رونمایی از اختراع موزه ای در ایران

به گزارش ناق، نخستین اختراع موزه ای ایران در موزه ارامنه تهران رونمایی شد. این اختراع به هوشمندسازی موزه ها کمک می کند.

رونمایی از اختراع موزه ای در ایران

به گزارش خبرنگاران، این اختراع پس از 11 ماه از زمان ایده پردازی، گذراندن مراحل آزمایشی و همچنین پس از کسب دو مدال طلا از مسابقات دنیای اختراعات، با حضور اسقف اعظم ارامنه، رییس ایکوم ایران (کمیته موزه ها) و معاون پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری، در موزه ارامنه تهران رونمایی شد.

این سیستم که موزه ها را در برابر لرزش، رطوبت، نور، دما و حشرات پایش و محافظت می کند از طریق محمودرضا گرجی و سالار بصیری و با ایده پردازی مرجان حاجی رحیمی اختراع شده که تا کنون از مسابقه اختراعات سوئیس و ترکیه پیروز به کسب مدال طلا شده است.

احمد محیط طباطبایی، رییس ایکوم ایران در مراسم رونمایی از این سیستم که تنها در موزه ارامنه آزمایش شده است، توضیح داد: فناوری موزه ها در دنیا معمولا در عالی ترین سطح است، اینک در کشور ما به رغم محدودیت ها و شرایط کشور، چند جوان پیروز شده اند اختراعی در این راستا داشته باشند. پس از پیروزیت در مسابقه اختراعات سوئیس به حسب وظیفه در کمیته ملی موزه ها، این مخترعان جوان را به موزه ارامنه معرفی کردم.

او اضافه نمود: ما دنبال موزه ای با فضایی کوچک در عین حال با تنوع آثار از فلز تا کاغذ و پارچه بودیم و موزه ارامنه مناسبت ترین گزینه بود، چون هم کتاب های چاپ سنگی دارد و هم لباس و فلز. این سیستم با سرمایه شخصی مخترعان مراحل آزمایشی را با پیروزیت در این موزه گذرانده و امروز رسماً رونمایی می شود تا دیگر موزه ها هم با استفاده از این سیستم هوشمند شوند.

شاهمرادی، مدیر موزه ارامنه و قلی نژاد، معاون فناوری پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری نیز در سخنانی درباره حفاظت بیشتر از میراث فرهنگی با اجرای چنین پروژه هایی ابراز امیدواری کردند.

محمودرضا گرجی، یکی از مخترعان توضیح داد که این سیستم به هوشمندسازی و محافظت از آثار موزه ها کمک خواهد کرد. در طرح آزمایشی پنج ویترین نسخ خطی، چاپی، ظروف نقره و فلزی، تابلوهای نقاشی و مخزن انتخاب شده که براساس گزارش های سیستم، نتیجه دستگاه ها تا به امروز مثبت بوده است.

سالار بصیری، مخترع دیگر این دستگاه از این که در پیوند دو حوزه متفاوت میراث فرهنگی و فناوری، تکنولوژی ای برای محافظت از میراث فرهنگی پدید آمده است، ابراز خوشحالی کرد و گفت: در نتیجه اجرای این پروژه پیروز شدیم شرایط ویترین ها و مخازن را امن نگه داریم و درصدد رفع نقایص اختراع برآییم.

مرجان حاجی رحیمی، ایده پرداز و عضو گروه پروژه اختراع سیستم هوشمندسازی موزه ها نیز گفت: اجرای این ایده حدود 11 ماه زمان برده است. پروژه بعد از کسب مدل طلا از مسابقه اختراعات سوئیس اجرایی شد و امیدواریم گام مثبتی برای حفاظت از آثار تاریخی و موزه ای برداشته شود.

او گفت در جریان بررسی و تحقیق درباره شاخص ها و استاندارد حفاظت از آثار موزه ها دریافته که وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی هیچ دستورالعملی برای حفاظت از اشیاء مختلف موزه ها ندارد و این استانداردها را از ایکوم دریافت کرده اند و در ادامه توضیح داد که شریط نگهداری هر ویترین براساس مواد داخل آن و استانداردهای موجود تنظیم شده است.

او همچنین گفت که این اختراع پیش از این در کشوری ثبت نشده و برای همین پیروز شده در مسابقه فدراسیون دنیای مخترعان در سوئیس مدال طلا دریافت کند.

عضو گروه مخترعان سامانه هوشمندسازی موزه ها درباره مزیت استفاده از این سیستم و تفاوت آن با آن چه در موزه ها اجرا می شود، توضیح داد: در صورت استفاده از این سیستم، با توجه به حساسیت هایی که دستگاه روی لرزش، رطوبت، نور، دما و حتی قابلیت دفع حشرات موذی دارد، قطعا آن اتفاقی که چندی پیش برای آرشیو سازمان اوقاف افتاد و اسناد آن بر اثر نشت آب تخریب شد، تکرار نخواهد شد. این سیستم قابلیت اتصال به یک نرم افزار موبایلی را دارد که از هر جای دنیا به دو روش آفلاین و آنلاین، شرایط نگهداری آثار موزه را اطلاع می دهد؛ مثلا همین حالا که در موزه ملی ایران، آثاری از موزه بوخوم آلمان درحال نمایش است، اگر از چنین سامانه ای استفاده می شد، مدیر موزه بوخوم می توانست از طریق یک نرم افزار، در جریان شرایط نگهداری آثارشان در موزه ملی ایران قرار گیرد.

حاجی رحیمی اظهار کرد: نمونه این سیستم تا کنون در موزه های دیگر اجرا نشده است، سیستمی که موزه ها دارند همان دیتالاگر است که محدودیت هایی دارد، ولی سامانه موجود علاوه بر پایش، شرایط را کنترل می کند.

او با بیان این که تمام هزینه های این اختراع حتی در مرحله اجرا شخصی تامین شده است، اضافه نمود: در زمان اجرا افزایش هزینه ارز و مقررات گمرک، بسیار اذیت کننده بود، اما در نهایت پیروز شدیم از نهم آذرماه 1400 دستگاه ها را در ویترین ها نصب کنیم.

حاجی رحیمی درباره انتخاب موزه ارامنه برای آزمایش این اختراع، گفت: سایر موزه ها بروکراسی بسیار سخت و پیچیده ای دارند، درحالی که موزه ارامنه همکاری بسیار خوبی داشت، ما هم می خواستیم این دستگاه ها سریع تر در محیط موزه ای نصب شوند و نمی خواستیم وارد فرایند سخت و طولانی نامه نگاری شویم. علاوه بر این محیط موزه ارامنه با توجه به تنوع محصول، شرایط مناسبی برای این اختراع داشت که نتیجه هم خوب بوده است.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 6 اسفند 1400 بروزرسانی: 6 اسفند 1400 گردآورنده: nagh.ir شناسه مطلب: 1926

به "رونمایی از اختراع موزه ای در ایران" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "رونمایی از اختراع موزه ای در ایران"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید