز گذشته در دیداری سخت و سخت برابر چین، یکی از مدعیان قهرمانی این دوره از رقابت ها شکست سختی خورد. شاگردان مریم ایراندوست که در بازی نخست پیروز به متوقف کردن هند، میزبان جام ملت های آسیا 2022 شده بودند، در بازی روز گذشته هفت بار دروازه شان باز شد و این شکست می توانست سنگین تر هم باشد.

دختران ایرانی و تلویزیون تاجیکستان

به گزارش شرق، در بازی روز گذشته دیگر نه خبری از سیوهای دیوانه کننده زهره کودایی، دروازه بان مطرح ایران بود و نه دیگر، تکل هایی در کلاس دنیای، از مدافعان سراسیمه ایران دیده شد. البته که نتیجه چندان غیرمنتظره نبود و اگر غیر از این می شد، باید از معجزه یا شگفتی حرف زد. با این وجود، صحبت های امیدوارکننده مریم ایراندوست، سرمربی تیم ملی فوتبال زنان ایران، در کنار نتیجه بازی روز نخست برابر هند، کمی سطح توقع را بالا برده بود؛ نه توقع برای بردن چین، یکی از قدرتمندترین تیم های زنان دنیا بلکه توقع برای اینکه ایران شکست سبک تری را تحمل می کرد.

به هر روی، چین که سابقه هشت بار قهرمانی در آسیا را در کارنامه داشت، در شرایطی برابر ایران، تیمی که برای اولین بار طعم حضور در جام ملت های را می چشید، قرار گرفت که از همان ابتدا تا انتهای دیدار، زمین و زمان را در دست داشت. ایران با توجه به اتفاقات فوتبالی رقم خورده در این گروه، تلاش کرده بود تا با پارک کردن اتوبوس جلوی دروازه، مانع از شکست سنگین شود؛ برنامه ای که نهایتا راه به جایی نبرد و تیم ملی هفت بار دروازه اش باز شد. شاید اگر ایران با همان چهار گلی که چین تایپه به چین بازی را واگذار کرده بود، این بازی را می باخت، امیدها برای صعود به مرحله بعدی بیشتر هم می شد. با این وجود اما هنوز روی کاغذ چیزی تمام نشده است.

شاگردان مریم ایراندوست فعلا از دو بازی یک امتیاز دارند و روی کاغذ بخت صعودشان به مرحله بعدی دست نخورده به جای مانده است. ایران در بازی سوم باید برابر یکی دیگر از تیم های قدرتمند این گروه یعنی چین تایپه به میدان برود. اگر آن بازی به سود ایران تمام شود، شانس صعود به مرحله حذفی این رقابت ها پابرجا خواهد بود.

در این دوره از رقابت ها، تیم ها در سه گروه چهار تیمی رقابت می کنند که از هر گروه، دو تیم نخست راهی مرحله بعدی می شوند و دو تیم برتر سوم هم این شانس را دارند تا به مرحله بعدی برسند. این موضوع درست همان جایی است که شانس ایران را زنده نگه می دارد. البته که تیم ملی زنان ایران برابر چین تایپه هم اصلا کار ساده ای ندارد و پیروزی برابر آن تیم هم چیزی در حد شگفتی خواهد بود.

با وجود نتیجه ای که روز گذشته رقم خورده اما همچنان نمی توان ارزش کاری را که دختران فوتبال ایران انجامش داده اند، زیر سؤال برد؛ آنها در روزهایی که اصلا وضعیتشان شباهتی به دیگر تیم های آسیایی نداشته ، پیروز شده اند جواز حضور در این تورنمنت را به دست بیاورند. از طرفی، این دختران با بی مهری یا با سیاست های پیچیده تلویزیون هم روبه رو شده و در شرایطی که پخش زنده این بازی ها می توانست انگیزه آنها را دوچندان کند، از این حیث بی بهره مانده اند.

البته که جور تلویزیون ایران را شبکه ورزش تاجیکستان کشیده و بازی های تیم ملی زنان ایران در این رقابت ها را پخش مستقیم می کند. اتفاقی که با توجه به هم زبانی گزارشگران این شبکه با فارسی زبان ها، به زیبایی آن اضافه کرده است. عجیب آنکه پخش فوتبال زنان در آسیا برای شبکه های تاجیکستانی که کننده ای در این رقابت ها ندارند، مهم تر از تلویزیون ایران است که چشمش را روی پخش این رقابت ها بسته است.

تاجیکستان با وجود کوچک تربودن از لحاظ وسعت و کم بودن نیروی انسانی در مقایسه با ایران، سرمایه گذاری قابل توجهی در بخش ورزش زنان کرده و با پوشش دادن بازی ها و تورنمنت های مختلف سعی در تشویق کردن بیشتر آنها برای رسیدن به سطوح بالاتر در آسیا را دارد. موردی که البته با سیاست های بحث برانگیزِ حاکم بر سیمای ایران در تعارض است. البته که در این بین اتفاق درخوری هم افتاده که ربطی به سیما ندارد و با همت صدا رقم خورده است.

برخلاف تلویزیون که پوشش بازی های دختران فوتبال ایران در آسیا را از قلم انداخته، رادیو ورزش با پوشش این مسابقات و البته اعزام گزارشگر زن به این باز ی ها، در این زمینه گام مثبتی برداشته است. هرچند گزارشگر اعزامی هم بیش از گزارش واقعیت ها در زمان پخش دیدار، سعی در تهییج تکراری و بعضا آزاردهنده بازیکنان دارد ولی این اقدام مثبتی از سوی رادیو در ایران است که نیاز به بازتاب بیشتر دارد.

منبع: فرارو
انتشار: 19 اردیبهشت 1401 بروزرسانی: 19 اردیبهشت 1401 گردآورنده: nagh.ir شناسه مطلب: 1993

به "دختران ایرانی و تلویزیون تاجیکستان" امتیاز دهید

2 کاربر به "دختران ایرانی و تلویزیون تاجیکستان" امتیاز داده اند | 1 از 5
امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "دختران ایرانی و تلویزیون تاجیکستان"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید