سهل انگاری تلفات کرونا را افزایش داد

به گزارش ناق، رئیس جامعه پزشکان داخلی ایران گفت: بی توجهی و نادیده گرفتن پروتکل های بهداشتی، افزایش روزانه مرگ و میر ناشی از ابتلا به کرونا را در کشور رقم زده است.

سهل انگاری تلفات کرونا را افزایش داد

از وبسایت سازمان بهداشت جهانی دیدن نمایید.

به گزارش خبرنگاران به نقل از ایرنا، دکتر ایرج خسرونیا اضافه کرد: این روز ها شاهد افزایش روزانه مرگ و میر مردم هستیم و هر روز به تعداد مبتلایان ناشی از کرونا اضافه می گردد و حتی نسبت به جمعیت کشور، در مقایسه با سایر کشورها، اندازه تلفات کرونایی بیشتر شده است.

وی گفت: نبود واکسیناسیون به موقع و پایین بودن رعایت پروتکل های بهداشتی از مهمترین دلایل افزایش تلفات کرونایی در کشور است. بعلاوه مشاهده می گردد که بسیاری از افراد بدون ماسک و رعایت فاصله گذاری اجتماعی در معابر، کوچه و خیابان ها راه می فرایند و این عادی انگاری و سهل انگاری تبعات بسیار سنگینی دارد و اکنون کرونا جوانان را نشانه گرفته و آمار مرگ و میر را افزایش داده است.

این متخصص داخلی توضیح داد: کرونا شوخی بردار نیست، سویه های مختلف کووید 19 در راه است و اکنون دلتا بسیاری از افراد را از پای در آورده، از مردم درخواست داریم اصول بهداشتی از جمله استفاده از ماسک، رعایت فاصله گذاری اجتماعی و پرهیز از دورهمی های خانوادگی و تجمعات را جدی گرفته و رعایت نمایند.

خسرونیا اضافه کرد: بسیاری از تخت های بیمارستانی ظرفیت پذیرش بیمار تازه کرونایی را ندارند و باید مسوولان بهداشت از فضا های خالی مدارس و سالن های ورزشی برای بستری کردن بیماران استفاده نمایند، افراد باید توجه نمایند با کمبود اکسیژن و داروی کافی روبرو هستیم لازم است هر فرد پروتکل های بهداشتی را رعایت نموده تا مانع انتقال زنجیره ای به دیگران باشد.

وی با بیان اینکه عزاداری ایام محرم نباید بصورت تجمعی برگزار گردید، اظهار داشت: مردم از هر گونه تجمع باید بپرهیزند، هر خانه می تواند به یک محل عزاداری تبدیل شده و اعضای خانواده با استفاده از وسایل ارتباط جمعی به سوگواری امام حسین (ع) و یارانش بپردازند تا بتوان زنجیره انتقال کرونا را قطع کرد.

به گفته رئیس جامعه پزشکان داخلی ایران، سرعت در فرایند واکسیناسیون می تواند از مرگ و میر بیماران کرونایی بکاهد، اما باید توجه داشت کسانی که دو دز واکسن زده اند، همچنان باید پروتکل های بهداشتی را رعایت نمایند.

کرونا تا کنون سه جهش ژنتیکی خطرناک شامل آلفا، بتا و گاما داشته و به اذعان متخصصان دلتا تازهترین نسخه جهش یافته این ویروس بوده و بر اساس نتایج تحقیقات پزشکی، کرونا دلتا 50 تا 60 درصد نسبت به جهش های قبلی بیشتر مسری است.

تب یکی از نشانه های مهم ابتلا به کرونا هندی است و سردرد، سوزش گلو و آبریزش بینی از دیگر علایم متداول آن هستند و در افراد جوان علائم ابتلا به ویروس دلتا ممکن است به شکل یک سرما خوردگی شدید بروز کند و با بروز علایمی، چون سرفه، تنگی نفس، خستگی بدون علت و یا از دست دادن حس بویایی و چشایی تشدید گردد.

به گزارش ایرنا، ایران این روز ها خیز پنجم کرونا را سپری می نماید و روز گذشته با مرگ 588 نفر، تلفات روزانه کرونا طی 19 ماه گذشته از شیوع کرونا در کشور شکسته شد.

خیز پنجم کرونا از ابتدای تیر ماه از جنوب کشور به مرکز کشور شروع شد.

از زمان شیوع کرونا در ایران (اسفند 98) تا کنون 95 هزار و 111 نفر از هموطنان جان خود را از دست داده اند.

با این حال تا کنون 13 میلیون و 520 هزار و 127 نفر دُز اول واکسن کرونا و سه میلیون و 274 هزار و 980 نفر هم دُز دوم را تزریق نموده اند و مجموع واکسن های تزریق شده در کشور به 16 میلیون و 795 هزار و 107 دُز رسید.

ایرج حریرچی معاون کل وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی چندی با استناد به یک برآورد بین المللی هشدار داد اگر به رعایت پروتکل های بهداشتی بی اعتنایی گردد تعداد تلفات ویروس کرونا به 600 تا 800 نفر در روز خواهد رسید.

منبع: جام جم آنلاین
انتشار: 25 مرداد 1400 بروزرسانی: 25 مرداد 1400 گردآورنده: nagh.ir شناسه مطلب: 1718

به "سهل انگاری تلفات کرونا را افزایش داد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "سهل انگاری تلفات کرونا را افزایش داد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید