رحیمی: پارک های علم و فناوری استانی گسترش یابند

به گزارش ناق، معاون پژوهش و فناوری وزارت علوم، تحقیقات و فناوری بر لزوم گسترش پارک های علم و فناوری استانی در کشور تاکید کرد.

رحیمی: پارک های علم و فناوری استانی گسترش یابند

به گزارش گروه دانشگاه خبرنگاران، رحیمی معاون پژوهش و فناوری وزارت علوم، تحقیقات و فناوری در نشست روسای پارک های علم و فناوری که به میزبانی پارک فناوری اطلاعات و ارتباطات (فاوا) برگزار شد، با اشاره به آغاز سفر های استانی در راستای ساماندهی دانشگاه ها و پارک های علم و فناوری گفت: در چند سال اخیر جزو پنج کشوری هستیم که بالاترین رشد کیفی مقالات در دنیا را داشته است.

وی توضیح داد: رتبه کیفی کشورمان یعنی میزان استنادات به مقالات نیز به 15 رسیده است؛ این در حالی است که تا چند سال گذشته رتبه ایران دراین زمینه 30 بود.

معاون پژوهش و فناوری وزارت علوم در بخش دیگری از سخنانش خاطرنشان کرد: در یک دهه اخیر موضوع توسعه فناوری به مدد دانش رواج یافته است. همچنین سازوکار های تبدیل علم به فناوری و سپس فناوری به محصول در کشور فراهم شده که پارک های علم و فناوری نقش محوری در این زمینه دارند.

به گفته وی، در حوزه توسعه فناوری هنوز اوایل راه هستیم و علاوه بر نهاد های فناور، نقش پذیران دیگری وجود دارند که به همکاری آنان نیاز است.

دکتر رحیمی با تاکید بر لزوم گسترش پارک های علم و فناوری استانی گفت: سیاست این است که در هر استان یک پارک جامع داشته باشیم و باید در جهتی حرکت کنیم که رئیس پارک استان به استاندار فناوری استان تبدیل شود.

وی نسبت به عملکرد خلاقانه پارک های استانی تاکید کرد و گفت: اگرچه اصول اولیه پارک های علم و فناوری یکسان است، اما تفاوت های پارک ها باید مشهود و رقابت مبتنی بر نوآوری و ابتکارات باید اصل باشد؛ چرا که پارک ها مراکز نوآوری هستند و بنابراین اولین مظهر نوآوری باید در پارک دیده شود که خوشبختانه زمینه آن موجود است.

مستقل شدن هیئت امنای 3 پارک علم و فناوری استانی

سپس دکتر مهدی کشمیری، مدیرکل دفتر برنامه ریزی امور فناوری وزارت علوم، تحقیقات و فناوری، گفت: در راستای ادغام فعالیت پارک های علم و فناوری با دانشگاه ها، امضای توافق نامه بین دانشگاه های استان با پارک استانی آغاز شده و این فرایند ادامه دارد.

وی با اشاره به پروژه هم سرمایه گذاری که با کمک صندوق نوآوری آغاز شده، توضیح داد: مخاطبان این پروژه پارک ها و مراکز رشد هستند و امیدواریم این برنامه در هفته پژوهش و فناوری به ثمر برسد.

دکتر کشمیری در ادامه به آماده سازی تعدادی از شرکت های مستقر در پارک های علم و فناوری برای ورود به بازار بورس اشاره کرد و افزود: امیدواریم 15 الی 20 شرکت تحت پوشش این برنامه قرار گیرند تا نهایتاً سه تا پنج شرکت حتماً وارد فرایند بورس شوند.

مدیرکل دفتر برنامه ریزی امور فناوری وزارت گفت: در این زمینه با شرکت کارگزار بورس نیز رایزنی شده و آماده هستیم تا شرکت ها وارد فرایند آموزش معاملات شوند. مشخصاً شرکتی باید وارد این فرایند شود که قابلیت بورس پذیری داشته باشد؛ بدین معنا که اندوخته مالی شرکت، جهش های آن و گذشته خوب مالی شرکت باید مد نظر قرار گیرد.

دکتر کشمیری همچنین از مستقل شدن هیئت امنای 3 پارک علم و فناوری استانی خبر داد و افزود: اخیراً سه پارک یزد، خراسان شمالی و فارس پیروز شدند که هیئت امنای مستقل داشته باشند و این برنامه باید برای سایر پارک ها نیز ادامه داشته باشد.

وی تاکید کرد: پارک های علم و فناوری شرایط خوبی از لحاظ حمایت های بیرونی دارند و باید متناسب با این مسئولیت پذیری و ظرفیت، در درون نیز از جهت توانمندسازی نیروی انسانی و زیرساخت سیستمی خودشان را تجهیز کنند.

مدیرکل دفتر برنامه ریزی امور فناوری وزارت علوم، با اشاره به فصل بودجه ریزی ادامه داد: طبیعی است اولویت اول تمام کنندگان ابتدا تامین منابع خودشان است، اما در کنار آن باید به حوزه پارک های علم و فناوری توجه داشته باشند تا بتوانیم جهشی در منابع داشته باشیم.

لزوم ادغام فعالیت پارک های علم و فناوری با دانشگاه

در ادامه این نشست دکتر نیلی احمدآبادی، رئیس دانشگاه تهران که به صورت ویدئو کنفرانس در این نشست شرکت داشت، با اشاره به پررنگ شدن حضور پارک های علم و فناوری اظهار کرد: متاسفانه هنوز از ظرفیت های علمی دانشگاه ها برای بهبود عملکرد و توسعه تکنولوژی استفاده نمی شود.

وی با اشاره به آسیب های شرایط موجود خاطرنشان کرد: از نظر ساختاری عموماً نیاز ها از بالا ایجاد می شود و نهایتاً سازمان مستقل از زمینه های اصلی خود شکل می گیرد که این موضوع را می توان به شرایط صنعت و دانشگاه ها تعمیم داد؛ این در حالی است که امروزه ادغام فعالیت پاک های علم و فناوری با دانشگاه ها بیش از گذشته احساس می شود.

رئیس دانشگاه تهران با بیان اینکه هنوز فعالیت پارک های علم و فناوری در زنجیره فعالیت دانشگاه ها و دانشجویان قرار ندارد، خاطرنشان کرد: هنوز درصد کمی از دانشجویان از ظرفیت ها و قابلیت های پارک های علم و فناوری آگاه هستند و لازم است که زنجیره کامل علم تا خلق ثروت و کسب و کار روان تر شود.

دکتر صدیق رئیس فناوری اطلاعات و ارتباطات (فاوا) نیز در این نشست گفت: باید اقداماتی در دستور کار قرار گیرد که از آن جمله می توان به موضوع مقررات پارک های علم و فناوری اشاره کرد.

وی با بیان اینکه مقررات معافیت مالیاتی پارک های علم و فناوری با شرکت های دانش بنیان اختلاف ریشه ای و اساسی دارد، ادامه داد: شرکت های مستقر در پارک ها از مزایای مناطق آزاد برخوردار می شوند؛ این در حالی است که معافیت شرکت های دانش بنیان تنها مربوط به محصولات آن ها می شود.

سپس مهندس چینی فروشان، مدیر امور تقاضا محور شورای عالی علوم، تحقیقات و فناوری به ظرفیت موجود در سامانه ساتع و همچنین منابع جذب شده اشاره و نقشه راهی بر اساس آن ترسیم کرد. وی در ادامه به توضیح چالش های فرایندی و قانونی اشاره کرد و برای رفع آن ها پیشنهاد هایی ارائه داد.

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 20 آبان 1399 بروزرسانی: 20 آبان 1399 گردآورنده: nagh.ir شناسه مطلب: 1199

به "رحیمی: پارک های علم و فناوری استانی گسترش یابند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "رحیمی: پارک های علم و فناوری استانی گسترش یابند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید