علائم حساسیت دارویی و رایج ترین داروهای حساسیت زا کدامند؟

به گزارش ناق، خبرنگاران | سرویس سلامت - وقتی صحبت از حساسیت باشد، بیشتر حساسیت فصلی، عطسه و آبریزش بینی تصور می گردد، اما زمینه حساسیت از این موارد نیز فراتر رفته و انواع دیگری مانند حساسیت غذایی، دارویی و حساسیت به حیوانات را نیز در برمی گیرد. خیلی از افراد بدون اطلاع از اینکه بدن آن ها ممکن است به یک داروی خاص حساسیت داشته یا نداشته باشد، اقدام به مصرف دارو نموده و متاسفانه جان خود را به خطر می اندازند. به همین دلیل است که پزشکان همیشه توصیه می نمایند در صورتی که اولین بار است قصد مصرف یک دارو را دارید ابتدا آن را از نظر حساسیت زا بودن یا نبودن، تست کنید. این مورد درباره داروهای موضعی بیشتر صدق می نماید. در ادامه به ذکر علائم حساسیت دارویی و روش های پیشگیری از آن، می پردازیم.

علائم حساسیت دارویی و رایج ترین داروهای حساسیت زا کدامند؟

در صورتی که مطالعه قسمت خاصی از مطلب علائم حساست دارویی مد نظر شماست، با انتخاب عناوین ارائه شده در فهرست موضوعی زیر، به موضوع دلخواه خود برسید.

  • حساسیت دارویی چیست و چه علائمی دارد؟
  • داروهای آلرژی زا کدامند؟
  • چگونه می توان از بروز حساسیت دارویی پیشگیری کرد؟
  • روش های درمانی کدامند؟

حساسیت دارویی چیست و چه علائمی دارد؟

حساسیت دارویی (Drug allergy) زمانی ایجاد می گردد که بدن فرد نسبت به ترکیبات تشکیل دهنده یک دارو واکنش نشان داده و این واکنش می تواند با نشانه هایی مثل خارش پوست، کهیر، تنگی نفس، آبریزش چشم یا بینی و … همراه باشد. در واقع حساسیت دارویی زمانی اتفاق می افتد که سیستم ایمنی بدن به دارو واکنش داده و به عنوان یک عامل خارجی با آن مبارزه می نماید. شدت این علائم به مقدار دارویی که بیمار مصرف نموده است بستگی دارد. تزریق عضلانی، وریدی و استفاده موضعی دارو، مهم ترین راه های ایجاد حساسیت هستند. علائم حساسیت به هر دارو متفاوت است و درمان خاص خود را می طلبد.

آنتی بیوتیک ها یکی از شایع ترین داروهای حساسیت زا هستند. شایع ترین شاخص پوستی واکنش های دارویی دانه های قرمزرنگ موسوم به راش است. راش ها معمولا یک تا سه هفته بعد از مصرف دارو ایجاد می گردد. واکنش های حساسیت پوستی شدید به علت اینکه با مرگ و زندگی ارتباط دارد، باید سریع تشخیص داده گردد. حساسیت دارویی تنها مختص داروهای شیمیایی نیست و حتی یک داروی گیاهی هم می تواند حساسیت شدیدی برای یک فرد ایجاد کند. گفتنی است که آلرژی دارویی با عارضه دارویی متفاوت بوده و در افراد بسیار کمی ممکن است بروز کند.

داروهای آلرژی زا کدامند؟

پنی سیلین و داروهای مرتبط با آن، سولفانامیدها، انسولین، داروهای ضد تشنج و داروهای حاوی ید از شایع ترین داروهای آلرژی زا هستند. یک فرد ممکن است به مواد و ترکیبات تشکیل دهنده یک دارو یا نوع پوشش دارو، حساسیت داشته باشد. به طور مثال لاتکس به کار برده شده در پوشش برخی داروها نیز برای برخی افراد ایجاد حساسیت خواهد نمود.

در ادامه فهرستی از داروهای حساسیت زا را به همراه علائم و روش های درمان آن را قرار داده ایم:

نام دارو: کوتریموکسازول

علائم حساسیت: راش پوستی، گلودرد، تب، زخم های دهان، خونریزی یا خون مردگی غیرعادی

روش های درمان: استفاده از داروهای آنتی هیستامین تحت نظر پزشک

نام دارو: مترونیدازول

علائم حساسیت: اسهال ، دل پیچه ، تهوع و استفراغ ، سوزش دهان یا زبان ، خارش یا ترشح واژن که قبل از درمان وجود نداشته ، پلاک های سفید در دهان یا روی زبان ، گلودرد، تب ، بثورات جلدی ، سرگیجه ، سیاهی رفتن چشم ، سردرد، افت مهارت های بدنی ، عدم تعادل یا بی حسی ، ضعف یا گزگز انگشتان دست و پا

روش های درمان: استفاده از داروهای آنتی هیستامین تحت نظر پزشک

نام دارو: آموکسی سیلین

علائم حساسیت: خارش یا کهیر، تنگی نفس، خس خس صدا، تب یا تورم در لب و چشم

روش های درمان: استفاده از داروهای آنتی هیستامین تحت نظر پزشک

نام دارو: سفیکسیم

علائم حساسیت: بثورات پوستی، خارش یا التهاب (به ویژه روی صورت، زبان و گلو)، سرگیجه شدید، مشکل تنفسی

روش های درمان: استفاده از داروهای آنتی هیستامین تحت نظر پزشک

نام دارو: آنتی بیوتیک ها

علائم حساسیت: راش پوستی، کهیر، تنگی نفس، تهوع، تپش قلب، تورم، ضعف، بی حالی

روش های درمان: استفاده از داروهای آنتی هیستامین تحت نظر پزشک

چگونه می توان از بروز حساسیت دارویی پیشگیری کرد؟

اولین قدم برای مبارزه با حساسیت، دوری از ماده حساسیت زاست. اگر بتوان عامل حساسیت زا را پیدانموده و از آن دوری کرد دیگر احتیاجی به مصرف دارو برای برطرف علائم آن نیست. اگر علامت های خفیف آلرژی را مشاهده کردید، بدون شک با قطع مصرف دارو خاتمه خواهند پذیرفت. برای پیشگیری از بروز مجدد حساسیت نیز باید هنگام ویزیت پزشکان به آن ها سابقه حساسیت دارویی خود را اطلاع دهید.

روش های درمانی کدامند؟

برخی افراد به هنگام بروز حساسیت به سراغ مصرف داروی آنتی هیستامین یا همان ضدحساسیت ها می فرایند. اگرچه این چنین داروها می توانند به صورت موقتی علائم را کاهش دهند اما درمان اساسی و قطعی، محسوب نمی شوند. در واقع مصرف داروهای ضدحساسیت تنها به صورت درمان های تسکینی بوده و مسئله ای را حل نخواهد نمود. با این وجود درصورتیکه فرد سابقه حساسیت دارویی دارد با آغاز علائم باید به پزشک، مراجعه کند. معمولا پزشک برای بهبود علائم بیمار، برای او داروهای آنتی هیستامین را تجویز خواهد نمود.

گاها حتی با مصرف داروهای آنتی هیستامین علائم بهبود پیدا ننموده و حتی تشدید پیدا می نمایند. در چنین شرایطی باید فورا به پزشک مراجعه و از دیگر درمان های دارویی استفاده کرد. خارش بسیار شدید با وجود مصرف دارو، بروز تاول یا زخمی شدن ضایعات، تشدید قرمزی و گرمی ضایعه، بروز کهیر یا ضایعات پوستی در سراسر بدن، احساس خارش در سراسر بدن و تنگی نفس از علائم هشدار حساسیت های دارویی، هستند. در این شرایط اورژانسی، مراجعه به پزشک الزامی است.

درمان های دارویی دیگر شامل اسپری های تنفسی مثل آلبوترول که برای درمان تنگی نفس و کاهش علائم آسم به کار می فرایند و کورتون ها به صورت خوراکی، موضعی و تزریقی می گردد. در مواردی که علائم شدید بوده و خطر مرگ وجود داشته باشد تزریق داروهای خاصی مثل اپی نفرین، لازم است.

سخن آخر

حساسیت های دارویی ممکن است در هر سنی و در هر شرایطی برای ما ایجاد گردد. خوشبختانه روش های مختلفی برای پیشگیری و کنترل علائم حساسیت دارویی وجود دارد، نوع و شدت این علائم است که نوع درمان مورد احتیاج را مشخص می نماید. بنابراین بهترین کسی که می تواند درمان مناسب را برای شما انتخاب کند، پزشک معالج خواهد بود. توصیه می گردد افرادی که حساسیت شدیدی به برخی داروهای خاص دارند فهرست این داروها را روی یک کارت بنویسند و همراه خود داشته باشند تا در موارد اورژانس از تجویز آن ها، پیشگیری گردد. به علاوه گاهی حساسیت به دارو، نتیجه تداخل داروی مصرف شده با غذاست. در این رابطه توصیه می کنیم مطلب جدول تداخل دارو و غذا و آشنایی با روش مصرف 34 داروی مختلف را مطالعه کنید.

اگر شما هم تجربه استفاده از چنین داروهایی را دارید و درمان های دارویی برای برطرف علائم آلرژی برای شما نتیجه بخش بوده است، لطفا دیدگاه خود را به وسیله بخش نظرات و پرسش ها با ما و سایر همراهان خبرنگاران به اشتراک بگذارید.

منبع: setare.com
انتشار: 28 اردیبهشت 1400 بروزرسانی: 28 اردیبهشت 1400 گردآورنده: nagh.ir شناسه مطلب: 1567

به "علائم حساسیت دارویی و رایج ترین داروهای حساسیت زا کدامند؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "علائم حساسیت دارویی و رایج ترین داروهای حساسیت زا کدامند؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید