شراره خورشیدی بزرگ سیستم های رادیویی زمین را مختل کرد

به گزارش ناق، خورشید روز گذشته با فوران ناگهانی بزرگ ترین آتش بازی خود را از سال 2017 (1396 خورشیدی) به نمایش گذاشت و شراره خورشیدی بزرگ آن باعث اختلال موقت در سیستم های رادیویی و اثرگذاری بر شبکه های برق زمین شد.

شراره خورشیدی بزرگ سیستم های رادیویی زمین را مختل کرد

طبق اعلام مرکز پیش بینی آب وهوای فضایی آمریکا (SWPC) که آب وهوای خورشید را رصد می نماید، این شراره خورشیدی عظیم از یک لکه خورشیدی با نام AR2838 برخاسته و روز شنبه در ساعت 10:29 منطقه زمانی شرقی (18:59 به وقت تهران) روی داده است. این رویداد به اسم یک رویداد قدرتمند در کلاس X1 ثبت شده و به گفته مقامات این مرکز، باعث خاموشی رادیویی اندکی در زمین شده است.

ویدیوی ناسا از این شراره خورشیدی که به وسیله رصدخانه پویایی شناسی خورشید (Solar Dynamics Observatory) به اسم یکی از چندین ابزار نظارت بر آب وهوای خورشیدی تهیه شده، خروج شراره را از بالا سمت راست خورشید از نگاه این فضاپیما نشان می دهد.

شراره های خورشیدی کلاس X قوی ترین نوع فوران در خورشید هستند. قدرتمندترین این نوع شراره ها، هنگامی که مستقیما به زمین می رسند، می توانند برای فضانوردان و ماهواره ها در فضا خطرآفرین باشند و بعلاوه با شبکه های برق در زمین تداخل ایجاد نمایند. از سویی شراره های خورشیدی کلاس M با درجه مبه وسیله تر می توانند باعث شکل گیری شفق های قطبی تماشایی شوند.

مقامات SWPC بعلاوه خاطرنشان کردند: منطقه لکه خورشیدی یک شبه توسعه یافته و در روز 3 جولای (12 تیر) مسئول ایجاد یک شراره کلاس M2 در ساعت 03:17 منطقه زمانی شرقی (11:47 به وقت تهران) هم بوده است.

SpaceWeather هم که رویدادهای آب وهوای فضایی را ردیابی می نماید، گزارش داد که شراره عظیم خورشیدی در طبقه بندی X1.5 رویدادهای خورشیدی، ثبت شده و لکه خورشیدی اکنون به سمت دیگر خورشید چرخیده است.

این وب سایت امروز نوشت: این لکه خورشیدی به همان سرعتی که پدیدار شد، رفت. در 4 جولای (13 تیر) بر منطقه شمال غربی خورشید چرخید و دو هفته آینده را با گذر از سمت دیگر خورشید سپری خواهد نمود.

آب وهوای خورشیدی از یک چرخه 11 ساله پیروی می نماید که شامل مراحل فعال و سال ها سکون نسبی خورشید است. چرخه فعلی که چرخه 25 نام دارد، از سال گذشته شروع شده است.

عکس کاور: شرایط خورشید در هنگام وقوع شراره خورشیدی 3 جولای 2021

Credit: Solar Dynamics Observatory, NASA

منبع: Space

منبع: دیجیکالا مگ
انتشار: 9 مرداد 1400 بروزرسانی: 9 مرداد 1400 گردآورنده: nagh.ir شناسه مطلب: 1692

به "شراره خورشیدی بزرگ سیستم های رادیویی زمین را مختل کرد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "شراره خورشیدی بزرگ سیستم های رادیویی زمین را مختل کرد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید