راجع به ویتامین E چه میدانید؟

به گزارش ناق، در میان ویتامین های مختلفی که مورد احتیاج بدن انسان هستند، ویتامین E از اهمیت ویژه ای برخوردار است. از اصلی ترین خواص ویتامین ای می توان به عملکردش به عنوان آنتی اکسیدان اشاره نمود. شما می توانید با مصرف مداوم و منظم این ویتامین به وسیله مکمل ها و رژیم غذایی مناسب، سیستم ایمنی بدنتان را تقویت کنید.

راجع به ویتامین E چه میدانید؟

ویتامین E

اگر به شما می گفتم ویتامینی وجود دارد که نقش آنتی اکسیدان بازی می نماید، از آسیب رادیکال های آزاد جلوگیری می نماید، به چربی های خاص بدن که برای سلامت شما حیاتی است و به طور طبیعی باعث کند شدن پیری می گردد نیز یاری می نماید باور می کردید؟ این ها خصوصیات ویتامین E است.

سایر مزایای ویتامین E شامل نقش آن به عنوان ویتامین مهم در محلول چربی است که برای عملکرد مناسب بسیاری از اندام ها، فعالیت های آنزیمی و فرآیندهای عصبی مورد احتیاج است.

مزایای استفاده از غذاهای غنی از ویتامین E میتواند شامل درمان و پیشگیری از بیماری های قلب و عروق خونی مانند درد قفسه سینه، فشار خون بالا و شریان های مسدود شده یا سخت باشد. ویتامین E تنها در غذاهای گیاهی، از جمله روغن های خاص، آجیل، غلات، میوه ها و گندم یافت می گردد. بعلاوه مکمل آن نیز در دسترس است.

بنابراین بیایید ببینیم چگونه می توان تمام این مزایای عالی ویتامین E را با غذاهای حاوی ویتامین E و مکمل ها کسب کرد.

فواید ویتامین ای (E)

تعادل کلسترول
کلسترول یک ماده طبیعی است که به وسیله کبد فراوری می گردد و بدن برای عملکرد مناسب سلول ها، اعصاب و هورمون ها به آن احتیاج دارد. هنگامی که سطح کلسترول در شرایط طبیعی واقع شده است، متعادل، طبیعی و سالم است. وقتی کلسترول اکسید می گردد خطرناک می گردد.

مطالعات نشان داده اند ایزومرهای خاصی از ویتامین E به عنوان یک آنتی اکسیدان محافظتی به مبارزه با اکسیداسیون کلسترول می پردازند. این به این دلیل است که آنها می توانند با آسیب های رادیکال آزاد در بدن، که منجر به اکسیداسیون کلسترول می گردد، مبارزه نمایند.

ایزومرهای توکوترینول ویتامین E سه پیوند دوگانه دارد که به دلیل توانایی آنها در کاهش فعالیت آنزیمی که فراوری / سنتز کلسترول را کنترل می نماید (HMG-CoA ردوکتاز) اثر مثبت بر سلامت قلب و عروق دارد.

ایزومرهای توکوترینول بعلاوه می توانند از چسبندگی سلول جلوگیری نمایند و بنابراین پیشرفت آترواسکلروز یا سخت شدن / ضخیم شدن شریان ها را کاهش می دهند. توجه داشته باشید که ویتامین E مصنوعی مزایای ویتامین ای طبیعی را ندارد. در حقیقت مقدار زیاد آلفا توکوفرول با فعالیت کلسترول دلتا و گاماtocotrienols تداخل می نماید.

مبارزه با رادیکال های آزاد و جلوگیری از پیشروی بیماری
رادیکال های آزاد به مبارزه می پردازند و سلول های سالم را در بدن شما تجزیه می نمایند و موجب بیماری قلبی و سرطان می گردد.

این مولکول ها به طور طبیعی در بدن شما ایجاد می گردد و وقتی اکسید می شوند خسارات جدی ایجاد می نمایند. برخی از ایزومرهای ویتامین E آنتی اکسیدان قوی هستند و توانایی کاهش آسیب های رادیکال های آزاد دارند، از التهاب جلوگیری می نمایند، باعث کاهش سرعت پیری می شوند و از بیماری های قلبی جلوگیری می نمایند.

مطالعات نشان داده است ویتامین e باعث افزایش ایمنی، یاری به جلوگیری از بیماری های جدی می گردد.

تحقیقات اخیر نشان می دهد برای افزایش ایمنی و اثرات آنتی اکسیدانی، ایزومرهای alpha-tocotrienol ، gamma-tocotrienol و به دلایل ضعیف تر، delta-tocotrienol ، بیشترین تاثیر را دارند.

ترمیم پوست آسیب دیده
ویتامین E با تقویت دیواره های مویرگی و بهبود رطوبت و کشش، به عنوان یک ماده مغذی طبیعی ضد پیری در بدن عمل نموده و به پوست یاری می نماید.

مطالعات نشان داده اند که ویتامین E التهاب را در بدن و پوست کاهش می دهد و باعث حفظ پوست سالم و جوان می گردد. این خواص آنتی اکسیدانی هنگامی که در معرض سیگار یا اشعه ماوراء بنفش نور خورشید هستید در جهت محافظت در برابر سرطان پوست مفید است.

ویتامین E و ویتامین C در برابر اشعه ماوراء بنفش و التهاب پوست به مبارزه می پردازند و می تواند در کاهش علائم آکنه و اگزما مفید باشد. ویتامین E بعلاوه به فرایند بهبود پوست یاری می نماید. این ماده به وسیله لایه اپیدرمی پوست جذب می گردد و می تواند برای درمان آفتاب سوختگی استفاده گردد. آفتاب سوختگی یکی از دلایل اصلی سرطان پوست است.

از آنجایی که ویتامین ای سرعت بازسازی سلول را افزایش می دهد، می توان آن را برای درمان زخم، آکنه و چین و چروک استفاده کرد. این ویتامین باعث می گردد پوست شما سالم تر و جوان تر باشد.

ضخیم شدن مو
از آنجا که ویتامین E آنتی اکسیدان قوی است، به کاهش آسیب های محیطی به موهای شما یاری می نماید. بعلاوه می تواند گردش خون را به پوست سر افزایش دهد.

روغن ویتامین E می تواند رطوبت طبیعی پوست شما را حفظ کند و از خشکی پوست جلوگیری می نماید.

این روغن بعلاوه باعث می گردد موهای شما سالم تر و تازه تر گردد. اگر حس می کنید موهایتان خشک هستند می توانید چند قطره روغن ویتامین E بر روی آن ها قرار دهید.

تعادل هورمونی
ویتامین E میتواند نقش مهمی در حفظ تعادل سیستم غدد درون ریز و عصبی داشته باشد. علائم عدم تعادل هورمونی ممکن است شامل PMS، افزایش وزن، آلرژی، عفونت های دستگاه ادراری، تغییرات در پوست، اضطراب و خستگی باشد. با تعادل هورمونی، وزن شما ثابت می ماند، چرخه قاعدگی منظمی خواهید داشت و احساس انرژی بیشتری می کنید.
به علائم PMS یاری می نماید
مصرف مکمل ویتامین E دو تا سه روز قبل و دو تا سه روز پس از یک دوره قاعدگی می تواند گرفتگی عضلات، اضطراب و سایر علائم PMS را کاهش دهد.

ویتامین E می تواند شدت و مدت درد را کاهش دهد و می تواند خونریزی قاعدگی را کاهش دهد. این کار با تنظیم متعادل هورمون های شما به طور طبیعی انجام می گردد و به حفظ چرخه قاعدگی نیز یاری می نماید.

بهبود بینایی
ویتامین E به کاهش خطر دژنراسیون ماکولا مرتبط با سن یاری می نماید که دلیل شایع نابینایی است. به خاطر داشته باشید، برای تاثیر مناسب ویتامین E ، باید ویتامین C، بتا کاروتن و روی به مقدار کافی مصرف گردد. بعلاوه معین شده است که مصرف روزانه ویتامین E و ویتامین A به مقدار زیاد باعث بهبود بینایی در افراد مبتلا به جراحی چشم لیزر می گردد.
یاری به افراد مبتلا به بیماری آلزایمر
تحقیقات نشان می دهد فعالیت ضد التهابی توکوترینول ها در حفاظت از بیماری آلزایمر یاری می نماید. ویتامین E باعث کاهش سرعت ضعف حافظه و کاهش عملکرد در افراد مبتلا به بیماری آلزایمر می گردد. بعلاوه باعث تاخیر از دست دادن استقلال و احتیاج به مراقب یا یاری می گردد. ویتامین E همراه با ویتامین C خطر ابتلا به زوال عقل را کاهش می دهد.

ویتامین E در چیست

بیشتر مردم مطلع نیستند که ویتامین E به هشت ترکیب، چهار توکوفرول و چهار تاکوترینول گفته می گردد.

دریافت ویتامین E به مقدار کافی برای افراد خیلی جوان (جنین یا نوزاد)، سالمندان و زنان باردار ضروی است. توصیه می گردد بزرگسالان در روز 15 میلی گرم ویتامین ای مصرف نمایند. موادغذایی حاوی ویتامین E عبارتند از:

دانه های آفتابگردان
1 فنجان - 33.41 میلی گرم (220 درصد)
بادام
1 فنجان - 32.98 میلیگرم (218 درصد)
فندق
1 فنجان - 20.29 میلیگرم (133 درصد)
گندم
1 فنجان دشت، نشتی - 18 میلی گرم (120 درصد)
انبه
1 عدد- 3.02 میلیگرم (20 درصد)
آووکادو
یک عدد- 2.68 میلیگرم (18 درصد)
کره کدو
1 فنجان پخته شده و کدو مخروطی - 2.64 میلی گرم (17 درصد)
بروکلی
1 فنجان پخته شده - 2.4 میلی گرم (12 درصد)

مقدار مصرف ویتامین E در روز

توصیه هایی برای گروه های سنی مختلف در زیر آورده شده است:
بچه ها
1-3 سال، 6 میلی گرم در روز (9 IU)

4-8 سال، 7 میلی گرم در روز (10.4 IU)

9-13 سال، 11 میلی گرم در روز (IU 16.4)

زنان
14 سال و بالاتر، 15 میلی گرم در روز (22.4 IU)

باردار، 15 میلی گرم در روز (22.4 IU)

شیرده، 19 میلی گرم در روز (IU 28.5)

مردان
14 سال و بالاتر، 15 میلی گرم در روز (22.4 IU)

بهتر است پیش از مصرف ویتامین ای (بیش از مقدار توصیه شده) با پزشک خود صحبت کنید.

به یاد داشته باشید که به دلیل اینکه ویتامین E محلول در چربی است، مکمل ها به همراه غذا بهتر جذب می شوند و انجمن قلب آمریکا توصیه می نماید آنتی اکسیدان ها، از جمله ویتامین E، با رژیم غذایی سالم و متعادل که در آن میوه ها، سبزیجات و غلات کامل زیاد است همراه باشد. دریافت ویتامین از مواد غذایی بهتر است زیرا مصرف بیش از حد آن به وسیله رژیم غذایی کاری سخت است.

علائم کمبود ویتامین E

کمبود ویتامین E (به معنی مصرف تمام ایزومرها) معمولا امری نادر به نظر می رسد وهنگامی که با آن روبرو می شوید فکر می کنید به خاطر رژیم غذایی نامناسب نیست. با این حال، برخی از کارشناسان معتقدند امروزه بسیاری از مردم ویتامین E کافی را از رژیم غذایی خود به شکل طبیعی دریافت نمی نمایند، به خصوص، tocotrienols.

شرایط خاصی وجود دارد که ممکن است به کمبود ویتامین E منجر گردد (به دلیل ناکامی در نحوه جذب مواد مغذی). یک نوزاد نارس که وزنی کمتر از 3.5 پوند دارد، در معرض خطر کمبود ویتامین E واقع شده است، اما متخصص اطفال در مراقبت از نوزادان به طور معمول احتیاجهای تغذیه ای نوزاد را ارزیابی می نماید.

افراد مبتلا به مسائل جذب چربی، که یک مشکل رایج برای کسانی است که با بیماری التهابی روده مبارزه می نمایند، ممکن است در برخی موارد با کمبود ویتامین E نیز روبرو شوند.

افرادی که دارای کمبود ویتامین ای هستند رژیم غذایی نامناسبی در زمینه چربی دارند؛ زیرا همانطور که در بالا ذکر شد، چربی برای جذب ویتامین E مورد احتیاج است. این افراد شامل افرادی هستند که دارای فیبروز کیستیک هستند، جراحی بای پس معده انجام داده اند و یا افرادی هستند که دارای مسائلی مانند بیماری کرون، بیماری کبد یا نارسایی لوزالمعده هستند.

نشانه های کمبود عبارتند از از دست دادن هماهنگی عضلات و اختلال بینایی و گفتار.

عوارض جانبی ویتامین E

برترین حالت دریافت ویتامین E به وسیله دهان یا پوست است. بیشتر افراد در هنگام مصرف دوز توصیه شده هیچ عارضه جانبی را تجربه نمی نمایند، اما در دوزهای بالا عوارض جانبی وجود دارد. ویتامین E هنگام مصرف در مقادیر بسیار زیاد، مخصوصا در افراد مبتلا به بیماری هایی مانند بیماری قلبی یا دیابت، خطرناک است. اگر از این مسائل رنج می برید، روزانه IU 400 و یا بیشتر مصرف نکنید.

برخی مطالعات نشان می دهند که مصرف دوزهای بالا ویتامین E که بین 300 تا 800 واحد در روز است، ممکن است احتمال ابتلا به سکته مغزی شدید را به مقدار 22 درصد افزایش دهد. یکی از عوارض جدی ویتامین E، افزایش خطر خونریزی، به ویژه در مغز است.

از مصرف مکمل های حاوی ویتامین E یا هر گونه ویتامین آنتی اکسیدان دیگر بلافاصله قبل و بعد از آنژیوپلاستی بپرهزید. به نظر می رسد این ویتامین ها با ترمیم و بهبود تداخل دارند بنابراین حتما با پزشک خود در مورد مصرف آن ها مشورت کنید.

مضرات مصرف زیاد مکمل ویتامین E

مکمل های با ویتامین E بسیار بالا می تواند به طور بالقوه منجر به نگرانی های زیر گردد:

نارسایی قلبی در افراد مبتلا به دیابت

بدتر شدن اختلالات خونریزی

افزایش شانس سرطان ریه، گردن و پروستات

افزایش خونریزی در طول و بعد از جراحی

افزایش احتمال مرگ پس از حمله قلبی یا سکته مغزی

یک مطالعه نشان داد مکمل های ویتامین E بعلاوه می توانند برای زنانی که در مراحل اولیه بارداری هستند، مضر باشند. زنانی که در طول هشت هفته اول حاملگی از مکمل های ویتامین E استفاده می کردند، نقایص قلب مادرزادی را مشاهده کردند.

دوزهای بالا ویتامین E نیز گاهی ممکن است به حالت تهوع، اسهال، گرفتگی معده، خستگی، ضعف، سردرد، تاری دید، خارش، کبودی و خونریزی منجر گردد.

ویتامین E موضعی می تواند پوست برخی افراد را تحریک کند، بنابراین ابتدا یک مقدار کوچک را امتحان کنید و مطمئن شوید حساسیت ندارید.

منبع: سایت مجله سلامت

منبع: راسخون
انتشار: 19 آبان 1400 بروزرسانی: 19 آبان 1400 گردآورنده: nagh.ir شناسه مطلب: 1815

به "راجع به ویتامین E چه میدانید؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "راجع به ویتامین E چه میدانید؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید