بازخوانی یک جعبه سیاه

به گزارش ناق، یکی از پرونده های مهم سال 98 پرونده علیرضا زیباحالت منفرد جعبه سیاه پرونده بابک زنجانی بود که پس از رسیدگی به آن در سال 98، او به 25 سال حبس و رد مال محکوم شد.

بازخوانی یک جعبه سیاه

به گزارش خبرنگاران، پس از دستگیری بابک زنجانی متهم بزرگ اقتصادی در سال 92 و برگزاری جلسات دادگاه او و همدستانش، چندین بار نام علیرضا زیبا حالت منفرد در جلسات دادگاه مطرح و از او به عنوان جعبه سیاه اقدامات مجرمانه بابک زنجانی نام برده شد.

پفراینده بابک زنجانی یکی از مهمترین پفراینده های اقتصادی در سال های اخیر است که از سال 92 تا به امروز که 6 سال از این پفراینده گذشته، هنوز حکم پفراینده اجرا نشده است. یکی از افراد مرتبط با بابک زنجانی، علیرضا زیباحالت منفرد متولد 20 آبان 1352 در تهران بود که به جعبه سیاه پفراینده بابک زنجانی معروف شد. علیرضا زیباحالت منفرد متهم دستگیر شده، جعبه سیاه فعالیت های مجرمانه بابک زنجانی بود که در خصوص اخذ مجوز فعالیت و خرید بانک FIIB توسط متهم اصلی پفراینده محسوب می شد.

بیست و ششم دی ماه سال 95 اداره کل امور بین الملل قوه قضائیه در اطلاعیه ای خبر استرداد یکی از متهمان پفراینده فساد نفتی را منتشر کرد. در این اطلاعیه آمده بود که متهم ع. ز یکی از متهمان اصلی پفراینده فساد بزرگ نفتی است که بامداد روز یکشنبه 26 دی سال 95 به کشور مسترد شد. متهم مذکور که به دستور شعبه ششم بازپرسی دادسرای ناحیه 28 تهران تحت تعقیب بین المللی قرار گرفته بود، توسط پلیس بین الملل ناجا با همکاری سایر نهادها به کشور مسترد شد. درخواست استرداد متهم ابتدا به کشور مالزی ارسال و در آنجا دستگیر شد، لیکن استرداد وی ناکام ماند تا اینکه در کشور دیگری شناسایی و دستگیر شد.

متهم علیرضا زیباحالت منفرد پس از دستگیری بابک زنجانی، از ورود به کشور امتناع کرد. او در سال 1389 با بابک زنجانی آشنا می شود و به لحاظ نفوذی که در کشور مالزی داشت، به گونه ای که مقام مشورتی داتو را دریافت نموده بود، پیروز می شود مجوز فعالیت بانک اف. آی. آی. بی (First Islamic international bank) را برای اقدامات مجرمانه زنجانی اخذ نماید.

متهم با استفاده از ارتباطات خود و اخذ پانصد میلیون تومان، حق الزحمه، بانک مذکور را به مبلغ چهار میلیون دلار برای بابک زنجانی خریداری می کند. بابک زنجانی همچنین با خرید بانک کنت در تاجیکستان و با توجیه فراهم شدن زمینه پرداخت دستمزد پیمانکاران شرکت ملی نفت در خارج از کشور، پیروز می شود دو بانک مذکور را به مبلغ یکصد و شصت میلیون یورو به بانک ملت واگذار کند.

در همان زمان دستگیری از متهم زیباحالت منفرد اموالی شامل چندین ملک و آپارتمان، یک دستگاه بنز پانصد و یک تخته فرش یک میلیارد تومانی توقیف می شود.

طبق اعلام جعفری دولت آبادی دادستان وقت تهران، این فرد در خرید و فروش محموله های نفتی بابک زنجانی نقش داشته و پس از تأسیس بانک اف. آی. آی. بی در واقع پروژه بابک زنجانی تکمیل شد؛ چراکه این پروژه یک بانک کم داشت که با کمک ع. ز. م خریداری شد تا در بستر آن، بابک زنجانی اقدامات مجرمانه اش را انجام دهد. متهم مذکور محموله های نفت دریافتی توسط بابک زنجانی از وزارت نفت را از طریق یک شخص هندی تبار، به شرکت هایی از جمله العقیلی در امارات می فروخته است که با تحقیق از این متهم، سرنخ های لازم برای کشف وجوه حاصل از فروش محموله های نفتی به بابک زنجانی به دست می آید. 19 آبان ماه سال 97 کیفرخواست علیرضا زیباحالت منفرد جعبه سیاه (نقطه تاریک) پفراینده بابک زنجانی صادر شد و رسیدگی به این پفراینده در شعبه 15 دادگاه انقلاب به ریاست قاضی صلواتی در سال 98 آغاز شد.

در اولین و دومین جلسه دادگاه در شعبه 15 دادگاه انقلاب به ریاست قاضی صلواتی که بدون حضور رسانه ها برگزار شد، کیفرخواست 98 صفحه ای پفراینده توسط نماینده دادستان قرائت شد.

طبق اعلام قاضی صلواتی در دادگاه، پس از اینکه رسیدگی به پفراینده مفسد اقتصادی بابک زنجانی به سرانجام رسید، آقای زیبا حالت منفرد متواری بوده است. متهم در کشور دومینیکا با تلاش شبانه روزی سربازان گمنام امام زمان (عج) و همکاری پلیس اینترپل دستگیر شده است. متهم سفیر دومینیکا در کشور مالزی بوده است که مطابق مقررات این کشور مقام پادشاهی داشته و در ضمنً مدیریت شرکت های نفتی متهم بابک زنجانی را برعهده داشته است.

طبق کیفرخواست صادره، علیرضا زیباحالت منفرد متهم است به مشارکت در اخلال عمده و کلان در نظام اقتصادی کشور همراه با مفسد اقتصادی محکوم به اعدام، مشارکت در کلاهبرداری از شرکت HK و پولشویی به مبلغ یک میلیارد و 200 میلیون یورو.

در سومین جلسه دادگاه در 30 اردیبهشت ماه سال 98، طبق اعلام رئیس شعبه 15 دادگاه انقلاب، متهم در کشور دومینیکا با تلاش شبانه روزی سربازان گمنام امام زمان (عج) و همکاری پلیس اینترپل دستگیر شد. متهم سفیر دومینیکا در کشور مالزی بود که مطابق مقررات این کشور مقام پادشاهی داشته و در ضمنً مدیریت شرکت های نفتی متهم بابک زنجانی را برعهده داشته است.

علیرضا زیباحالت منفرد در دفاع از خود گفت: من اعتراف می کنم در کشوری غیر از وطنم و به نفع وطنم ممنوعیت های ناشی از تحریم ها را نقض کردم. من توانمند بودم که در راستای خدمت به وطن در مسیری قرار گیرم که آن را امروز دکترین تحریم می نامیم، پیدا کردن بانک در زمان تحریم برای یک ایرانی که مورد وثوق وزیران وقت و برخی از نمایندگان مجلس بود چگونه طرح اتهام بسترسازی برای جلب و کلاهبرداری برای من عنوان شد. من با اعتماد به اینکه بابک زنجانی در حال دور زدن تحریم های بین المللی است و مورد وثوق است این اقدام را انجام دادم، بنده به هیچ عنوان نیتی جز آنکه عرض کردم نداشتم و از طرفی هیچ گونه علّی و معلولی با همکاری بنده و اتهامات بابک زنجانی وجود نداشته است. متأسفانه آنچه بازپرس بنده از آن به عنوان تحصیل مال از طریق نامآغاز ارائه نموده اند، دستمزد بنده بوده است.

در چهارمین جلسه رسیدگی به اتهامات علیرضا زیبا حالت منفرد معروف به جعبه سیاه پفراینده بابک زنجانی در اول خردادماه 98 قاضی صلواتی خطاب به زیباحالت منفرد گفت: 60 میلیون دلار بابت ذخیره نفت ها به جیب زده اید.

علیرضا زیباحالت منفرد در چهارمین جلسه دادگاه در دفاع از خود خطاب به قاضی صلواتی گفت: سوابق شما نشان می دهد شخص با تجربه ای هستید. آیا کیفرخواست با این میزان تناقض دیده اید؟ من از ایران مهاجرت کردم اما همواره قلبم برای ایران می تپید. داشتن پاسپورت دیپلماتیک برای من ارزش داشت اما ایرانی بودن ارزش بیشتری برایم ارزش داشت.

نماینده دادستان نیز گفت که حلقه نهایی جهت اینکه بابک زنجانی به نیت مجرمانه خود برسد شما هستید و اگر متواری نبودید در پفراینده اصلی به پفراینده شما رسیدگی می شد که متهم زیبا حالت منفرد پاسخ داد: من متواری نبودم و 15 سال است که خارج از کشور و مقیم کشور مالزی هستم.

در پنجمین جلسه دادگاه در 5 خردادماه 98 رسول کوهپایه زاده وکیل بابک زنجانی با حضور در جلسه دادگاه گفت: زیبا حالت منفرد با مظلوم نمایی منکر نقش خود در پفراینده می شود. موکل من 6 سال است در زندان به سر می برد و عبرت گرفته است. دفاعیات امروز ما نافی رأی قطعی شعبه صادره نیست و ما در مقابل رأی صادره دادگاه تسلیم هستیم و آقای بابک زنجانی بدهکار است و تا ریال آخر بدهی خود را باید پرداخت کند.

در ششمین و آخرین جلسه دادگاه در 11 خردادماه سال 98، علیرضا زیباحالت منفرد در آخرین دفاع از خود گفت: زنجانی مورد وثوق شخصیت های نظام بود چرا من نباید به وی اطمینان می کردم. چه انتظاری از من بی سواد می رفت که در کشور غریب به ایشان اطمینان نکنم. من از هیچیک از اقدامات مجرمانه زنجانی اطلاع نداشتم. حتی یکسال قبل از بازداشت او نیز رابطه ام را با ایشان قطع کردم.

منفرد در خصوص اتهام آب ریختن در نفت ها نیز گفت: من تا حالا یک نفت کش را از نزدیک ندیدم چطور امکان دارد در نفت آب ریخته باشم. همچنین من هیچ وقت بانک تأسیس نکردم که بستر جرم محیا شود. آیا اگر بانک من کار درست انجام می داد از من تقدیر می کردید. من از هیچ یک از اقدامات مجرمانه زنجانی اطلاع نداشتم. حتی یکسال قبل از بازداشت او نیز رابطه ام را با ایشان قطع کردم. من مثل شرکت hk قربانی هستم و دیگر دفاعی از خود ندارم.

با ارائه آخرین دفاعیات علیرضا زیباحالت منفرد، قاضی صلواتی ختم دادرسی را اعلام کرد و گفت: حکم این پفراینده در مهلت قانونی صادر خواهد شد.

27 شهریورماه سال 98 اعلام شد علیرضا زیباحالت منفرد به تحمل حبس، پرداخت جزای نقدی و رد مال محکوم شده و رای صادره بدوی و قابل تجدید نظر خواهی در دیوان عالی کشور است.

غلامحسین اسماعیلی در نشست خبری 30 مهرماه سال 98 در پاسخ به سوالی درباره اینکه آیا حکم پفراینده زیباحالت منفرد معروف به جعبه سیاه پفراینده بابک زنجانی صادر شده است؟ گفت: در این پفراینده حکم بدوی صادر شده و منتهی به محکومیت شده و محکومیت سنگین است. از آنجا که پفراینده جزو پفراینده های عادی بود و جزو پفراینده های ویژه اقتصادی دادگاه انقلاب نبود و قطعیت نیافته، از بیان جزییات معذوریم. ان شاءالله با قطعی شدن حکم توسط دیوان عالی اطلاع رسانی می شود.

براساس این گزارش، نهایتا در 15 بهمن ماه سال 98، اسماعیلی اعلام کرد: آقای علیرضا زیباحالت منفرد که برخی از رسانه ها به عنوان جعبه سیاه پفراینده بابک از او یاد کردند با تاخیر دستگیر شد و بعد از دستگیری تحقیقات و فرایند محاکمه انجام شد. حکم در دیوان عالی تایید شده است. او به جرم مشارکت عمده و کلان در نظام اقتصادی و مشارکت کلاهبرداری شبکه ای از شرکت نفتی اچ کی به مبلغ یک و دو دهم میلیارد یورو به 25 سال حبس و استرداد کلیه اموال منقول وغیرمنقول و وجوه حاصل از کلاهبرداری و رد آن در حق شرکت ملی نفت جمهوری اسلامی ایران و شرکت اچ کی و به جزای نقدی معادل مال کلاهبرداری شده، محکوم شده و این حکم قطعیت یافته و در حال اجراست.

براساس این گزارش، آیا با اجرای حکم پفراینده علیرضا زیباحالت منفرد، حکم بابک زنجانی به اجرا در می آید یا خیر؟

پاسخ به این سوال در آینده تعیین خواهد شد.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 19 اردیبهشت 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: nagh.ir شناسه مطلب: 852

به "بازخوانی یک جعبه سیاه" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "بازخوانی یک جعبه سیاه"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید