دلیل عمده گرانی اخیر مرغ، خروج جوجه های یک روزه از مرزها

به گزارش ناق، به گزارش خبرنگاران، کاظم خاوازی در حاشیه جلسه کمیسیون کشاورزی مجلس و در جمع خبرنگاران افزود: در حال حاضر قیمت گندم در بازار از قیمت محصولاتی، چون جو و ذرت ارزانتر شده و این موضوع نگران کننده است و امیدواریم که هر چه زودتر قیمت این محصول اصلاح شود.

دلیل عمده گرانی اخیر مرغ، خروج جوجه های یک روزه از مرزها

وی اضافه نمود: نگرانی های خود در خصوص قیمت گندم را با رئیس جمهور در میان گذاشته ام و ایشان تصمیم گیری در این خصوص را به جلسه شورای اقتصاد واگذار کردند که امیدواریم تا یک هفته، تکلیف قیمت گندم معین شود.

خروج غیر قانونی جوجه یکروزه

وزیر جهاد کشاورزی گفت: در دو روز گذشته متوجه این موضوع شدیم که از مرز های بانه و سقز، جوجه یکروزه از کشور خارج شده و این موضوع ضربه بزرگی به تولید گوشت و مرغ وارد کرده است.

کاظم خاوازی در جلسه کمیسیون کشاورزی مجلس اضافه نمود: موضوع خروج جوجه های یکروزه از کشور را با نهاد های مربوطه از جمله اطلاعات سپاه درمیان گذاشتیم و امیدواریم این موضوع به طور کلی برطرف شده باشد.

وی با اشاره به اینکه در سال گذشته بیشترین میزان جوجه ریزی صورت گرفت گفت:، اما باوجود این موضوع، بازار مرغ دچار مشکل شد که علل متفاوتی دارد.

خاوازی اضافه نمود: یکی از علت های مهم به هم ریختن بازار مرغ، قیمت گذاری های متفاوت این محصول در استان های مختلف بود که این موضوع باعث شد مثلا مرغی که می بایست از یزد به جنوب کرمان می رفت به دلیل قیمت بهتر به فارس برود و در آنجا به فروش برسد که این مسئله باعث به هم ریختن بازار مرغ و عدم تعادل در توزیع شد.

وزیر جهاد کشاورزی تاکید کرد: نکته دیگر، احتکار و انجماد است متاسفانه گروه های بزرگی دست به احتکار و انجماد زدند حتی برخی دستگاه ها که به بدنه حاکمیت وصل هستند و نباید دست به انجماد مرغ می زدند این کار را انجام دادند.

وی اضافه نمود: شرکت های قطعه بندی نیز سه شیفته کار کردند و به طوری که در مراجعه به فروشگاه ها مرغ قطعه بندی شده به میزان وفور بود، اما مرغ کامل یافت نمی شد. به این ترتیب هر چه مرغ به بازار تزریق می شد نیاز برطرف نمی شد.

وزیر جهاد کشاورزی ادامه داد: در حال حاضر عمده این مسائل برطرف شده هر چند هنوز نگران برخی حرکت های پنهان هستم، اما درحال حاضر یک و نیم برابر نیاز تهران، مرغ وارد بازار شده است.

اخبار بازارها را در سرویس بازار خبرنگاران دنبال کنید.

منبع: فارس

منبع: تجارت نیوز
انتشار: 5 اردیبهشت 1400 بروزرسانی: 5 اردیبهشت 1400 گردآورنده: nagh.ir شناسه مطلب: 1528

به "دلیل عمده گرانی اخیر مرغ، خروج جوجه های یک روزه از مرزها" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "دلیل عمده گرانی اخیر مرغ، خروج جوجه های یک روزه از مرزها"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید