سعد حریری از روسیه هم دست خالی برگشت

به گزارش ناق، سعد حریری در حالی که برای جلب حمایت روسیه به این کشور سفر نموده بود، همانند سایر سفر های خارجی خود دست خالی از این کشور بازگشت.

سعد حریری از روسیه هم دست خالی برگشت

به گزارش گروه بین الملل خبرنگاران به نقل از روزنامه البناء، منابع مطلع از پفراینده تشکیل دولت در لبنان اعلام کردند که کوشش های اجرا شده برای به نتیجه رسیدن این پفراینده به بن بست رسیده است؛ چراکه طرف های مربوطه در این زمینه همچنان درباره ساختار دولت آینده اختلاف نظر دارند، به ویژه اینکه تیم رئیس جمهوری هرگز نمی پذیرد که سعد حریری نخست وزیر مکلف لبنان وزرای مسیحی دولت آینده را معرفی کند.

این منابع تصریح کردند که با توجه به اختلافات سیاسی هیچ نشانه ای از بهبود اوضاع دیده نمی گردد و فروپاشی اوضاع سیاسی کشور همچنان بدون هیچ نظارت و کنترلی ادامه دارد.

منابع مذکور تأکید کردند که طبق شواهد تمایلی از سوی هیچ یک از طرف های مربوطه برای تسهیل در فرایند تشکیل دولت وجود ندارد.

از سوی دیگر منابع سیاسی لبنان گزارش دادند که منابع روسی از مواضع سعد حریری در سفر به مسکو تعجب کردند؛ چرا که وی در ملاقات با مقامات روسیه درباره همکاری های مالی صحبت می کرد، در حالی که هنوز یک نخست وزیر مکلف است و معین نیست این همکاری ها با چه سازوکاری انجام خواهد شد، به عبارت دیگر روس ها معتقدند مواضع سعد حریری صرفاً یک طرفه است و جایی در روابط بین المللی ندارد.

بر این اساس سفر اخیر حریری به مسکو نیز همانند سایر سفر های خارجی وی که از اواخر 2020 آغاز شد و تا به امروز نیز ادامه دارد نتیجه خاصی در پی نداشته است.

منابع مربوطه همچنین اعلام کردند که سعد حریری قصد داشت در جریان این سفر حمایت مسکو را برای خود به دست آورد؛ اما موضع روسیه همان طور که در بیانیه رسمی این کشور درباره سفر سعد حریری آمده است تغییری نکرده است و روس ها همچنان اصرار دارند که مداخله ای در امور داخلی لبنان نداشته باشند.

از سوی دیگر منابع گزارش دادند، یک هیئت روسی که حامل پیشنهاداتی در زمینه های انرژی و برق و بازسازی بندر بیروت است به لبنان سفر می نماید.

درحالی که لبنانی ها بیش از 9 ماه است که با بحران عدم تشکیل دولت دست و پنجه نرم می نمایند و بیش از 7 ماه از مأموریت سعد حریری برای تشکیل کابینه در این کشور گذشته است، فضای سیاسی لبنان تنها منحصر به میانجیگری طرف های داخلی و خارجی و طرح ابتکارات بی نتیجه برای انتها دادن به اختلاف میان میشل عون رئیس جمهوری لبنان و نخست وزیر مکلف است.

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 21 اردیبهشت 1400 بروزرسانی: 21 اردیبهشت 1400 گردآورنده: nagh.ir شناسه مطلب: 1556

به "سعد حریری از روسیه هم دست خالی برگشت" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "سعد حریری از روسیه هم دست خالی برگشت"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید