سانسوریا پاکوتاه؛ نحوه نگهداری و تکثیر

به گزارش ناق، سانسوریا پاکوتاه گیاهی مقاوم و مناسب برای نگهداری در منزل و محل کار است. یکبار آبیاری در هفته، نور غیر مستقیم خورشید و دمای 10 تا 35 درجه سانتی گراد از شرایط نگهداری این گیاه است و از طریق قلمه و تکثیر ریزوم تکثیر می شود.

سانسوریا پاکوتاه؛ نحوه نگهداری و تکثیر

خبرنگاران | سرویس گیاهان و حیوانات - امروزه بیشتر ما زمان زیادی از روز خود را پشت میز کارمان سپری می کنیم و میز کار به یکی از همراهان همیشگی ما تبدیل شده است. قرار دادن چند عدد گل و گیاه زیبا در محل کارتان، می تواند روحیه شما را مثبت کند و انرژی و خلاقیت شما را افزایش دهد. در این مطلب شما را با نحوه نگهداری و تکثیر سانسوریا پاکوتاه، یکی از مقاوم ترین و مناسب ترین گیاهان برای محل کار، آشنا می کنیم.

شرایط محیطی

شرایط محیطی مورد نیاز برای نگهداری از گل سانسوریا پاکوتاه عبارتند از:

آبیاری

سانسوریا از گیاهان مقاوم به کم آبی است و نیاز آبی کمی دارد. بهترین زمان برای آبیاری این گل هنگامی است که در فاصله بین دو آبیاری خاک گلدان خشک شده باشد. به طور معمول در فصل تابستان هفته ای یکبار آبیاری و در فصل زمستان هر دو تا سه هفته یکبار آبیاری برای گیاه مناسب است، همچنین توجه داشته باشید، از تجمع آب در هنگام آبیاری باید خودداری شود.

خاک

خاک مناسب برای کاشت و تکثیر این گل، ترکیبی از ماسه + پیت ماسه و کوکوپیت است. مهمترین ویژگی خاک مناسب برای این گیاه، بافت نیمه سبک خاک و زهکش مناسب است، همچنین می توان از مخلوط خاک باغچه + خاک برگ + کمپوست و یا مخلوط این دو به همراه مقداری شن استفاده کرد.

نور

سانسوریا پاکوتاه به نور غیر مستقیم خورشید نیاز دارد. قرار دریافت گیاه در برابر نور مستقیم خورشید باعث سوختگی برگ ها و از بین رفتن گیاه خواهد شد. جالب است بدانید که انواع سانسوریا می توانند در محیط های عاری از نور خورشید و تنها با نور مصنوعی نیز به رشد خود ادامه دهند. با این وجود در اغلب موارد مشاهده شده بعد از مدتی گیاه شادابی خود را از دست داده و برگ های جدید ضعیف و نازک هستند. بنابراین بهتر است گیاه را در برابر پنجره های جنوبی منزل یا محیط کار خود قرار دهید.

دما

درجه حرارت مناسب برای نگهداری گل سانسوریا پاکوتاه دمای بین 10 تا 35 درجه سانتی گراد است. دما های بیشتر از 35 درجه باعث آسیب جدی و از بین رفتن گیاه خواهد شد و در دما های پایین نیز برگ های گیاه دچار یخ زدگی می شود.

کوددهی

برای رشد بهتر این گیاه توصیه می شود در طول فصل رشد (از فروردین تا مهر)، ماهی یک مرتبه مطابق دستورالعمل از کود مخصوص کاکتوس و ساکولنت به گیاه داده شود.

رطوبت

انواع سانسوریا به رطوبت محیط چندان حساس نیستند و رطوبت معمولی هوا برای آن ها کافیست. از قرار دادن گیاه در اطراف دستگاه بخور سرد یا پاشیدن آب روی برگ های گیاه خودداری کنید.

آفات و بیماری

یکی از اصلی ترین بیماری های اصلی این گل، بیماری قارچی است که باعث پوسیدگی ریشه در اثر آبیاری زیاد شده و به تدریج به تنه گیاه پیشروی می کند. از علایم اصلی بیماری های قارچی لکه های سیاه و قهوه ای بر روی برگ ها و شل شدن تنه گیاه است. از دیگر بیماری های می توان به لارو حشرات اشاره کرد که معمولاً از برگ های گیاه تغذیه کرده و حاشیه برگ ها و یا پهنه آنان را زخمی می کند و سوراخ هایی را در آنان ایجاد می کند. تریپس آفت دیگری است که بر اثر تغذیه آن برگ ها می پیچند و بدشکل می شوند و نقاط خاکستری - نقره ای بر روی آنان ظاهر می شود. به این منظور توصیه می شود، هر دو هفته یکبار گیاه سمپاشی شود.

معرفی سانسوریا پاکوتاه

سانسوریا انواع مختلفی دارد و یکی از انواع آن سانسوریا پاکوتاه یا مینیاتوری است. ارتفاع برگ های این گیاه بین 20 تا 25 سانتی متر است و در مکان هایی که به دلیل فضای کم نمی توان گیاه دیگری نگهداری کرد، یکی از بهترین انتخاب هاست. ریشه های این گل از یک ریزوم ضخیم منشعب شده و برگ ها به فرم رویشی و طوقه وار از ریزوم می رویند. همانند دیگر انواع سانسوریا، این گونه نیز جزو گیاهان تصفیه کننده هوا محسوب می شود و در محیط تاریک و کم نور تر نیز می تواند رشد کند.

تکثیر سانسوریا پاکوتاه

این گیاه از طریق قلمه و ریزوم (پاجوش) قابل تکثیر است.

تقسیم ریزوم

  • برای تکثیر به این روش، گیاه را به آرامی از گلدان خارج کرده و پاجوش ها را به دقت جدا کنید.
  • هر پاجوش را در گلدانی حاوی خاک مناسب شامل کمپوست مخصوص گیاهان گوشتی و کاکتوس ها قرار دهید.
  • گلدان را در محلی گرم و مرطوب با نور مناسب و دمای حدود 18 تا 21 درجه سانتی گراد قرار دهید و تا زمان جوانه زدن گیاه، سطح خاک را همواره مرطوب نگه دارید.

قلمه زدن

  • ابتدا برگ های سالم و بدن آفت گیاه را به قسمت هایی به طول 10 سانتی متر جدا کنید و هر قلمه را در گلدانی با بستر مناسب بکارید.
  • گلدان را در محلی گرم و مرطوب با نور مناسب و دمای حدود 18 تا 21 درجه سانتی گراد قرار دهید و تا زمان جوانه زدن گیاه، سطح خاک را همواره مرطوب نگه دارید تا ریشه وجوانه نابجا از محل بریده شده برگ ظاهر شود.
  • پس از گذشت 3 هفته برگ ها شروع به ریشه دار شدن می کنند و در هفته چهارم جوانه می زنند، در این زمان می توانید، قلمه را به گلدان اصلی انتقال دهید.
  • انواع سانسوریا دارای رشد آرامی هستند و برای سال های طولانی سبز و شاداب باقی می ماند.

بیشتر بخوانید: آموزش نحوه قلمه زدن سانسوریا ابلق

آیا این گیاه را در منزل نگهداری می کنید؟ برای رشد بهتر این گیاه چه نکاتی را باید رعایت کنیم؟ نظرات و تجربیات خود را در انتهای این صفحه در قسمت ارسال نظر با ما و سایر مخاطبان خبرنگاران به اشتراک بگذارید.

منبع: setare.com
انتشار: 21 اسفند 1399 بروزرسانی: 21 اسفند 1399 گردآورنده: nagh.ir شناسه مطلب: 1439

به "سانسوریا پاکوتاه؛ نحوه نگهداری و تکثیر" امتیاز دهید

7 کاربر به "سانسوریا پاکوتاه؛ نحوه نگهداری و تکثیر" امتیاز داده اند | 3.6 از 5
امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "سانسوریا پاکوتاه؛ نحوه نگهداری و تکثیر"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید