سن پیر و میکلون: آخرین بازمانده از نسل استعمار فرانسه در آمریکای شمالی

به گزارش ناق، سن پیر و میکلون آخرین بازمانده از استعمار امپراطوری فرانسه است که هنوز هم تحت حکومت این کشور است. برای آشنایی بیشتر با این مجمع الجزایر با خبرنگاران همراه شوید.

سن پیر و میکلون: آخرین بازمانده از نسل استعمار فرانسه در آمریکای شمالی

25 کیلومتر دورتر از ساحل کانادا، در اقیانوس آتلانتیک شمالی، تکه کوچکی از خاک فرانسه قرار گرفته است؛ مجموعه ای از جزیرهها که متعلق به مجمع الجزایر سن پیر و میکلون (Saint Pierre & Miquelon) بوده و به رغم این که 4000 کیلومتر دورتر از سرزمین اصلی واقع شده اند، هنوز هم تحت کنترل فرانسه هستند. این جزایر، آخرین ردپای فرانسه استعمارگر در اقیانوس آتلانتیک هستند.

جزایز سن پیر و میکلون نخستین بار در سال 1520 توسط اروپاییان کشف و در سال 1536 تبدیل به مستعمره فرانسه شد. طی قرن های آینده، پس از منازعات بریتانیا و فرانسه بر سر آن که کدام یک باید زمام این سرزمین که در قاره ای دیگر است را در دست داشته باشد، این جزایر چندین بار دست به دست شده اند.

پایان فرانسه تمامی مستعمره های خود در آمریکای شمالی را رها کرد که شامل بخش بزرگی از قسمت شرقی این بخش از آمریکا می شد؛ تمامی مستعمره ها به غیر از سن پیر و میکلون که هنوز تحت حکومت فرانسه هستند.

این مجمع الجزایر، متشکل از 8 جزیره است که بالغ بر 242 کیلومتر مربع مساحت دارند. از میان این جزایر، تنها جزیره های سن پیر و میکلون دارای سکنه بوده و بقیه پوشیده از صخره ها، سواحل شیب دار و خالی از سکنه هستند. 90 درصد از 6000 نفر جمعیت این جزیره در سن پیر زندگی می نمایند که به رغم کوچکی، بندرگاهی مناسب و مجهز و یک فرودگاه دارد.

ساکنان این جزیره، زندگی خود را به وسیله ماهیگیری و خدمات رسانی به کشتی های ماهیگیری تامین می کردند که به بندر نیوفاوندلند (Newfoundland) رفت و آمد داشتند.

مرزهای دریایی شگفت انگیز

در سال 1972، بین فرانسه و کانادا مناقشه ای بر سر مرزهای دریایی سرزمین سن پیر و میکلون به وجود آمد. این مناقشه در سال 1992 و به وسیله حکمیت، حل و فصل شد. یک منطقه ویژه مالی در اطراف جزیره به وجود آمد و به فرانسه اعطا شد. این منطقه ویژه که شکلی عجیب دارد و شبیه به سوراخ کلید است، 20 کیلومتر عرض و 348 کیلومتر طول دارد و همچون دالانی تا قسمت جنوبی جزیره ها کشیده شده است. این دالان ایجاد شده تا فرانسه بتواند بدون احتیاج به عبور از منطقه ویژ مالی کانادا، به منطقه مختص به خود دسترسی داشته باشد.

با این وجود، مرزها به درستی از هم تفکیک نشده اند و همان طور که در تصویر می بینید، منطقه مربوط به کانادا با مسیری که انتظار می رفت مختص فرانسه باشد هم تداخل پیدا نموده است. چنان که به نقل از نیویورک تایمز، این مرز دریایی، خود موجب مناقشه ای دیگر خواهد بود.

مرزهای دریایی در نیمه راه بین سن پیر و نیوفاوندلند ممکن است از جزیره سبز (Green Island) و جنوب جزیره سبز کوچک (Little Green Island) کانادا عبور کند، شاید هم نه. بعضی از نقشه ها، این جزیره های کوچکتر را یک سوی مرز دریایی قرار می دهند و بعضی دیگر، مرز را دقیقا از میان جزیره ها عبور می دهند.

جزیره سن پیر در (سمت راست) و میکلون (سمت چپ). جزیره ای که در قسمت چپ و پایین دیده می گردد، لانگلید (Langlade) است.

منبع: کجارو
انتشار: 28 آبان 1398 بروزرسانی: 4 اردیبهشت 1399 گردآورنده: nagh.ir شناسه مطلب: 470

به "سن پیر و میکلون: آخرین بازمانده از نسل استعمار فرانسه در آمریکای شمالی" امتیاز دهید

2 کاربر به "سن پیر و میکلون: آخرین بازمانده از نسل استعمار فرانسه در آمریکای شمالی" امتیاز داده اند | امتیاز: 4.5 از 5
امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "سن پیر و میکلون: آخرین بازمانده از نسل استعمار فرانسه در آمریکای شمالی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید