زنان بیشتر در معرض سکته مغزی، پارکینسون و زوال عقل هستند

یک مطالعه به سرپرستی کامران اکرام روی بیش از 12 هزار نفر طی 26 سال نشان داد که زنان در معرض خطر بیشتری برای ابتلا به سکته مغزی، دمانس یا پارکینسون در طول عمر خود هستند.

زنان بیشتر در معرض سکته مغزی، پارکینسون و زوال عقل هستند

به گزارش خبرنگاران و به نقل از تک تایمز، محققان هلندی مرکز پزشکی اراسموس(Erasmus) به سرپرستی کامران اکرام محقق ایرانی این مرکز، کشف نموده اند که 50 درصد زنان و 36.2 درصد مردان در معرض سکته مغزی، دمانس یا پارکینسون هستند.

محققان این مطالعه را روی بیش از 12 هزار مرد و زن 45 ساله به بالا از شهر روتردام انجام دادند. این مطالعه از سال 1990 تا 2016، 26 سال به طول انجامید و آنالیز های کامل پزشکی هر چهار سال یک بار انجام شد.

خطر ابتلا به بیماری های عصبی رایج در طول عمر

محققان در انتها این مطالعه دریافتند که مجموعا 1489 مورد ابتلا به زوال عقل، 1285 مورد سکته مغزی و 263 مورد پارکینسون رخ داده است. همچنین بیش از 400 نفر مبتلا به چند بیماری به طور همزمان گردیده بودند.

این تیم همچنین دریافت که 48.2 درصد از زنان که در این مطالعه شرکت کردند، به یکی از این سه بیماری عصبی مبتلا گردیده بودند. در حالی که تنها 36.2 درصد از مردان چنین شرایطی داشتند.

از این نتایج، محققان بر این باور بودند که زنان در طول عمر خود بیشتر در معرض دمانس و سکته مغزی قرار دارند.

خطر ابتلا به بیماری هایی که بعد از 45 سالگی تشخیص داده می گردد، در زنان 31.4 درصد است. در مقایسه، خطر ابتلا به زوال عقل و تشخیص سکته مغزی در مردان، 18.6 درصد است.

خطر ابتلا به سکته مغزی زنان نیز 21.6 درصد است، در حالی که احتمال ابتلا به این بیماری در مردان فقط 19.3 درصد است.

زنان و مردان در خطر ابتلا به بیماری پارکینسون تقریبا مساوی هستند.

محققان نمی توانند در مورد این که چرا زنان نسبت به مردان، بیشتر در معرض ابتلا به زوال عقل و سکته مغزی هستند، جواب روشنی بدهند. با این حال، کامران اکرام، پژوهشگر ارشد و استادیار مرکز پزشکی اراسموس در هلند، فکر می نماید که این امر ممکن است به این دلیل باشد که زنان متوسط عمر و امید به زندگی بیشتری نسبت به مردان دارند.

اهمیت این مطالعه

زوال عقل، سکته مغزی و پارکینسون یکی از دلایل اصلی مرگ در میان سالمندان در سراسر دنیا است.

دکتر سیلوان لیچر، پزشک مرکز پزشکی اراسموس گفت: متأسفانه بسیاری از این بیماری های عصبی رایج را هنوز نمی توان درمان کرد یا از آنها جلوگیری کرد. اگرچه پیشرفت های زیادی در سال های اخیر در درک بهتر علل این بیماری ها انجام شده است، اما پیشرفت های پیشگیرانه و درمانی در مقایسه با سایر بیماری های رایج مانند انواع سرطان و بیماری های قلبی عقب مانده است.

محققان امیدوارند که این مطالعه به پیشگیری و درمان این بیماری های عصبی منجر گردد.

یافته های آنها در مجله Neurology, Neurosurgery, and Psychiatry منتشر گردیده است.

منبع: خبرگزاری ایسنا

به "زنان بیشتر در معرض سکته مغزی، پارکینسون و زوال عقل هستند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "زنان بیشتر در معرض سکته مغزی، پارکینسون و زوال عقل هستند"

نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید