رگبار و رعد و برق در 9 استان ، افزایش ارتفاع موج در جنوب کشور

به گزارش ناق، سازمان هواشناسی درخصوص وقوع رگبار و رعد و برق در 9 استان و افزایش ارتفاع امواج در آب های جنوب کشور هشدار داد.

رگبار و رعد و برق در 9 استان ، افزایش ارتفاع موج در جنوب کشور

به گزارش خبرنگاران، سازمان هواشناسی با صدور هشدار نارنجی رنگ از رشد ابرهای همرفتی همراه با رخداد رگبار و رعدوبرق و وزش باد شدید موقت و احتمال گردوخاک، در نقاط مستعد ریزش تگرگ به ویژه در ساعات بعدازظهر طی روزهای یکشنبه و دوشنبه (27 و 28 شهریور) درجنوب سیستان و بلوچستان، جنوب کرمان، شمال و شرق هرمزگان اطلاع داد.

بر اثر این مخاطره جاری شدن روان آب، آبگرفتگی معابر، سیلابی شدن رودخانه های فصلی، صاعقه، خسارت بر اثر باد شدید، در منطقه ها مستعد همراه با خیزش گردوخاک موقت و احتمال آسیب به صنعت کشاورزی پیش بینی می گردد.

سازمان هوانشاسی برای کاهش آسیب های ناشی از این مخاطره، اجتناب از تردد و اسکان در حاشیه و بستر رودخانه های فصلی، عدم تردد عشایر کوچ رو در ارتفاعات و پرهیز از فعالیت های کوهنوردی را توصیه می نماید.

این سازمان با صدورهشدار زردرنگ از رشد ابرهای همرفتی همراه با رگبار و رعدوبرق و وزش باد شدید موقت و گاهی گردوخاک از یکشنبه تا سه شنبه (27 تا 29 شهریور) اطلاع داد.

این شرایط جوی روز یکشنبه در مرکز و غرب کرمان، شمال و شرق فارس، دوشنبه در مرکز و غرب کرمان، شرق و شمال فارس، جنوب و غرب اصفهان، شرق کهگیلویه و بویراحمد، شرق چهارمحال و بختیاری و سه شنبه در جنوب سیستان و بلوچستان، هرمزگان، جنوب غرب کرمان، شرق و شمال فارس، شرق کهگیلویه و بویراحمد، شرق چهارمحال و بختیاری، جنوب و غرب اصفهان، شرق لرستان و جنوب غرب مرکزی پیش بینی می گردد.

در این شرایط جوی احتمال بالا آمدن ناگهانی سطح آب رودخانه ها و مسیل ها، احتمال صاعقه، احتمال آبگرفتگی معابر به طور محلی و احتمال آسیب به سازه های موقت وجود دارد.

به توصیه سازمان هواشناسی در این شرایط جوی احتیاط در تردد از حاشیه مسیل ها و عدم توقف در حاشیه رودخانه ها، احتیاط در فعالیت های کوهنوردی و جابجایی عشایر کوچ رو، انجام اقدامات پیشگیرانه جهت جلوگیری از خسارت به صنعت کشاورزی در دستور کار قرار گیرد.

سازمان هواشناسی با صدور هشدار زردرنگ دیگری از افزایش سرعت وزش باد از جنوب شرقی و افزایش ارتفاع امواج در نواحی ساحلی و دور از ساحل میانگین 1 تا 1.5 متر از عصر یکشنبه تا شب دوشنبه (27 و 28 شهریور) اطلاع داد.

این مخاطره روز دوشنبه در دریای عمان، تنگه هرمز و نواحی شرقی خلیج فارس، در استان هرمزگان و سیستان و بلوچستان مورد انتظار است، درنتیجه احتمال غرق شدن شناگران، احتمال آسیب به قفس ها و تورهای صیادی، اختلال در ترددهای دریایی و خطر خسارت به شناورهای کوچک و سبک و تفریحی وجود دارد.

سازمان هواشناسی برای کاهش آسیب های ناشی از این مخاطره محدودیت و احتیاط در فعالیت های دریایی ازجمله فعالیت های تفریحی، تردد با شناورهای سبک و قایق های صیادی و اتخاذ تمهیدات پیشگیرانه از خسارات احتمالی را توصیه می نماید.

منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 30 شهریور 1401 بروزرسانی: 30 شهریور 1401 گردآورنده: nagh.ir شناسه مطلب: 2096

به "رگبار و رعد و برق در 9 استان ، افزایش ارتفاع موج در جنوب کشور" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "رگبار و رعد و برق در 9 استان ، افزایش ارتفاع موج در جنوب کشور"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید